GÜNCEL

Kırgızistan Cumhurbaşkanı'nın Darbe Yorumu Şaşırttı

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 01.08.2016

Kırgızistan Cumhurbaşkanının Darbe Yorumu

Erdoğan'a 'Tayyip Abi' diye hitap eden Atambayev, Çavuşoğlu'nun Kırgızistan'da Fethullah Gülen'in adamlarının darbe yapabileceği yönündeki iddialarına cevap verdi.

"Darbe İddiaları Absürt"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'Tayyip Abi' diye hitap eden Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Kırgızistan'da Fethullah Gülen'in adamlarının darbe yapabileceği yönündeki iddiaları "absürt" olarak nitelendirdi.

Yerli ve yabancı basın mensuplarının katıldığı basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atanbayev, bir gazetecinin Mevlüt Çavuşoğlu'nun iddialarını sorması üzerine, "Bu, absürt bir iddiadır" dedi.

Basın toplantısında Türkiye ile ilişkilere de değinen Atambayev, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri bakanı Çavuşoğlu'na, "Şayet kendileri bu kadar akıllıysa, o zaman neden kendi ülkelerindeki darbeyi zamanında fark edemediler?

Bu iddialar absürddür. Biz, tabii ki, bütün tavsiyeleri dikkate alacağız ve bu konuyla ilgili bilgileri inceleyeceğiz. Fakat bizi korkutmaya ve bize bir şey öğretmeye gerek yok" diye konuştu.

"Neyin Gerekli Olduğuna Kendimiz Karar Veririz"

Atambayev, Türkiye'nin zor zamanlarda Kırgızistan'a yaptığı yardımlardan ötürü minnettar olduklarını, fakat hiç kimsenin bir başka ülkeye kendi şartlarını dayatmaya hakkı olmadığını ifade etti.

Atambayev, "Biz, egemen bir ülkeyiz ve bize neyin gerekli olup olmadığına, kendimiz karar vermeliyiz. Ülkeler birbirlerine hiçbir şart olmaksızın yardım etmeli, bizim her söylenene evet diyeceğimizi Yoksa, öyle bir yardım bize lazım değildir. O yardımı geri alabilirsiniz. Biz, ülkelere, yaptıkları yardımlardan ötürü minnettarız, fakat hiç kimse bize, şart dayatmamalı." diye konuştu.

Türkiye

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR