GÜNCEL

Sigaraya Yasak Yolda

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 01.08.2013

Sigaraya Yasak Yolda

AB Sağlık Bakanları, Lüksemburg'da İrlanda Sağlık Bakanı Railly başkanlığında yaptıkları toplantıda, mentollü sigaraların yasaklanması konusunda fikir birliğine vardı.

Mentollü Sigaralar Yasaklanıyor

AB Sağlık Bakanları'nın ve Halk Sağlığı Komitesinin almış olduğu karar, AB Parlamentosu'nun 10 Eylül 2013 günü Strazburg'da yapılacak toplantısında ele alınacak ve oylanacak.

Avrupa Birliği Sağlık Bakanları, Lüksemburg'da İrlanda Sağlık Bakanı James Railly başkanlığında yaptıkları toplantıda, mentollü sigaraların yasaklanmasını kararlaştırdı. Toplantıdan sonra Temmuz ayı içinde biraraya gelen AB Halk Sağlığı Komitesi de mentollü sigaraların yasaklanmasında görüş birliğine vardı.

TÜTÜN ÜRÜNLERİNİ CAZİP HALE GETİRECEK KOKU DA YASAK KAPSAMINDA

Halk Sağlığı Komitesi ayrıca, tütün ürünlerini daha cazip hale getirebilecek olan çeşitli koku ve tadlar ile vitamin, kafein ve taurin eklenmesini de yasaklar arasına dahil etti. Halk Sağlığı Komitesi'nin aldığı diğer kararlara göre, paketlerin üzerinde bir tütün ürününün diğerlerine göre daha az zararlı olduğuna işaret edecek ifadeler yer almayacak.

Paketler Üzerindeki Sağlık Uyarıları Paketin Her İki Yüzünde de Yer Alacak

Tütün ürünlerinin kozmetik veya gıda ürünlerine benzer şekilde üretilmesi yasaklanacak. Tütün ürünlerinin paketleri üzerindeki sağlık uyarıları, paketin her iki yüzünde de yüzde 75 oranında yer alacak. AB Sağlık Bakanlarının ve Halk Sağlığı Komitesinin almış olduğu bu kararlar, AB Parlamentosu'nun 10 Eylül 2013 günü Strazburg'da yapılacak olan toplantısında ele alınacak ve oylanacak.

'HER İKİ KULLANICISINDAN BİRİNİ ÖLDÜRÜYOR'

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Halk Sağlığı Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Bilir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AB'nin ilgili kurullarında alınan kararların, halk sağlığının korunması bakımından çok önemli olduğunu söyledi. Tütün ürünleri içine çeşitli katkı maddelerinin eklenerek, bu ürünlerin daha çekici hale getirilmesinin amaçlandığını ifade eden Bilir, "Bu şekilde tütün ürünlerinin, özellikle gençler için daha cazip hale getirilmesi ve daha fazla gencin bu ürünleri kullanması amaçlanmaktadır" iddiasında bulundu.

Bilir, tütün ürünlerinin "her iki kullanıcısından birini öldürdüğüne" dikkati çekerek, "Buna rağmen, hala yasal olarak satışına izin verilmektedir. Dünyada her yıl 6 milyon, ülkemizde de 100 binden fazla kişi bu nedenle hayatını kaybetmektedir" diye konuştu. Bilir, AB Sağlık Bakanları ile Halk Sağlığı Komitesi'nin aldığı kararları desteklediklerini vurgulayarak, "Avrupa Parlamentosu'nun Eylül ayındaki toplantısında, Komisyonlarda belirlenen kuralların aynen kabul edilmesini bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

AA

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR