GÜNCEL

Microsoft Yeni Nesil Tablet Serisi Surface'i Tanıttı

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 21.06.2012

Microsoft Yeni Nesil Tablet Serisi Surfacei Tanıttı

Dokunmatik ekrana sahip bilgisayarlarda Windows 8 kullanılacak ve Intel veya ARM tabanlı sürücüler arasında seçim yapılabilecek.

Kendi özel Office programları ve Photoshop programı ile Surface tablet bilgisayarları ayrıca Apple’ın çok satan iPad uygulamalarına da erişim sağlıyor.

Surface’in Windows 8 işletim sistemine göre tasarlanan diğer markaların piyasaya çıkacak tablet bilgisayarlarına da rakip olması bekleniyor.

Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer, “kendi işletim sistemine uygun bir donanım” sunmak istediklerini söyledi.

Ayaklı tasarımıyla masa üstünde kullanılabilen tabletler 10.6 inç ekrana sahip, şirket ayrıca ilk defa bir ürünü için magnezyum kılıf kullandı.

ARM tabanlı tabletler iPad’den biraz da ince, 9.3 mm kalınlığında ve işletim sistemi olarak Windows RT kullanılabiliyor.

Intel’in x36 teknolojisi ile Windows 8 Pro kullanan tabletler de 13.5 mm kalınlığında.

Piyasaya Rekabet Geliyor

Bu özellikler, Surface tabletlerinin iPad’lere göre daha geniş ekrana sahip olduğunu ancak ağırlığının daha fazla olduğunu gösteriyor.

Tabletlerin birinde düz klavye kullanılabilirken bir diğer versiyonu tuşlarına basılabilen klavyeler sunuyor.

Tabletlerde aynı zamanda şirketin “dijital mürekkep” olarak adlandırdığı kalemler de kullanılabiliyor.

Kalem ekrana yaklaştırıldığında tablet dokunmatik sistemi devre dışı bırakıp yerine 600 dpi takip teknolojisine sahip tablet kalemi tanıyor.

ARM tabanlı tabletler 32GB veya 64GB bellek seçeneğiyle sunuluyor.

Microsoft, intel tabanlı versiyonlarının 64GB veya 128 GB dahili hafıza seçenekleriyle piyasaya çıkacak tabletlerin ABD'deki satış fiyatlarının model özelliğine göre 499 ila 829 dolar olacağını da açıkladı.

Teknoloji danışmanlığı şirketi Gartner’in araştırma bölümü başkan yardımcısı Carolina Milanesi, “Microsoft bu özellikler için piyasada rekabet sağlayacak fiyatlar sunabilir üstelik diğer üreticilerden farklı olarak Windows 8 işletim sistemi için lisans parası ödemeyecek. Bu şirketin diğer PC ve tablet üreticisi ortaklarını pek memnun etmeyebilir” dedi.

'Çok seçenek olması yorucu

'Milanesi, Microsoft’un iPad’den daha güçlü donanıma sahip olması için Surface tabletler için piyasadaki belirli bölümlere odaklandığını hedef kitlesinin özellikle “profesyoneller” olduğunu söyledi.

Milanesi, “Kurumsal sektörde Apple’la baş başa gidiyorlar. Fiyatlar kilit rol oynayacak” dedi.

Teknoloji araştırma şirketi Forrester ise ARM tabanlı Surface tabletlerin kurumsal sektörden çok tüketicilere odaklanacağını belirtti.

Uzmanlardan biri, iki farklı Windows 8 kullanımının müşterileri üründen uzaklaştırma riski taşıdığını dile getirdi. Microsoft, ARM yapısına sahip çipleri için ilk defa PC sistemlerinin bir versiyonunu sunacak.

Teklonoji uzmanı Sarah Rotman Epps şu ifadeleri kullandı:

“Microsoft piyasada kendisinin en büyük düşmanı olacak. Tüketiciler chipset’ler hakkında bu kadar düşünmeye alışık değil. Seçenek Windows için önemli ancak çok fazla seçenek tüketiciler için bunaltıcı. Apple bunu biliyor ve iPad seçeneklerini sınırlandırıyor, bağlantı, bellek ve siyah veya beyaz gibi…”

Müşteriler için doğacak olası kafa karışıklığına rağmen çip tasarımcısı ARM haberlerin “heyecan verici” olduğunu söyledi.

Firmanın tasarımları akıllı telefon üreticilerine kendini çok önce kanıtladı ama Microsoft’un Windows 8 teknolojisi için desteği daha önce Intel ve AMD’nin etkisi altındaki piyasada potansiyelini genişletebilir.

ARM’nin Pazarlama bölümü Başkan Yardımcısı Lance Howarth, “Bu, Windows’un işletim sistemlerine olan desteğini arttırması ve ARM’nin kullanımı için bir dönüm noktası” dedi.

Microsoft Neden Tablete Yöneldi?

Microsoft'un tabletle özel ürün çıkmarması ve son olarak kendi tabletiyle kullanıcılarının karşısına çıkması, değişen trendlerle de yakından ilgili. Araştırma şirketi Gartner'a göre masaüstü ve dizüstü bilgisayar satışları dünya genelinde yüzde 2.7 oranında düşerken, tablet pazarı ise iki kat büyüyerek yılda 116 milyon birime ulaştı. DisplaySearch'e göre tablet pazarının bu yıl itibariyle 78.7 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

iPad'ler tek başına tablet pazarının yüzde 62.5'ini oluşturuyor.

teknoloji

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR