GÜNCEL

İtalya 'Kürtaja Devam' Dedi

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 21.06.2012

İtalya Kürtaja Devam Dedi

İtalya'da anayasa mahkemesi yerel bir mahkemenin kürtaja karşı çıkan kararını 'kabul edilemez' buldu.

Kürtaj Yasasında Değişiklik Olmadı

İtalya'da yerel bir mahkemenin talebi üzerine anayasa mahkemesinin gündemine gelen kürtaj yasasında herhangi bir değişiklik olmadı.

Yüksek Mahkeme Bugün Kürtaj Konusunu Ele Aldı

İtalya'da, 16 yaşındaki bir genç kızın ''ailesi konuya müdahil olmadan tamamen kendi rızasıyla kürtaj olma'' isteğini mahkemeye taşıması sonrasında, konunun görüşüldüğü Spoleto mahkemesi yargıcının (kürtaja karşı çıkan) kararını Anayasa Mahkemesi'ne göndermesi üzerine, yüksek mahkeme bugün kürtaj konusunu ele aldı.

Anayasa Mahkemesi Son Noktayı Koydu

Ülkede gün boyu merakla beklenen ve tartışılan konuya, anayasa mahkemesi akşam saatlerinde açıkladığı kararla son noktayı koydu.

"Açıkça Kabul Edilemez"

Yüksek mahkeme, kararında, Spoleto mahkemesi yargıcının yapmış olduğu ihlal itirazını ''açıkça kabul edilemez'' olarak değerlendirdi ve kamuoyunda kürtaj yasası olarak bilinen 194 numaralı yasada değişiklik yapmadı.

Sosyal Medyada Kampanya

''Twitter'' ve ''Facebook'' gibi sosyal paylaşım sitelerinde de gün boyu, kürtajı yasal kılan 194. maddeye sahip çıkılması yönünde kampanyalar düzenlendi.

Vatikan ise Kürtaja Karşı

22 Mayıs 1978 yılından bu yana İtalya'da serbest olan kürtaja, İtalya topraklarının çevrelediği Hristiyanların kutsal merkezi Vatikan ise güçlü bir şekilde karşı çıkıyor.

AA

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR