GÜNCEL

Milli Yas Nedeniyle Törenler İptal Edildi

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 14.05.2014

Milli Yas Nedeniyle Torenler Iptal Edildi

Başbakanlık, Soma'da yaşanan maden faciası nedeniyle 3 günlük milli yas ilan etti, bayraklar yarıya indirilecek. 19 Mayıs'ta resmi törenler dışındaki tüm kutlamalar da iptal edildi.

Soma'da, olay yerinde olan Enerji Bakanı Taner Yıldız, bu konudaki sorulara karşılık,"Başbakan'ın gelişinin beklendiğini" söylemekle yetindi.

TÜRKİYE EN SON DENKTAŞ'IN ÖLÜMÜNDE YAS İLAN ETMİŞTİ

Türkiye daha önce, KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümünde ulusal yas ilan etmişti.

Ocak 2012'de, Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada "14 Ocak 2012'den, Rauf Denktaş'ın naaşının toprağa verileceği tarihe kadar ulusal yas ilan edildiği" açıklamıştı.

Ulusal yas kapsamında, tüm yurtta ve dış temsilciliklerde bayraklar yarıya indirilmişti.

BAŞBAKANLIK 3 GÜN MİLLİ YAS İLAN ETTİ

Soma'daki facia nedeniyle Başbakanlık 13 Mayıs'tan başlamak üzere 3 günlük milli yas ilan etti. Başbakanlık tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

Milli Yas Nedeniyle Torenler Iptal Edildi

İstanbul Taksim Meydanı'nda bayraklar yarıya indirildi.

"Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan ve aziz milletimizi hüzne boğan maden faciası nedeniyle Başbakanlık tarafından 13 Mayıs 2014 tarihinden itibaren ülkemizde üç günlük milli yas ilan edilmiştir. Yas alameti olarak bugün tüm yurtta ve dış temsilciliklerimizde bayraklar yarıya indirilecektir."

19 Mayıs'ta resmi törenler dışındaki tüm kutlamalar da iptal edildi.

İSRAİL: ÜZÜNTÜYLE BAŞIMIZI ÖNE EĞDİK

Milli yas ilan edilmeden önce ilk adım, İsrail'den geldi.İsrail, bu akşam Ankara'da gerçekleştirilecek olan Milli Gün resepsiyonunu, Soma'da yaşanan maden kazası nedeniyle iptal ettiğini resmen açıkladı.

İsrail'in Türkiye temsilciliklerinin Facebook sayfasından yapılan açıklamada "Soma'da yaşanan ölümler nedeniyle üzüntüyle başımızı öne eğdik" ifadesiyle birlikte, resepsiyonun da iptal edildiği açıklandı.

BAŞBAKAN ARNAVUTLUK GEZİSİNİ, KILIÇDAROĞLU MYK'YI İPTAL ETTİ

Soma kazasının ilk bilançosunun ortaya çıktığı dün akşam saatlerinde Ankara'da pek çok program iptali de art arda geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bugün çıkmayı planladığı Arnavutluk gezisini, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da daha önceden açıklanmış olan CHP Merkez Yönetim Kurulu toplantısını iptal etti.

TOPLANTILAR VE AÇILIŞLAR DA BİRER BİRER İPTAL

Öte yandan yaşanan facia nedeniyle kurumlardan da arka arkaya açılış iptal bilgileri geliyor.

İşte şimdiye kadar gelen iptaller:

* Galatasaray Spor Kulübü ile Denizbank arasında dün yapılan finansal yapılandırma töreni sonrası dün gece yapılması planlanan müzik yayını, Soma’da yaşanan facia nedeniyle iptal edildi.

* Koru İstanbul Kuruçeşme açılış daveti iptal edildi.

* Kayseri'de yapılacak olan Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları açılış etkinliklerimiz ve konserleri iptal edildi.

* Türk kuyumculuk sektörünün BDDK'nın kredi kartı mevzuatına tapkisini ortaya koymak için Kuyumcukent'te düzenleyeceği basın toplantısı iptal edildi.

* 16-17-18-19 Mayıs tarihlerinde Akasya Acıbadem'de düzenlenecek olan Weapons of Sounds konseri iptal.

* Kerem Görsev'in bugün İzmir'deki konseri iptal edildi.

* Birçok üniversitedeki bahar şenlikleri iptal edildi.

* Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) bugün düzenleyeceği 'Mağaza Yöneticileri ve Çalışanları Bilgi Şenliği Konferansı' iptal edildi.

Posta

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR