GÜNCEL

Ehliyette Devrim Gibi Değişiklik!..

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 20.06.2012

Ehliyette Devrim Gibi Değişiklik

Ehliyet sınavında uygulanan otomatik vitesli araç yasağı kaldırılıyor.

"97'den Önce İlkokul Bitirenler Ehliyet Alabilecek!"

Ehliyet sınavında uygulanan otomatik vitesli araç yasağı kaldırılıyor. Sürücü adayları artık ehliyet sınavına otomatik vitesli araç ile de girebilecek. Bu konudaki kanun teklifi, AK Parti Bartın milletvekili Yılmaz Tunç ve 8 AK Parti'li milletvekili tarafından hazırlanarak TBMM Başkanlığına sunuldu.

Teklif ile, 1997 yılından önce ilkokulu bitirenlere ehliyet alma hakkı getiriliyor. Ayrıca bu tarihten önce sürücü belgesi alanlar, ilkokul mezunu olsalar da, ehliyetlerini bir başka sınıf ehliyet ile değiştirebilecekler. Mevcut trafik yasasında 8 yıllık eğitim ile birlikte yapılan değişiklik uyarınca, artık ilkokul mezunları ehliyet alamıyor.

Düz Vitesli Araç Kullanma Zorunluluğu Mantıklı Değil

Kanun teklifinin bir başka maddesi ile de, ehliyet sınavlarında uygulanan otomatik vitesli araç yasağı kaldırılıyor. Teklifin gerekçesinde, "Ülkemizde satılan araçların bir kısmı otomatik vitesli araçlardan oluşmaktadır. Özellikle kadınlar ve ileri yaş grubundaki sürücüler, düz vitesli araçlarda sorun yaşamaktadır. Belki de ömrünün sonuna kadar otomatik vitesli araç kullanacak olan bu sürücüler için uygulanan, eğitim sırasında düz vitesli araç kullanma zorunluluğu mantıklı da değildir’’ denildi.

Gazeteport

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR