GÜNCEL

Olay Yaratan Liste Eski Çıktı

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 07.11.2012

Olay Yaratan Liste Eski Çıktı

Bugün Gümrük Bakanlığı'nın açıklayıp ajanslara servis ettiği ve flaş olarak düşen '22 firmanın sattığı ürünlerde zararlı kimyasal madde var' haberinin eski olduğu ortaya çıktı.

Bakanlık yaptığı yazılı açıklama ile 22 firmadan oluşan listenin 2011 yılındaki denetimlere ait olduğunu bildirdi. Haber sektör temsilcilerinin büyük tepkisini çekmişti.

"Liste 2011 Yılına Ait"

Kırtasiye ve saraciye sektörü bugün ajanslara düşen bakanlık açıklaması nedeniyle hareketli saatler yaşadı. 22 firmanın adı verilerek yapılan açıklamada, bu firmalara ait ürünlerin sağlığa zararlı olduğu duyuruldu. Haber bakanlığın internet sitesinde de 'Dikkat bu ürünleri kullanmayın' başlığı ile duyuruldu. Ancak söz konusu listenin 2011 yılına ait olduğu ve ilgili firmaların toplatma kararını derhal uygulayarak üzerlerine düşen tüm yükümlülüğü geçtiğimiz sene yerine getirdiği ortaya çıktı.

Anadolu Ajansı Flaş Haber Olarak Duyurmuştu

*Anadolu Ajansı saat 10.53'te "Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, 22 firmanın sattığı okul çantası, ayakkabı ve kalem gibi ürünlerde, limitlerin üzerinde sağlığa zararlı kimyasal madde belirlendiğini bildirdi" diye flaş bir haber geçti.

* Saat 12.05'te geçilen haberde bu 22 firma ve sorunlu ürünler listelendi.

*Firma isimlerinin ajansa düşmesinin ardından hurriyet internet sitesi bunu flaş haber olarak sürmanşetten duyurdu.

*Haberin hurriyet'in sitesindeyayınlanmasından hemen sonra başta Kırtasiyeciler Derneği ve Saraciye Sanayicileri Derneği olmak üzere sektör temsilcileri hurriyet.com.tr'yi ve bakanlığı telefon yağmuruna tutup bu listenin 2011 yılına ait olduğunu ve tüm yükümlülüklerin zaten yerine getirildiğini iddia ettiler.

* Dernek başkanları ve sektör temsilcileri bu listenin neden güncel bir listeymiş gibi geçildiğini anlayamadıklarını ve Bakanlık'tan düzeltme isteyeceklerini söylediler.

*Temsilcilerle bakanlık arasında yapılan telefon görüşmelerinin ardından Gümrük Bakanlığı saat 16.00'da yazılı bir açıklama yaparak bugün 22 firmanın ürünlerine yönelik açıklanan verilerin 2011 yılında yapılan denetimlere ilişkin olduğunu bildirdi.

* Bakanlıktan yapılan açıklamada, söz konusu firmalara 4703 sayılı Kanun gereğince gerekli yaptırımlar ve cezai müeyyidelerin uygulandığı, halkın sağlığını korumak adına güvensiz ürünlerle ilgili toplatma kararlarının derhal uygulandığı, firmalardan Kanun gereğince, ürünleri iki ulusal gazete ve iki ulusal televizyon kanalında ilan etmesinin istendiği, ilgili firmaların da bu bağlamdaki yükümlülüklerini yerine getirdiği bildirildi.

KIRTASİYECİLER DERNEĞİ VE SARACİYE DENEĞİ İTİRAZ ETMİŞTİ

Türkiye Kırtasiyeciler Derneği'nden (TÜKİD), haberi yayınlanmasının hemen ardından yazılı bir açıklama yaparak söz konusu haberin 2011 yılına ait olduğunu ve bahsi geçen firmaların geçen sene tüm cezalarını ödediğini belirtmişti. Açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

"Tüm işlemler ve yükümlülükler Gümrük ve Ticaret Bakanlığının kontrolü altında gerçekleşmiştir. Bu yılki denetimlerde ise Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı bir basın açıklaması yapmış ve güvensiz ürün oranının geçen seneye oranla yarı yarıya düştüğünü belirterek yaşanan bu iyileştirmede sektör temsilcileriyle geliştirilen olumlu diyaloğun üzerinde özellikle durmuştur. Ayrıca bakanlık nezdinde, 4703 sayılı Kanun gereği maddi manevi tüm cezai müeyyideler uygulanmış, bahsi geçen üyelerimiz tarafından tüm yükümlülükler yerine getirilmiştir."

Saraciye Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacısoyu da açıklanan sonuçların 2010-2011 yıllarını kapsadığını ve güncel olmadığını söylemişti. Açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı:

"Fitalat kullanımında yeniden geliştirilen normlar doğrultusunda konuyla ilgili gerekli çalışmalar yapılmıştır. Gerek sektör mensuplarının, gerekse ilgili bakanlıkların ve genel müdürlük temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirilen seminerlerde bu yeni norm üreticilere aktarılmıştır. Sektör-kamu işbirliğiyle yapılan çalışmalar sonucunda bahsi geçen firmalara cezalar tebliğ edilmiş ve ödemeler de gerçekleştirilmiştir. Nitekim yapılan çalışmalar ve iyileştirmeler neticesinde 2012 yılında yapılan denetim, gözetim ve testlerden sektörümüz yüzde 90’lık bir seviyede başarı sağlamıştır.

Haberde bahsi geçen açıklama ise çalışmalar öncesindeki 2010-2011 dönemine ait bir detaydır. Nitekim bu yılki denetimlerde sektörler bazında ortaya çıkan iyileşme Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı tarafından da bizzat kamuoyuna açıklanmıştır."

hürriyet

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR