GÜNCEL

Elektrikte Sayaç Parası Kalkıyor

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 19.02.2013

Elektrikte Sayaç Parası Kalkıyor

Elektrik dağıtım şirketlerinin değiştirilen sayaçlar için abonelerden para alması tepkilere neden olunca geri adım atıldı. 2014'ten itibaren elektrik sayaçlarının bakım ve değişimi için abonelerden hiçbir ücret alınmayacak.

Soru önergesini cevaplayan Enerji Bakanı Taner Yıldız, 2014’ten itibaren elektrik sayaçlarının bakım ve değişimi için abonelerden hiçbir ücret alınmayacağını açıkladı. Bakan Yıldız cevabında, bunun için gerekli yasal değişikliğin de geçen yıl yapıldığı bilgisine yer verdi.

Zaman Gazetesi'nin haberine göre dağıtım şirketleri önceki yıl abonelerden 50,7 milyon lira sayaç-sökme takma bedeli ve 132 milyon lira da sayaç okuma parası olmak üzere toplam 182,7 milyon lira tahsil etti.

Yasa gereği elektrik dahil 10 yılını dolduran sayaçların değiştirilmesi gerekiyor. Kamu eliyle yapılan elektrik dağıtımının bazı bölgelerde özelleştirilmesiyle, şirketler sayaç değiştirme çalışmalarını hızlandırdı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu mevzuatı gereği dağıtım şirketleri, değiştirilen sayaçlar için abonelerden 40-50 lira civarı bir ücret alıyor. Enerji Bakanlığı verilerine göre halen kullanımda olan yaklaşık 33 milyon sayacın yaklaşık 8 milyonu değiştirildi. Bakan Yıldız, 27 Ocak’taki açıklamasında 24 milyon abonenin sayaçlarını 5 yılda yenileyeceklerini söylemişti.

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR