GÜNCEL

İçişleri Bakanı Güler'den Açıklama

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 17.06.2013

İçişleri Bakanı Gülerden Açıklama

İstanbul Valiliği yazılı bir açıklama yaparak saat 16:00'da Taksim Meydanı'nda toplanma çağrısının yasal olmadığını duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:

İçişleri Bakanı Güler'den Flaş Açıklama

Legal ve illegal bazı oluşumların bugün saat 16:00'da Taksim Meydanı'nda toplanılması yönünde çağrılarda bulundukları görülmektedir.

Taksim Meydanı ve çevresinde sağlanmış olan huzurlu ortamın sürdürülmesini engellemeye matuf bu tür çağrılar yasal değildir. Taksim Meydanı'nda yasal olmayan toplanmalara bundan sonra da müsaade edilmeyecektir.

Güler, KESK ve DİSK'in grev kararına ilişkin "5 sendikanın yasal bir eylemi yok ki, hangi yasal eylemine izin vereceğiz. Alanları, genel yolları, kamu düzenini bozacak şekilde, genel hayatı felce uğratacak şekilde her gün toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı nerede görülmüş? Böyle bir şey olabilir mi? Ben her gün geleceğim sabahtan akşama kadar Kızılay'ın ortasında eylem yapacağım. Böyle bir şey olabilir mi?" dedi.

Güler'in açıklamaları şöyle:

"Sosyal paylaşım siteleri ile ilgili de bizim şu anda Emniyet Müdürlüklerimizin, Emniyet Genel Müdürlüğümüzün yürüttüğü çalışmalar var. Burada halkı tahrik eden, bir manipülasyonla yalan haberlerle halkı kışkırtmaya, hatta toplumsal olaylara, mal ve can emniyetini sıkıntıya sokacak, bozacak eylemlere yönlendiren elbette gerek Twitter olsun gerek Facebook olsun ve gerek sosyal medyanın diğer enstrümanlarını kullanarak bunları yönlendirenlerle ilgili çalışmamız var. Daha önce İzmir'de böyle bir çalışma oldu. Şimdi diğer yerlerde de böyle bir çalışma olacak. Tabi bu konularda ayrı bir yasal düzenlemenin de yapılmasının gerektiğini biz düşünüyoruz. Bu konuda Adalet Bakanlığımızın ve ilgili bakanlıkların çalışmaları olacak."

İstanbul Valiliği Sendikaların çağrısı Taksim Meydanı ve çevresinde sağlanmış olan huzurlu ortamın sürdürülmesini engellemeye matuf bu tür çağrılar yasal olmadığını, Taksim Meydanı'nda yasal olmayan toplanmalara bundan sonra da müsaade edilmeyeceğini duyurdu.

BAKAN İŞÇİ VE MEMURLARI UYARDI

İçişleri Bakanı Muammer Güler, memur ve işçilerden kanunsuz eylemlere katılmamaları çağrısında bulundu.

İşçi ve memurlara uyarı

İçişleri Bakanı Güler, memur ve işçilere kanunsuz eylemlere katılmamaları çağrısı yaptı. Güler, Taksim Gezi Parkı eylemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

SİLAHLI KUVVETLERDEN YARDIM İSTENMEDİ

Bakan Güler ayrıca Gezi Parkı eylemleri kapsamında silahlı kuvvetlerden herhangi bir yardım taleplerinin olmadığını söyledi. Güler, memur ve işçilerden de kanunsuz eylemlere iştirak etmemelerini istedi.

SOSYAL MEDYA OPERASYONU

"Sosyal medyada yanlış yönlendirme yapanlara karşı bir çalışmamız olacak" diyen Güler, özellikle twitter ve facebook'u provakatif amaçlı kullananlara yönelik yasal işlem yapacağının sinyalini de vermiş oldu.

3 POLİS AÇIĞA ALINDI

İçişleri Bakanı Muammer Güler, İstanbul'da 2, İzmir'de 1 polis olmak üzere 3 polisin açığa alındığını belirtti.


Milliyet

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR