GÜNCEL

Galataport İstanbul’daki Yarıyıl Tatiline Özel Atölyeleri Kaçırmayın!

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 26.01.2024

Galataport İstanbul, sömestir tatili boyunca çocukların doyasıya eğlenmeleri, eğlenirken de öğrenmeleri için farklı temalarda atölyeler ve etkinlikler düzenliyor.

20 Ocak-4 Şubat tarihleri arasında devam edecek sömestir etkinleri kapsamında çocuklar, Mezzaluna pizza atölyesi, Kahve Dünyası tatlı atölyesi ve ödüllü çikolatalara sahip Butterfly’ın çikolata atölyeleriyle hem eğlenceli hem de öğretici vakit geçirme imkanı buluyorlar.

Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Alper Tüydeş deneyimlerini ve maceralarını çocuklarla paylaşırken, Cumhuriyetin Yüzü ve Küçük Prens sergileri özel turlarla çocukları ağırlıyor. Atölyelere katılma şansı için Galataport İstanbul mobil uygulamasını indirip sınırlı sayıdaki kodlardan almak yeterli. 

 Galataport İstanbul etkinliklerine, sömestir tatiline özel atölye ve turlarla devam ediyor. 4 Şubat tarihine kadar devam edecek olan çocuklara özel sömestir etkinlikleri ve atölyeleri, Galataport İstanbul’da yer alan birçok özel deneyimi çocuklara yaşatıyor.

Sömestir atölyeleri kapsamında sergi turları, deneyim dolu atölyeler, ilgi çekici bilgiler edindirecek sohbetler Galataport İstanbul’un çocuk misafirleriyle ücretsiz olarak buluşuyor.  

Galataport İstanbul Sömestir Atölyeleri
 

Galataport İstanbul Çocuk Atölyeleri: 20 Ocak-4 Şubat Etkinlik Takvimi 

24 Ocak Çarşamba / 31 Ocak Çarşamba _ 11.00 / Mezzaluna Pizza Atölyesi: 

Galataport İstanbul sahasında, eşsiz Boğaz manzarasıyla İtalyan mutfağının ünlü lezzetlerini sunan Mezzaluna’da pizza atölyesi çocuklarla buluşacak. Atölyede, çocuklar Mezzaluna pizza şefi ile birlikte hamur hazırlama ve açma tekniklerini öğrenecek, diledikleri malzemelerle pizzaları süsleyecek, benzersiz bir gastronomi deneyimini tadacak.

 

26 Ocak Cuma / 2 Şubat Cuma _ 14.00 / Fiolas Mum Atölyesi: 

Fiolas’ta çocuklar kendi mumlarını yapacak, ahşap filtreler ve doğal malzemelerle birlikte mumları kendi zevklerine göre tasarlayacak. Sürdürülebilir üretim yöntemleri konusunda da bilgi sahibi olacak olan çocuklar, çevresel etkileri en aza indirmeyi öğrenecek. 

 

26 Ocak Cuma _ 16.00 / Cumhuriyetin Yüzü Çocuklar için Sergi Turu: 

Çocuklar, Borusan Kocabıyık Vakfı’nın Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümüne özel olarak Galataport İstanbul, O2 Blok’ta yer alan “Cumhuriyetin Yüzü” sergisini gezecek. atölyepikolo ile birlikte gerçekleşecek sergi turunda 8-12 yaş aralığındaki çocuklar, Cumhuriyetimizin ilanı sonrasında ülkemizin çağdaşlaşma ve çok boyutlu toplumsal dönüşüm hikayesini çeşitli arşiv malzemeleri, eserler, efemeralar ve dijital deneyimler üzerinden yakından inceleyecek.

Tur sonunda çocuklar, Cumhuriyet’in kendileri için anlamını, renkleri ve kelimeleri kullanarak yapacakları kolektif bir sanat çalışması ile görselleştirecek.

 

27 Ocak Cumartesi / 3 Şubat Cumartesi _ 14.00 / Doğuş Otomotiv Plus Gerçek Doğa Hikayeleri Atölyesi: 

Yaban Hayatı Fotoğrafçısı Alper Tüydeş, çocuklarla buluşup kendi macera ve deneyimlerinden yola çıkarak gerçek doğa hikayeleri anlatacak. Çocuklar; çeşitli kuş türlerini, doğaya dair keşfedilmeyi bekleyen bilgileri bu atölyede öğrenecek.

 

29 Ocak Pazartesi _ 15.00 / Butterfly Kakao Atölyesi:

Titizlikle çalıştıkları kakao çekirdekleri ve ödüllü el yapımı çikolatalarıyla dünya standartlarında ürünler ortaya çıkaran Butterfly, Galataport İstanbul’da çocuklarla buluşacak. Çocuklar; Kakao Atölyesi’yle lezzetli ve eşsiz bir öğrenme deneyimi yaşayacak.

Galataport İstanbul’daki Yarıyıl Tatiline Özel Atölyeleri Kaçırmayın!

Hem çikolata tiplerini öğrenip tadım yapacaklar hem de kakaonun çikolata yolculuğuna eşlik edecekler.  Kakao ayıklama, kavurma gibi teknik bilgilerle başlayacak atölye, tadım ve ikramla devam edecek.

 

30 Ocak Salı _ 14.00 / Küçük Prens Sergi Turu: 

Çocuklar Türkiye’de ilk kez Galataport İstanbul’da 80. Yılına özel bir sergiyle anılan Küçük Prens’in masalsı dünyasını keşfedecek.   

Minik sanatseverler dev güneşin altına geçerek Küçük Prens’in yıldızlarına hayallerini yazacak ve yıldızlarını gökyüzündeki yerlerine yerleştirecek, Tilki’nin kendi gibi yumuşacık tüylerle kaplı gezegenini keşfedecekler. Küçük Prens’in dev gül bahçesinde diledikleri gibi gezecek, 3D gezegenler, güller, animatronik yılan ve birçok dekor ile etkileyici bir serginin parçası olarak birçok fotoğraf çektirecekler. 

 

1 Şubat Perşembe _ 14.00 / Kahve Dünyası Çikolatayı Konuşuyoruz Atölyesi: 

Sömestir tatilinde çocuklar Kahve Dünyası’nın tatlı atölyesinde buluşuyor. Çocuklar; Çikolatayı Konuşuyoruz Atölyesi’nde çikolatanın hikayesini öğrenecek, Kahve Dünyası’nın eğlenceli lezzetlerinin tadına bakacak. 

 

Galataport Nerede? 

İstanbul’un kalbinde, Boğaz kenarında 1.2 km’ye sahip sahil şeridi boyunca yer alan Galataport İstanbul, erişilebilir ve düşük katlı yapıları, mahalle konseptinde tasarlanmış, bölgenin tarihi dokusuyla uyum içindeki mimarisi ile ziyaretçilerine “nefes alan” sağlıklı ve güvenli bir kültür sanat, alışveriş, yeme içme ve çalışma deneyimi sunuyor.

Geçmişte pek çok farklı kültürü barındıran bir konumda yer alan Galataport İstanbul, Karaköy’ü yeniden şehrin ticaretinin kalbi haline getiriyor. Dünya çapında birçok yerli ve yabancı markaya ve restorana ev sahipliği yapan Galataport İstanbul, Ekim 2021’den bu yana İstanbul’un favori buluşma noktalarından biri haline gelmiş bulunuyor. 

İhale bedeli dahil toplam 1,7 milyar dolarlık yatırım ile hayata geçirilen Galataport İstanbul’un en etkileyici özelliklerinden birini, İstanbul’un yer altı sarnıçlarından esinlenilen, Red Dot tasarım ödüllü dünyanın ilk yer altı kruvaziyer terminali oluşturuyor. Limana gemi yanaştığında devreye girerek güvenlik (ISPS) alanını ayıran 176 adet hidrolik özel kapak sistemi sayesinde, geçici gümrüklü bir saha yaratılıyor.

Kapakların tekil olarak kontrol edilebilmesi, gümrüklü alanın limandaki gemi adedi ve boyutları bazında esnek bir şekilde oluşturulmasını sağlıyor. Bu inovasyon sayesinde, 19. yüzyılın sonundan bu yana erişime kapalı olan Karaköy’ün eşsiz sahil şeridi, geminin yanaştığı ve kapaklarla ayrılan kısım hariç, misafirlere açık olmaya devam ederek, şehrin en özel yürüyüş rotalarından biri haline geliyor.

29 bin m2’lik bir alana yayılan terminali ile birlikte aynı anda 3 gemi yanaşabilecek ve günlük 15 bin yolcuyu ağırlayabilecek kapasiteye sahip Galataport İstanbul, Akdeniz çanağından Karadeniz'e kadar geniş bir coğrafyada kruvaziyer turizmine büyük bir hareketlilik getirerek bölge ve ülke turizmi ile ekonomisine önemli katkı sağlıyor.

İstanbul’un tarihi limanını şehirle bütünleştiren Galataport İstanbul, bu yatırım ile sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliğe de önemli bir katkı sağlıyor. Kullanılan özel soğutma sisteminden, atık yönetimine kadar çevresel sürdürülebilirlik adına faaliyetleri ile, Avrupa’nın LEED Platinsertifikasına sahip en büyük ikinci projesi konumuna gelen Galataport İstanbul’u MedCruise Birliği geçtiğimiz yıl “Çevresel Sorumluluk Ödülü”ne layık gördü.

Galataport İstanbul, 2020 yılında ise MedCruise Ödülleri’nde “Pandemi Sürecinde Sektöre En Yüksek Bağlılık Gösteren Doğu Akdeniz Kruvaziyer Limanı” ödülünü aldı.

Galataport İstanbul’da yürütülen restorasyon çalışmaları ile İstanbul'un çok değerli tescilli yapıları şehre geri kazandırıldı. Paket Postanesi, Karaköy’ün çok kültürlü ticaret hayatını ve zanaat geleneklerini İstanbul’dan dünyaya açılmış moda, tasarım, lezzet ve mücevher sanatı ustaları ile günümüze taşıyor.

Sahada yer alan diğer üç tescilli yapı; Merkez Han, Karaköy Yolcu Salonu ve Çinili Han binaları da itinalı bir restorasyon sürecinden geçti. Dünyada sadece 12 seçkin lokasyonda yer alan Peninsula Hotels markasının 11. oteli olan The Peninsula İstanbul, 177 odası ile tarihi yarımadanın karşısında bu tescilli yapılar ile yeni yapılan ve özel giyotin cephesi 90 saniyede açılabilen balo salonu ile yer alıyor.  

Tarihi 1848’e ulaşan Türkiye ve İstanbul’un en eski saat kulesi konumundaki Tophane Saat Kulesi, adını verdiği Saat Kulesi Meydanı’nı taçlandırıyor ve bu meydan, şehrin yıllık kültür sanat takvimindeki önemli etkinliklere ev sahipliği yapıyor.

Sanatın Türkiye’deki en iyi örnekleri arasında yer alan İstanbul Modern ve MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi de Saat Kulesi Meydanı etrafında, Galataport İstanbul sahasında yer alıyor.

Konular :

#Galataport İstanbul Çocuk Atölyeleri #Galataport İstanbul Sömestır Atölyeleri

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR