GÜNCEL

Taksim Gezi Parkı'na Giriş Yasaklandı!

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 31.05.2013

Taksim Gezi Parkına Giriş Yasaklandı

Taksim ve çevresinde olaylar yatışmıyor. Saat 10:25'te polis, CHP'li vekillerinde aralarında bulunduğu gruba müdahale etti.

Taksim Gezi Parkı'nda sabaha karşı yapılan müdahalenin ardından boşaltılan park, polis bariyerleriyle çevrildi. Parka giriş yasaklandı.

Gezi Parkı'ndaki eyleme sabahın erken saatlerinde şafak operasyonu yapan polisler, CHP'li vekillerinde olduğu basın açıklaması yapan gruba da müdahale etti. Taksim'de sıkılan su ve atılan gaz bombaları nedeniyle göz gözü görmüyor.

Taksim Gezi Parkına Giriş Yasaklandı

Gazeteci Ahmet Şık'ın da başına gaz bombası isabet ettiği ve Taksim İlkyardım Hastanesi'ne kaldırıldığı bildirildi.

İşte olay yerinden attılan tweetler...

Ceyda Karan?@ceydak6m Bu 1 Mayıs'ta attıklarından beter bi şey! İnsanın Gözlerini boğazını korkunç yakıyor #gazterörü

hayko bağdat?@haykobagdat8m İki ağır yaralı varken ölümüne gaz sıktı şerefsizler. Divanda turistler odalarına alıyor bizi.

Koray Peközkay?@koraypekozkay9m Böyle gaz sıkıldığını ilk defa gördüm... Astımı olanlar ölmüştür o kalabalıkta...

Gonca_Vuslateri?@Gonca_Vuslateri4h İnönü'ye kadar kovalandık.. En çok da ağaçlara ve biber gazini yiyen ..ortalıkta yaniyoruzzzz diyen kacisan sokak hayvanlarina agladik!

Can Bonomo?@canbonomo4m Divan'da ambulansa ve doktora ihtiyaç var.

Selin Asker?@selinasker9m Gezi Parki kapali, polis aralıksız saldırıyor. Gaz bombası parka düştü yangin çıktı. Bir otobüs şoförü gazdan fenalaştı aracı kullanamiyor.

BASIN AÇIKLAMASINA MÜDAHALE

Taksim Gezi Parkı'nda sabah yapılan müdahalenin ardından aralarında Gürsel Tekin, İlhan Cihaner, Melda Okur'un da yer aldığı CHP milletvekilleri ve beraberlerindeki grup, saat 10.00'da Divan Otel önünde biraraya geldi.

Taksim Gezi Parkına Giriş Yasaklandı

Basın açıklaması yapan grup daha sonra bariyerlerle kapatılan Gezi Parkı'na doğru yöneldi. Polis, Gezi Parkı'na girmek isteyen gruba gaz bombasıyla müdahale etti. Müdahale sırasında grup biranda dağıldı. Gazdan milletvekillerinin de etkilendiği görüldü.

* Melda Onur, "İnsanların içeriye sokmuyorsunuz, elinizde bir belge var mı" diye sorunca Polis müdürü, "Vali beyin emri var" diye cevap verdi.

Taksim Gezi Parkı'ndaki yıkımı engellemek için 3 gündür eylem yapan göstericilere bugün sabaha karşı bir kez daha müdahale edildi. Müdahalenin ardından Gezi Parkı kamyonlarla getirilen polis bariyerleriyle çevrilerek kapatıldı.

CHP Milletvekili Melda Onur'un da aralarında bulunduğu bir grup polis tarafından uzaklaştırıldı. Melda Onur, bir polis müdürüne 'insanların içeriye sokmuyorsunuz, elinizde bir belge var mı' diye sorunca Polis müdürü, 'vali beyin emri var' diye cevap verdi. Parkın girişinde oturmakta direnen bazı göstericiler de çevik kuvvetin müdahalesiyle kaldırıldı.

YİNE ŞAFAK BASKINI

Parkta bulunan yüzlerce kişiye, gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale edildi. Gazdan etkilenen CHP Milletvekili İlhan Cihaner, "Bunu ancak düşman yapar" Olaylar Taksim ve çevresinde devam ediyor.

Polis, Taksim Gezi Parkı'nda nöbet tutan gruba dün sabah olduğu gibi bu sabah da saat 05.00 sıralarında müdahale etti. Aralarında milletvekili ve sanatçıların da bulunduğu yüzlerce kişiye gaz bombaları ve tazyikli su ile müdahale edildi. Müdahale sırasında kaçmak isteyenlerin üzerine çıktığı bir duvarın yıkıldığı ve bazı vatandaşlarında yaralandığı görüldü.

Çeşitli yönlere kaçan kişiler ile peşlerindeki polisarasında Taksim, Dolmabahçe ve Harbiye'de çatışma çıktı. Eylemciler polise taşlarla karşılık verdi.

Polisler eylemcilerin çadırlarını ve flamalarını toplayarak zabıtalara teslim etti. Zabıtalar da çadırları kamyonetlere yükleyerek alandan ayrıldı.

Taksim Gezi Parkı'nın etrafında tedbir amaçlı itfaiye araçları ile 112 Acil Sağlık ekipleri bekletiliyor. Parkın etrafını kuşatan çevik kuvvet ekipleri alana girişlere izin vermiyor.

Gezi Parkı ve çevresi ise savaş alanına dönmüş durumda. Çevredeki iş yerleri ve otellerin camlarının kırıldığı görüldü. Polis ve eylemciler arasındaki gerginlik zaman zaman yükseliyor.

Taksim Gezi Parkına Giriş Yasaklandı

BETON KORKULUKLAR YIKILDI

Kaçan eylemcilerden bazıları meydandaki merdivenin beton korkuluklarının devrilmesi sonucu yaralandı. Yaralılar olay yerine çağrılan ambulanslarla hastanelere kaldırıldı.

Daha sonra ikiye ayrılan grubun bir kısmı Harbiye'ye, diğer kısmı ise İstikla Caddesi'ne doğru kaçtı. Peşlerinden giden çevik kuvvet ekipleri ara sokaklara dağılan gruba biber gazı sıktı. Eylemcilerin çadırları bu kez bir kamyonete yüklenerek götürüldü.

CHP'Lİ VEKİL: BUNU ANCAK DÜŞMAN YAPAR

Gazdan etkilenenler arasında CHP Milletvekili İlhan Cihaner, gözyaşları içinde konuştu. Cihaner, "Bunu ancak düşman yapar" dedi.

Cihaner, "2-3 saattir, valiye, emniyet müdürüne ulaşmaya çalışıyoruz. Telefonlarımıza çıkmıyorlar" diye konuştu Taksim ve çevresindeki gerginlik devam ediyor.

Milliyet İnternet Sitesi

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR