GÜNCEL

"Puana Değil, Başarı Sıralamasına Bakın" Tavsiyesinde Bulunan Rehber Öğretmenler Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır Sorusunu Yanıtladı

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 04.08.2022

2022 YKS sürecinin son etabı olan tercih döneminde öğrencilerin yapacağı tercihlerin sınav performansı kadar önemli olduğunu anlatan rehber öğretmenler; nasıl üniversite tercihi yapılmalı, tercih yaparken nelere dikkat edilmeli sorusunu yanıtladı.

Üniversite tercih sürecinin üniversite puanı kadar önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, doğru tercih yapmak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. 

Rehber Öğretmenler Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır Sorusunu Yanıtladı

Milyonlarca öğrenciyi yakından ilgilendiren YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından, 27 Temmuz’da başlayan tercih maratonu 5 Ağustos’ta sona erecek. Üniversite tercihi nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekiyor? Puan mı başarı sıralaması mı önemli? İTÜ Geliştirme Vakfı Okulları Ekrem Elginkan Lisesi öğretmenleri ve yöneticileri üniversite tercihlerinde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. 

İTÜ Hocaları Anlattı Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır

 2022 Üniversite Tercihi Nasıl Yapılmalı? 

1. Puana Değil, Başarı Sıralamasına Bakın

Bu Sene Puanlar Oldukça Yanıltıcı Dikkat:  ‘’Puana değil, başarı sıralamasına bakın’’

Geçtiğimiz sene ile karşılaştırıldığında puan türlerine göre başarı sıralamaları arasında büyük bir fark olduğunu belirten uzmanlar, “Bu sene puanlar oldukça yanıltıcı. Sınava giren öğrenci sayısında artış olduğu için, geçtiğimiz yıl başarı sıralaması olarak 25.000’e denk gelen bir puan, bu sene 126.000 olabiliyor. Dolayısıyla tercih yaparken başarı sıralamalarının dikkate alınması gerekiyor. 

2. Doğru Tercih İçin İşin Uzmanıyla Görüş  

Üniversite tercihi yaparken doğru tercih yapabilabilmesi için rehber öğretmenler eşliğinde seçim yapılması önemli. 

Geçmiş yıllarla kıyasladığımızda özellikle matematik sınavında kolay soruların daha fazla olduğunu görüyoruz. Bu durum da tüm öğrencilerin matematik netlerini ve Türkiye’deki genel netleri artırdı. Normal şartlarda sevindirici bir durum olsa da sıralamaları oldukça etkiliyor.

Her şeye rağmen öğrencilerimiz iyi sıralamalar elde etti.

Denemelerle kıyasladığımızda yaklaşık sonuçlar elde ettiğimizi gördük. Öğrencilerimizin matematik netlerinin yanı sıra özellikle bu yılın belirleyicisi olan Türkçe - Edebiyat netleri de geçtiğimiz yıllara göre yükseldi.

"Puana Değil, Başarı Sıralamasına Bakın" Tavsiyesinde Bulunan Rehber Öğretmenler Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır Sorusunu Yanıtladı

Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır Rehber Öğretmenler Anlattı

3.  Üniversitelerin Burs İmkanlarını da Araştırın

Vakıf üniversitelerini tercih edecek olan adayların artan maliyetleri de göz önüne alarak üniversitelerin tercih burslarını araştırmaları gerekiyor. Üniversitelerinin burs şartları değişkenlik gösterse de tercih sıralamasında ilk üçte veya ilk beşte yer alan özel üniversiteler öğrencilere ek burslar sağlayabiliyor.  Ancak bu bursların eğitim hayatı boyunca kesintisiz bir şekilde devam edip etmediğini de öğrenmek şart.


 
4. 2022 Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?  

YKS sürecinin en önemli ve son etabı olan tercih döneminde öğrencilerin yapacağı tercihlerin sınav performansı kadar önemli olduğunun altını çizen rehber öğretmenler, Doğru Tercih Listesi Oluşturma Teknikleri başlığı altında şu önerilerde bulundu:

2022 Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Rehber Öğretmenler Üniversite Tercihi Nasıl Yapılır Sorusunu Yanıtladı

2022 Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? 

 • Puana değil, başarı sıralarına bakın.
 • Bir bölümü üst tercihlere yazmanın diğer adayları elemeyeceğini unutmayın.
 • Tercihlerinizi başarı sırasına göre değil, istek sırasına göre sıralayın.
 • ‘Ölü tercih’ yapmayın.
 • ‘Puanım yetmez.’ endişesine kapılmadan istediğiniz bölümleri mutlaka yazın. Geniş bir aralıkta tercih yapın. Sürpriz yerleştirmeler olabilir.
 • Gitmeyi düşünmediğiniz bölümleri KESİNLİKLE yazmayın.
 • 24 tercih hakkından istediğiniz kadarını değişik puan türlerinde yapabilirsiniz.
 • Yeni açılan ve sıralaması belli olmayan bölümlere isteğinize göre listenizde yer verebilirsiniz.
 • Tercihler arz-talep meselesidir. Kesinlikten bahsetmek doğru değil. (Kontenjan değişiklikleri, talebin artması veya azalması, vakıf üniversitelerindeki ücret değişiklikleri vb.)
 • Bir aday, puanları ne denli yüksek olursa olsun yalnız bir programa kayıt hakkı kazanabilir. Bu program, adayın yerleştirme puanlarıyla girebildiği en üst tercihidir. Bunun altında kalan tercihler işleme konmaz. Kayıt hakkı kazandığınız bölümü değiştirmek mümkün değildir.

Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? 

 • Programlara ait başarı sıralarının dikkate alınması gerekir. (Vakıf Yükseköğretim kurumları senato kararı ile söz konusu başarı sırasına ilişkin daha üstte başarı sırası belirleyebilmektedir. Bu nedenle vakıf yükseköğretim tercihlerini yaparken özel koşul ve açıklamalar kısmını kontrol etmeyi unutmayın.)
 • Tercih listenize yazdığınız programların ‘ÖZEL KOŞULLARINI’ okumayı unutmayın.
 • Tercihleri sisteme girmeyi unutmayın.
 • Tercih işleminizi tamamladıktan sonra tercih süresi içinde sisteme girerek bilgilerinizi mutlaka kontrol edin ve çıktı alın.
 • Tercih listesini oluştururken danıştığınız kişilerin alanında bilgi sahibi olmasına dikkat edin.
 • Tercihlerinizde dikey geçiş, yatay geçiş, çift ana dal gibi konular belirleyici olacaksa düşündüğünüz üniversite ve bölümlerin koşullarını iyi araştırın.

5. 2022 Üniversitelere Kayıt Dönemi Ne Zaman? 

*Üniversitelere kayıt dönemi 22-26 Ağustos 2022 tarihleri arasındadır.
*Elektronik kayıtlar 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.
*Belirtilen kayıt dönemi tarihinde istenen belgelerle birlikte işlemlerin tamamlanması zorunludur.

6. Yeniden Üniversite Sınavına Girmek İstenildiğinde 

 Üniversite sınavına tekrar girilmesi durumunda;

* Aday eğer bir yükseköğretim programına yerleşmiş ise Ortaöğretim Başarı Puanı yarı yarıya düşer.

* Aday eğer herhangi bir programa yerleşmemiş ise Ortaöğretim Başarı Puanında herhangi bir değişiklik olmaz.

Konular :

2022 YKS, Üniversite Tercihi, Tercih Dönemi 

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR