GÜNCEL

'Hatalı Ekipman, Hatalı Yönetim'

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 14.05.2014

Hatali Ekipman Hatali Yonetim

İngiltere Maden Kurtarma Servisi operasyon yöneticisi Andrew Watson'ın Türkiye'deki maden faciasına yönelik AP'ye yaptığı açıklamada İngiltere'deki güvenlik önlemlerinden ve Türkiye'den bahsetti.

Andrew Watson en büyük önlemin 'üretim öncesi emniyet önlemleri' almaktan geçtiğini vurguladı. Örneğin İngiliz madenlerinde her maden çıkarma makinesinde metan düzeyini, elektrik akımını ölçen monitör olduğunu ve bu monitördeki veriler madenin güvenliğini tehdit edecek düzeye geldiğinde makinelere gücün otomatik olarak kesildiğini söyledi. Bu şekilde büyük ölçekli kazaların sıklığının önüne geçebildiklerini kaydetti.

Türkiye'de bu kadar büyük kazaların olmasının sebebini ise 'hatalı ekipman, yönetim veya denetim' olsun bir şekilde işlerin yanlış gittiğini ve faciaların buna bağlı geliştiğini vurguladı.

Türkiye'de Uluslararası Çalışma Örgütü'nün Yeraltı ve Yerüstü Maden İşletmelerinde Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği'ni 19 yıldır imzalamıyor. 1995 tarihli sözleşmeyi 26 ülke imzaladı. 4 Haziran 2014'te Fas’ta, 19 Temmuz 2014'te de Rusya’da yürürlüğe girecek olan sözleşmeyi ise Türkiye imzalamıyor.

ILO 176'nın neden imzalanmadığı sorusu soru önergeleri ve Meclis kürsü konuşmalarında birçok defa hükümetin önüne geldi. En son 11 Ocak 2012'de Cumhuriyet Halk Partisi Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya da aynı soruyu yöneltmiş, Çalışma Bakanı Faruk Çelik şu cevabı vermişti:

“176 sayılı ILO sözleşmesi Yeraltı ve Yerüstü Maden İşletmelerinde Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği ve Sondajla Maden Çıkarılan İşletmelerde Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği incelendiğinde bahse konu sözleşme ile paralellik arz ettiği hatta çok daha kapsamlı hükümler içerdiği görülmektedir.”

Sözleşmede neler var?

* Sözleşmeyle işverenler kazaları önlemek için her türlü önlemi alma, işçileri bilgilendirme ve eğitme yükümlülüğü altında.

* İşverenler riski kaynağında bertaraf etmek, güvenli çalışma sistemleri tasarlamak, kaza riskleriyle ilgili işçileri bilgilendirmek ve kaza olduğunda gerekli tıbbi yardıma ulaşmalarını sağlamak zorunda.

* İşverenler sözleşmeyle kaza sonrasındaki sağlık ve kurtarma etkinliklerinin kalitesinden de sorumlu hala getiriliyor.

* Sözleşme, hükümetlereyse teknik kılavuzların hazırlanması, denetimlerin düzenlenmesi, denetimlere ilişkin gerekli yasal düzenlemelerin sağlaması ve kazaların etkili soruşturulması gibi yükümlülükler getiriyor.

* İşçilerin ve temsilcilerininse kazaları, riskli durumları bildirmek, güvenlik ve sağlıklarına ilişkin koşullara dair bilgi edinmek, güvenlik ve sağlık önlemlerinin karar süreçlerine katılmak gibi hakları ve yükümlülükleri var.

Sözleşmeyi imzalayan ülkeler şunlar:

Arnavutluk, Ermenistan, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Botsvana, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Almanya, İrlanda, Lübnan, Lüksemburg, Norveç, Peru, Filipinler, Polonya, Portekiz, Slovakya, Güney Afrika, İspanya, İsveç, Ukrayna, ABD, Zambiya, Zimbabve.

Posta İnternet

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR