GÜNCEL

Sözleşmeli Öğretmen Ne Zaman Kadrolu Olur?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 04.08.2016

Öğretmenlik İçin Kaç Puan Alınmalı

Sözleşmeli öğretmen uygulaması ile ilgili kriterler belirlendi.

Sözleşmeli Öğretmen, Ne Zaman Kadroya Girer Sorusuna Yanıt Geldi...

Milli Eğitim Bakanlığı, sözleşmeli öğretmenlik uygulamasına ilişkin kriterleri belirledi.MEB’in yeni uygulaması sayesinde 4 yıl sözleşmeli öğretmenlik yapanlar kadroya girebilecek.

Bu kapsamda belirlenen kontenjan sayısının 3 katı aday sözlü sınava çağrılacak.

Sözlü Sınavda Sözleşmeli Öğretmen Adaylarına Neler Sorulacak?

Sözlü sınavda öğretmen adayları: “‘Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü’, ‘İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti’, ‘Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı’, ‘Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri’ konularında sorumlu olacak.

Sözleşmeli Öğretmen Alımı İçin Sözlü Sınavdan Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Öğretmen alımı için illerde sözlü sınav komisyonları kurulacak. Sözlü sınavda 60 ve üzeri puan alanlar sözleşmeli öğretmenlik hakkı kazanacak. Atamalar ise, sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecek. Puan eşitliği halinde KPSS üstünlüğü dikkate alınacak, eşitliğin devamı halinde atanacak öğretmen bilgisayar kurası ile belirlenecek.

Sözleşmeli Öğretmenlik Atamaları Ne Zaman Yapılacak?

Sözleşmeli öğretmenlik atamaları Şubat ayında yapılacak fakat gerekli görülmesi durumunda başka dönemlerde de gerçekleştirilebilecek. 4 yıllık sözleşmeli çalışma süresini başarılı şekilde tamamlayan öğretmenler, isterse görev yaptıkları eğitim kurumunda kadroya girebilecek. Ve en az 2 yıl daha aynı yerde çalışacak.

Sözleşmeli Öğretmenler Kaç Atama Tercihi Yapabilecek?

Ayrıca sözleşmeleri her yıl yenilenecek olan öğretmenlerin atanma isteğinde en fazla 20 tercih hakkı bulunacak. Adaylar başvurularında, tercihleri dışına atanmayı kabul edip etmediklerini de belirtecek.

Türkiye

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR