GÜNCEL

Sözleşmeli Er Olmak İsteyenler Dikkat!

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 10.01.2013

Sözleşmeli Er Olmak İsteyenler Dikkat

Sözleşmeli erlere ''profesyonel'' eğitim-terörle mücadelede profesyonel askerlik hedefiyle başlatılan sözleşmeli er uygulaması kapsamında personel alımları sürüyor.

Başvurular Başladı!

Sözleşmeli er olmak istiyorsanız 2013 yılı için başvurular başladı. Sözleşmeli erlere, operasyon tazminatıyla birlikte aylık 2 bin 700 lira maaş, 7 yıllık görevin ardından TSK'dan ayrılma halinde ise 60 bin lira toplu tazminat ödeniyor.

Kasım 2011 tarihinde başlatılan sözleşmeli er uygulaması için ilk etapta, 5 bin 103 sözleşmeli er alımı için çıkılan ilana 17 bin 827 kişi, ikinci olarak 10 bin 659 sözleşmeli er alımı için çıkılan ilanın ardından ise 13 bin 858 ön başvuru gerçekleşti. Şimdiye kadar başvuruların ardından gerçekleştirilen sınav, mülakat ile fiziki ve psikolojik testleri geçebilen bin 517 kişi sözleşmeli er olabildi.


2013 Yılı SözleşmeliEr Alımı

Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 2013 yılı için sözleşmeli er alımına yönelik yeni bir ilan daha yayımladı. Farklı branşlara yönelik yapılacak sözleşmeli er temini için istekliler, Ocak ayı sonuna kadar ''www.kkk.tsk.tr'' adresi üzerinden başvuruda bulunabiliyor.

Sözleşmeli Askerler Nerede Eğitim Görecekler?

İç güvenlik bölgesindeki birliklerde görevlendirilecek sözleşmeli erlerin eğitimleri Isparta İç Güvenlik Eğitim ve Tatbikat Merkez Komutanlığı'nda gerçekleştiriliyor.

Her türlü koşulda görev yapmak üzere komando eğitiminden geçirilen sözleşmeli erler, bir eğitim devresinde ortalama 250 kilometre silahlı, teçhizatlı ve arka çantalı dayanıklılık yürüyüşleri yapıyor.

Sızma parkurundan geçirilen personel, bu parkurdaki eğitimleri sırasında makineli tüfeklerle emniyetli biçimde yapılan ateş altında ilerliyor.

Sözleşmeli Askerler 15 Gün Gece Eğitimi Alacaklar

İç güvenlik eğitimleri kapsamında 15 gün gece eğitimine de tabi tutulan sözleşmeli erler, tam teçhizatlı olarak zor arazi şartlarında ve her türlü hava koşulunda faaliyet gerçekleştiriyor.

Sözleşmeli erler, eğitimleri boyunca sarp ve eğimli arazilerde 3-4 gün kesintisiz sürdürülecek operasyonda asgari 30-40 kilometre yürüyebilecek, kendisine ve silah arkadaşlarına güvenerek teröristler ile temas sağlandığında onu etkisiz hale getirebileceğine inanacak, verilecek her türlü görevi başarabilecek hale getiriliyor.

Eğitim Süresi 10 Hafta

Eğitimler 10 haftalık sürecek şekilde planlanırken, halen 136 sözleşmeli erin eğitim faaliyeti sürüyor.

Sözleşmeli erlere icra edecekleri görevlere yönelik ihtiyaç duyacakları bütün silahlar ile atış yaptırılıyor ve el bombası eğitimlerine özel önem veriliyor.

Ayrıca mayın ve el yapımı patlayıcılar konusunda da sözleşmeli erlere eğitim verilirken, aralarından seçilen bazı personel dedektör operatörü olarak yetiştiriliyor.

Eğitim programı çerçevesinde, tekmil alma, bölük tören geçişi, temel beden eğitimi, güç mania parkurundan geçiş, arazi şartlarında ilerleme, dağ iniş ve çıkış eğitimi, ilerleme düzeni ve temasta harekat tarzının görülmesi, motorlu kolda pusuya karşı harekat tarzı gibi konulara ağırlık veriliyor.

Sözleşmeli erler, ilk yardım konusunda bilinçlendirilirken, beslenme ve barınma koşullarına da titizlik gösteriliyor.

BAŞVURU KOŞULLARI NELER?

En az ilköğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olup askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlayanlar sözleşmeli er olmak için başvuruda bulunabiliyorlar.

Başvuruda bulunacakların, terhislerinin üzerinden 3 yıldan fazla süre geçmemiş, düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 26 yaşından gün almamış olmaları gerekiyor. Halen askerlik vazifesini yapanlar da müracaatta bulunabiliyorlar.

Ön şartları uyan adaylar, sağlık muayenesi, spor testi ve mülakattan sonra 10 hafta askeri eğitimden geçiriliyor.

45 İZİN + MAAŞ + SİGORTA + TOPLU TAZMİNAT

Sözleşmeli erler sigortalı sayılıyor ve her yıl 45 gün izin alma hakkı bulunuyor.

Sözleşmeli erlere, Ocak 2012 yılı itibarıyla bin 500 lira civarında maaş verilmesinin yanı sıra hudut ve iç güvenlik bölgelerinde görev yapmaları halinde, ayrıca aylık bin 200 lira tazminat ödeniyor.

Sözleşmeli erler, 7 yıl görev yaptıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) ayrılmaları halinde 60 bin TL'ye yakın toplu tazminat alabiliyor.

Milliyet

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR