GÜNCEL

“Gençler Şiddetli ve Umutsuz”

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 14.05.2014

Gencler Siddetli ve Umutsuz

Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV)'nın 2013 yılında hayata geçirdiği “Ben Ergenim” projesinin verilerine göre, gençler arasında şiddet eğilimi giderek artıyor. Umutsuzluk ise kız öğrenciler arasında erkek öğrencilere oranla daha yüksek! Proje kapsamında gerçekleştirilen saha çalışmalarında ise sıkıntılı geçen ergenlik dönemindeki en büyük etkinin, anne-baba ve öğretmenlerde olduğu gözler önüne serildi.

Milli Eğitim Bakanlığı ve Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV), ortaöğretim çağında olan öğrencilerin ergenlik çağı sorunlarını ortaya çıkarmak ve yardımcı olmak için "Ben Ergenim" isimli projeye imza attı.

Bundan 20 yıl once, 1994 yılında 5 çocuğun eğitim hayatını değiştirmek için yola çıkan TOÇEV, şimdi de ortaklaşa yürüttüğü “Ben Ergenim” projesiyle ergenliğin doğru algılanmasını sağlamaya hizmet ediyor.

TOÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Uygun ve proje danışmanı Uzman Psikolog Nesteren Gazioğlu dün projeyi anlattı:

Gencler Siddetli ve Umutsuz

Uygun, projenin yaşama geçiş hikayesine dair şunları söyledi:

‘Ben Ergenim’ projesi, gençlerin yaşamına zaman zaman fiziksel şiddet eğilimi ve umutsuzluk duygusunun eşlik ettiği ‘ergenlik yolculuğunda’, onlara destek olmak amacıyla TOÇEV, AstraZeneca Türkiye ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde hayata geçirildi.

İstanbul, Kırklareli, Sakarya, Bolu, Eskişehir ve Sinop'taki 6 okulda öğrenci, veli ve öğretmenlere yönelik başlatılan bu proje, Türkiye'nin ihtiyacı olan bir projedir. Saha çalışmaları, sıkıntılı geçen ergenlik dönemindeki en büyük etkinin anne-baba ve öğretmenlerde olduğunu gösterdi.

Ben Ergenim ile bir yandan gençlerimizin şiddet dürtülerini farklı yöntemlerle zararsız noktalara kanalize ederken diğer yandan da aileler ile öğretmenlerin ergenlik ile ilgili farkındalıklarını artırmalarını sağlıyoruz. Çalışmalarımızı, çocuklarımızın tüm eğitim hayatlarına yansıyacak olumlu bir dönüm noktası olarak görüyoruz."

Ebru Uygun son olarak sözlerine çocukların hak ettiği hayatı sağlamaya çalışan TOÇEV'in hizmetlerine hız kesmeden devam edeceklerini ekledi.

Projenin Eğitim Müdürü, Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Uzman Psikolog Nesteren Gazioğlu ise şunları söyledi:

"Atölye çalışmalarının ve seminerlerin yanı sıra, geniş kapsamlı metodolojik çalışmayla yürütülen “Ben Ergenim” projesinde öğrencilerin şiddet eğitilimleri ve umutsuzluk düzeyleri, hem çalışma öncesi hem de çalışma sonrasında, bilimsel psikolojiek ölçekler aracılığıyla ölçüldü.

Öğrenciler arasında yapılan ankette annelerin eğitim düzeyinin babaların eğitim düzeyinden düşük olduğunu gördük. 6, 7 ve 8'inci sınıf öğrencileri arasında 'şiddet' eğilimi altında anket hazırlattık. Kız öğrencilere göre erkek öğrencilerin şiddet eğilimli olduğunu saptadık.

Bilimsel çalışma ile ulaşılan bu çıkarımlar, Türkiye’de gençlerin şiddet eğilimi ve umutsuzluk düzeylerine ayna tutuyor. Akademik destekli sosyal sorumluluk projesinin bilimsel sonuçları, ergenler arasında şiddet eğiliminin eğitim sonrasında ölçülebilir oranda azaldığını gösteriyor.

Saha çalışmaları bize, sıkıntılı geçen ergenlik dönemindeki en büyük etkinin, anne-baba ve öğretmenlerde olduğunu gösteriyor. Ergenlik dönemini anlayarak bilinçli hareket eden yetişkinlerle büyüyen çocukların bu dönemi çok daha rahat atlattıklarını görüyoruz.

3 yıllık saha çalışması hedefiyle hayata geçirilen Ben Ergenim projesinin 2013-2014 eğitim yılına yönelik verileri, saha çalışmalarının ardından, ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulacak bir bilimsel makale olarak yayınlanacak.”

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR