GÜNCEL

Otomobil Satın Alırken veya Kullanırken Nasıl Tasarruf Edilir?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 12.06.2012

Otomobil Satın Alırken veya Kullanırken Nasıl Tasarruf Edilir

Otomobiller hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmakla birlikte, konuttan sonra maliyet bakımından bilhassa Türkiye’de en yüksek harcama kalemi. Yüksek araç fiyatları yanında yüksek benzin rakamları da düşünüldüğünde otomobil sahibi olmak oldukça pahalı olabiliyor.

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Trafiğin yoğun olmadığı saatlerde veya erken saatlerde yola çıkmak ya da trafiğin daha az yoğun olduğu yan yolları tercih etmek benzin tüketiminin azaltılmasında büyük rol oynar. Vites ve şerit değiştirmek, sık sık dur kalk yapmak yakıt tüketimini olumsuz etkileyen unsurlar olduğu için bunlardan kaçınmak yakıt tasarrufunda etkili olur.

Klima motordan çekilen güçle çalıştığı için aracınızda klima kullanıılması yakıt tüketimine sebep olur. Bu nedenle sadece ihtiyacınız olduğunda klimayı çalıştırarak yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Kullanım sırasında yakıt tüketimini etkileyen bir diğer unsur da lastiklerdir. Lastiklerinizin havası düşük olduğunda, aracınız daha çok güç harcar ve yakıt tüketimi artar. Bu sebeple lastiklerinizin havasını düzenli olarak kontrol edip lastik havasının ideal düzeyde olmasına dikkat edin.

Kasko AlırkenHangiTasarruf Önlemlerine Dikkat Etmelisiniz?

Kasko sigartası, olası kaza durumlarında aracın hasarını karşılar. Kasko yaptıracağınız kurumu dikkatli seçmek önemlidir. Bu nedenle seçiminizi hasar ödeme süresi ve kurumun hizmet yaygınlığına bakarak yapabilirsiniz. Bu konuda tasarruf yapmak adına en düşük primli kasko sigortasını tercih etmek çok doğru olmaz çünkü sonradan hasar durumunda size yapılacak ödemelerde sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Çok yüksek prim ödemesi gerektirmeyen ve güvenilir ve yaygın bir hizmet ağına sahip bir kurumdan kasko yaptırmak en doğru çözüm olacaktır.

Kasko’dan nasıl tasarruf yaparım derseniz, hasarsızlık indirimi önemli bir tasarruf yöntemi olarak karşımıza çıkar. Firmasına göre değişmekle birlikte hasarsızlık indirimleri %20 ile başlayıp, kazasız geçen seneler sonunda %70’lere kadar laşabilmekte.

autohaber

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR