GÜNCEL

Türk Tiyatrosunun Usta Oyuncusu Nejat Uygur'u Kaybettik

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 18.11.2013

Türk Tiyatrosunun Usta Oyuncusu Nejat Uyguru Kaybettik

Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Nejat Uygur,tedavi gördüğü hastanede 19.45 sıralarında hayatını kaybetti.

Tiyatro sanatçısı Nejat Uygur (86), vefat etti. Uygur, durumunun ağırlaşması üzerine yaklaşık iki hafta önce kaldırıldığı Medistate Kavacık Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tiyatro sevgisi, başarılı sanat hayatı ve canlandırdığı karakterlerle sanat dünyasında saygın yer edinen Nejat Uygur'un daima takdirle hatırlanacağını belirtti. Tiyatro ve sinema sanatçısı Nejat Uygur'un vefatını teessürle öğrendiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, yayınladığı mesajında şunları kaydetti: "Türk tiyatrosuna uzun yıllar emek veren usta sanatçı Nejat Uygur'un vefatı, şüphesiz her yaştan sanatseveri derinden üzmüştür. Tiyatro sevgisi,başarılı sanat hayatı ve canlandırdığı karakterlerle sanat dünyamızda saygın biryer edinmiş olan Uygur, daima takdirle hatırlanacaktır. İnsanımızı her zamantebessüm ettirmeyi başaran seçkin sanatçımız Nejat Uygur'a Allah'tan rahmet,Uygur ailesine, sevenlerine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum."

Acı haberi alan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de hastaneye gelerek Nejat Uygur’un ailesine başsağlığı diledi.

NEYAT UYGUR'UN HAYATI

Kilis'te 1927 yılında doğan Nejat Uygur, ilk ve orta öğrenimini Anadolu'nun çeşitli yerlerinde tamamladı. Güzel Sanatlar Akademisi'nin Heykel bölümüne giren Uygur, akademiden mezun olamadı.

Tiyatroya profesyonel anlamda 1949'da "Nejat Uygur Tiyatrosu" ile adım atan usta sanatçı, 1950'de Necla Uygur ile hayatını birleştirdi.

Kültür Bakanlığı'nca 1998'de verilen "Devlet Sanatçısı" unvanını alan Uygur, 2007'de Altın Kelebek TV Yıldızları Yarışması "Tiyatroya Destek Yılı Özel Ödülü"ne, 2006'da Kemal Sunal Kültür Sanat Ödülü "En İyi Tiyatrocu" ödülüne ve 1999'da 22. Avni Dilligil Tiyatro Ödülleri "Belkıs Dilligil Onur Ödülü"ne layık görüldü. Uygur, 2007'de Beyaz Melek, 2004'te Vizontele Tuuba, 1974'te Cafer'in Nargilesi, 1971'de Cafer Bey İyi, Fakir Ve Kibar ile 1970'te Cafer Bey, filmlerinde oynadı.
10 Eylül 2007'de beyin damarlarında oluşan tıkanıklık nedeniyle kısmi felç geçiren Uygur, beş çocuk babasıydı.

Türk tiyatrosunun usta oyuncusuna Allah'tan rahmet, değerli ailesine ve sevenlerinebaş sağlığı dileriz. Mekani cennet olsun.

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR