GÜNCEL

Türk-Rus Ticari İlişkileri Adına İyi Haber

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 24.04.2017

Türk Rus Ticari İlişkileri Adına İyi Haber

Rusya’dan iyi haber! Gümrüklerde Türk malları için "tam denetim" ilk kez gevşedi.

Tarım ürünlerinde karşılıklı yaptırımlar ve gümrük vergisi uygulamaları yüzünden gerilen Türk-Rus ticari ilişkileri cephesinden “umut verici” bir haber geldi. Uçak krizi sonrası yaptırım kapsamına alınan ve “tam denetim” adı altında sıkı kontrolden geçirilen Türkiye menşeli yüklerin bu hafta başından beri Rusya gümrüklerinden “kısmen” daha hızlı girmeye başladıkları bildiriliyor. “Gevşemenin” tüm yüklerde olmadığı, “nisbi kolaylık” yaşandığı bildiriliyor. Ancak Federal Gümrük Servisi’nden bu konuda bir açıklama yapılmadı.

TürkRus.Com’a gelişmeyi değerlendiren bazı kaynaklar, 2015 sonundan beri geçerli olan uygulamada, Türkiye’den gelen malların tamamı, istisnasız olarak gümrük beyannameleri Rusya'da sisteme girildiğinde “kırmızı ışık” uyarısı geldiğini, bunun yükler için “tam denetim ve kontrol” manasına geldiğini hatırlattı. Bu yüzden Türk mallarının Rusya’ya girişinde uzun beklemeler “rutin” haline gelmiş ve ticarete büyük darbe vurulmuştu. Üstelik sadece "Türk menşeli” mallarda değil, Türkiye üzerinden Rusya’ya getirilen üçüncü ülke mallarında da aynı “sıkı denetim” uygulaması dikkati çekiyordu.

Ancak bazı sektör temsilcileri, bu hafta başından beri Rusya gümrüklerinde durumun “bir ölçüde” olumlu yönde değişmeye başladığını bildiriyor. Artık Türkiye’den gelen malların gümrük beyannameleri sisteme girildiğinde “default ve otomatik olarak" ve tüm beyannamelerde “kırmızı ışık” yanmadığı, geçişlerin daha rahat gerçekleştiği vurgulanıyor.

Türk Rus Ticari İlişkileri Adına İyi Haber

Türk-Rus Ticari İlişkileri Adına İyi Haber

Bir sektör yetkilisi, bu konuda Rusya gümrüklerine giden resmi bir yazı ya da talimat olduğuna dair bilgi olmadığını ancak “fiili uygulama” başladığı kanaati oluştuğunu vurguladı. Aynı kaynak, “Zaten uçak krizi sonrasında da yazılı bir duyuru olmaksızın ani bir talimatla tam denetim uygulaması başlatılmıştı. Son birkaç günlük uygulama, Rus tarafının Türk malları üzerindeki bu denetimi azalttığı düşüncesi yarattı. Özellikle büyük şirketlerin malları gümrüklerden çekilirken tam denetim yapılmadığına tanık olduk. Bunun kısmi ve geçici bir durum olmamasını ve genel uygulama haline gelmesini umuyoruz” dedi.

Rusya gümrükleri, 2015 sonundan beri Türkiye’den getirilen mallara karşı en sıkı kontrol rejiminin uygulanmaya başlamıştı. Bazı sektör temsilcileri, "Türkiye'den gelen mallara, terörü destekleyen ülke muamelesi yapılarak güvenlik gerekçesiyle sıkı denetim yapılıyor. Bu durumda pek çok malın birkaç ay gümrüklerde kalması riski var. 2008'de benzer sıkıntılar yaşanmıştı" değerlendirmesini yapmışlardı.

Öte yandan, Rusya gümrüklerinde Türk mallarına uygulanan "tam denetim"in fiilen ambargo durumu yaratması ve bunun özellikle Rusya’da üretim için ara ürün- yedek parça ihtiyacı olan otomotiv ve dayanıklı tüketim ile tekstil üreticilerini zor duruma düşürmesi üzerine Moskova zaman zaman geri adım atmıştı. Türk ürünlerine uygulanan yaptırımlar ve gümrüklerdeki "tam kontrol" zorlukları sonrası, Rusya'da otomotivden tekstile kadar pek çok sektörde yerli üretimin Türkiye'den gelecek yedek parça ya da ara mamullere bağlı olduğu anlaşılmış, Rus üreticilerden pek çok şikayet medyaya yansımıştı.

TürkRus

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR