GÜNCEL

"Vali 'Dur' Dedi, Durduk"

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 18.06.2013

Vali Dur Dedi Durduk

Taksim meydanında AKM yönüne bakarak saatlerce bekleyen Erdem Gündüz isimli performans sanatçısı, Twitter'ın dünya listesinde en çok konuşulan isim oldu. Pazartesi akşam saatlerinde başlayan ilginç protestonun 1 ay süreceği planlanırken, polisin 'duran adam'ın çevresindeki vatandaşları gözaltına alması üzerine ilginç eylem gece 02.30'da sona erdi.
Gezi Parkı'na yapılan polis müdahalesini protesto etmek için dün, 8 saat Taksim Meydanı'nda sabit duran Erdem Gündüz'ün başlattığı eylem, biri kadın 3 kişi tarafından devam ettiriliyor.

Polisin Gezi Parkı'na müdahalesini ardından pazar günü Taksim'e çıkışların engellenmesini protesto eden Erdem Gündüz isimli bir kişi, akşam saatlerinden itibaren Taksim Metro çıkışında hareket etmeden ve konuşmadan bekledi. * Eylemcilerin çoğalması üzerine polis, harekete geçti.

* Polis amirinin eylemcilere doğru ilerlerken, "Sabit duranları alın" diye emir verdiği duyuldu. Bunun üzerine sabit duran kişiler gözaltına alındı. Erdem Gündüz isimli bir kişi polisin Gezi Parkı'na müdahelisini ilginç şekilde protesto etti. Erdem Gündüz, dün akşam saat 18.00'da Taksim Metro çıkışında hareket etmeden ve konuşmadan beklemeye başladı. Gündüz, akşam saat 20.00 sıralarında protestosu ile ilgili olarak, "Her şey ortada. İnsanları Taksim'e sokmuyorlar" şeklinde açıklama yaptı. Protestoyu sosyal paylaşım sitelerinden gören vatandaşlar da gece destek için Gündüz'ün yanına gelerek hareketsizce durmaya başladı.

POLİS ÜZERİNİ ARADI

Akşam saatlerinde ise polis ekipleri Gündüz'ü üstünü ve çantasını aradı. Gündüz'ün çantasında ilaç, eldiven, cüzdan, kitap, anahtar olduğu görüldü. Durumu polise ihbar ettiğini söyleyen bir vatandaş ise "Duruyordu dikkatimi çekti, bomba olur, bir şey olur diye 155'i aradım. Ben bir saattir oturuyorum bir saattir burada" dedi. Öte yandan bu protesto sosyal paylaşım sitesi twitter'ın dünya gündemi sıralamasında "duran adam" ismiyle en üst sırada yer alıyor. Ayrıca bekleyenler arasında Modacı Barbaros Şansal'ın da olduğu görüldü.

Vali Dur Dedi Durduk

GÖZALTINA ALINDILAR

Gece saat 01.50'de polis ekipleri eylemcileri dağıtmak için harekete geçti. Polisin güç kullanmadan yaptığı müdahaleden dakikalar önce Erdem Gündüz'ün alandan kendiliğinden ayrıldığı öğrenildi. Taksim Metro çıkışında beklemekte ısrar eden 10 kişi ise polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Polis amirinin eylemcilere doğru ilerlerken, "Sabit duranları alın" diye emir verdiği duyuldu. Avukat olduğunu söyleyen bir kişi, polise itiraze ederek, "Gözaltına alınmamım hiçbir hukuki gerekçesi yok" dedi. Gözaltına alınanlar otobüse bindirilerek ifadeleri alınmak üzere polis merkezine götürüldü. Protestocu grubun alandan çıkarılmasının ardından yaklaşık 100 polis Taksim Metro çıkışında beklemeye başladı.

"DURAN ADAM" EYLEMİ TAKSİM'DE DEVAM EDİYOR

Gezi Parkı'na yapılan polis müdahalesini protesto etmek için dün, 8 saat Taksim Meydanı'nda sabit duran Erdem Gündüz'ün başlattığı eylem, biri kadın 3 kişi tarafından devam ettiriliyor.

Polis, Sabit Duran Kişilere Kimlik Kontrolü

Polisin Cumartesi akşamı müdahale ederek Gezi Parkı'nı boşaltmasını protesto etmek için dün akşam Erdem Gündüz tarafından başlatılan 'Duran Adam' eylemi Taksim Meydanı'nda devam ediyor. Eylem sosyal paylaşım sitelerinde 'Duran Adam' ismiyle ünlense de kadınlar da eyleme destek veriyor. Gündüz'ün Taksim Meydanı'nda Gezi Parkı'na karşı 8 saat sabit durması internet ortamında büyük yankı buldu. Sosyal paylaşım sitelerinde Gezi Parkı eyleminin şekil değiştirerek devam ettiği tartışmaları başladı.

Vali Dur Dedi Durduk

Dün gece boyu devam eden eylemde, eylemcilerin sayısının bir ara 300'lere ulaşması üzerine polis, toplanan grubu dağıttı. Uzaklaşmak istemeyen 10 kişi ise gözaltına alındı. Ancak 'Duran Adam' eylemi, gelen yeni kişiler tarafından devam ettirildi. Özellikle Erdem Gündüz'ün başlattığı nokta boş bırakılmıyor. Taksim'de şuan biri kadın 3 kişi tarafından eylem devam ediyor. Sivil polisler, eylemcilere kimlik kontrolü yaptı. Polis, GBT sorgulaması yaparken eylemcilerin 'Duran Adam' eylemi devam etti. Kimlik kontrolünde herhangi bir olumsuzluğa rastlamayan polis, eylemcilere kimliklerini teslim ederek ayrıldı. Öte yandan dün giriş yasağı kaldırılan Gezi Parkı bugün yeniden yasaklandı. Polisin parktaki nöbeti devam ederken belediye ekiplerinin de temizlik ve ağaç dikme çalışmaları devam ediyor.

DURAN ADAM NEW YORK'TA

İstanbul’da başlayan ve Türkiye’nin dört bir yanını aşarak uluslararası destek bulan Gezi Parkı direnişine destek vermek için, Taksim meydanında kıpırdamadan duran Erdem Gündüz’ün ‘sivil itaatsizlik’ eylemi ABD’nin New York kentinde de yankı buldu. Beyaz gömleği ve kot pantolonu, içinde su şişesi ve krakerlerle, ABD’nin simgesi olan Özgürlük Heykeli’ne bakarak saatlerce kımıldamadan duran bir Türk genci, Türkiye’deki direnişçilere New York’tan mesaj yolladı.

İŞTE SOSYAL MEDYADAN DESTEK TWEET'LERİ:

Okan Bayülgen: Duran Adam deli ya da akıllı! Ne farkeder! Üzerinizde yarattığı etkiye bakın! Durarak bir sanat eserine dönüşmek! Yalan ya da gerçek #duranadam

Nihat Sırdar: Sen tek başına koca kalabalıkların çıkaramadığı sesi çıkar sessizce. Orantısız zeka bu işte... #duranadam

İnci Sözlük: #duranadam dış destekli yerli ajansların işidir. Y.Bulut

Emre Uslu: #duranadam CIA'dan arkadasım Guy Standing

Cüneyt Özdemir: Bir #duranadam gibi tek ve hür ve birçok #duranadam gibi kardeşçesine...

Levent Kırca: Lütfen #duranadam 'ın etrafında bekleyişe geçmeyelim. Onun tüm gizemi ve gücü tek olmasında. Farklı yerlerde duruşumuzu devam ettirelim.

Güçlü Mete: #duranadam 'ı bırakın yalnız dursun. Su ve bisküvi ihtiyacını abartmadan yardımcı olun. #duranadam 'a destek verirken köstek olmayın lütfen

Fırat: Başbakan %50'yi zor durduruyordu, biz öteki %50'yi seve seve durduruyoruz. #duranadam

Sermiyan Midyat: Güzel adam. Zeki adam. Cesur adam. Onur adam. Vicdan adam. İyi adam. Lazım adam. Adam adam. Diren adam. #duranadam

Taci Kalkavan: Acaba bu orantısız zeka karşısında bu adama verilecek tepki ne olacak? Merakla bekliyoruz. #duranadam

Demet Evgar: ..Ve durmak en güzel başlangıç... #duranadam

Hakan Demir: Hani lan ülkemizden süper kahraman çıkmıyordu #duranadam

Red Hack: Arkadaslar Taksim koskoca yer, birbirinizden fazla kopmadan baska yerlerde durulmali.. Fazla kopuk olursa da saldiri olur #duranadam'lar..

Uğur Sönmez: "Dik dur eğilme bu millet seninle" diyenler, Taksim'e gitsinler dik #duranadam görsünler.

- Vali 'durun' dedi, durduk

İhsan Günay ÇAĞRICI / milliyet.com.tr

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR