GÜNCEL

İnternet Ne Zaman İcat Edildi?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 12.06.2012

İnternet Ne Zaman İcat Edildi

Resmi olarak ilk kez 1960'larda bir askeri proje olarak gündeme gelen internetin aslında 1930'larda bir bilim insanı tarafından tasarlandığı iddia edildi.

İnternetin Fikir Babası Paul Otlet

New York’ta yapılan Dünya Bilim Festivali’nde internetin geçmişi, bugünü ve geleceği konulu bir panelde Belçikalı bilim insanı Paul Otlet internetin fikir babası olarak anıldı.

Bilim dünyasının “enformasyon biliminin kurucusu” olarak tanıdığı Otlet’in, 1934'te ünlü eseri “Treaties on Documentation”ı yayımladığı sırada telefon hattı ile televizyonu bağlayacak yeni bir cihaz üzerinde çalıştığı ifade edildi.

Otlet, basılı eserlerdeki bilgileri yaymak için kullanılacak bu cihazın planlarını hazırladı.

İnternet Ne Zaman İcat Edildi

Televizyonlaştırılmış Kitaplar!


Bu cihaza “televizyonlaştırılmış kitaplar” adını veren Otlet, hayalindeki tasarımı “Böylece çalıştığımız yerlerin kitaplarla dolu olmasına gerek kalmayacak. Bunun yerine bir ekran ve bir telefon olacak. Telefon aracılığıyla sorguladığımız sayfalar ekranımıza gelecek” diye anlattı.

Hatta bir ekranın aynı anda birkaç sayfaya bölünebileceğini belirten Otlet’in böylece aynı anda bir ekranda birden fazla tarayıcı penceresi ya da sekmesi açılması uygulamasının da fikir babalığını yaptığı ifade edildi.

Otlet’in hayalindeki bu tasarım 1960’lı yıllarda bir askeri proje olarak Vinton Cerf tarafından hayata geçirildi. 29 Ekim 1969’da UCLA’de yan yana yerleştirilen iki bilgisayar arasında ARPANet kullanılarak veri transferi sağlandı.

teknoloji

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR