GÜNCEL

Yeni Nesil Küçük Benzinli Motorlar Üretilecek

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 21.12.2012

Yeni Nesil Küçük Benzinli Motorlar Üretilecek

GM ve PSA/Peugeot-Citroen yeni nesil küçük benzinli motorlar üzerinde çalışmaya karar verdiklerini açıkladılar.

Şirketler ittifaklarının ilk projeleri olarak ilk modelleri 2016'da piyasaya sürülecek üç araç platformu geliştirme ve Avrupa'da bir satın alma ortak girişimi kurma üzerinde anlaştıklarını söylediler.

Ortak Projede Neler Var?

• Peugeot markası için bir kompakt crossover ve GM'nin Opel ve Vauxhall markaları için kompakt çok amaçlı araç.

• Hem PSA, hem de Opel/Vauxhall için bir alt kompakt çok amaçlı araç.

GÜNÜN FIRSATI! Ayda 750 TL Taksitle 70 bin TL Konut Kredisi için Hemen Başvur!

• Opel/Vauxhall ve PSA'nın Avrupa'da diğer bölgelerdeki yeni nesil otomobillerinin temelini oluşturacak, geliştirilmiş, düşük CO2 emisyonlu bir alt kompakt segmenti platformuAçıklamada Opel/Vauxhall, Peugeot ve Citroen modellerinin birbirinden çok farklı olacağı ve her markanın kendi özellikleriyle tamamen uyumlu olacağı belirtildi.

Otomobil üreticileri ortaklaşa, PSA'nın EB küresel küçük benzinli motor programından türetilmiş yeni nesil yüksek performanslı, verimli küçük benzinli motorlar geliştirileceklerini söylediler.

PSA bu yıl 1,0 ve 1,2 litrelik EB üç silindirli motor yelpazesini ilk olarak Peugeot 208'de kullanmıştı.

Şirketler Latin Amerika'da veya başka büyüyen pazarlarda ürün ve sanayi girişimi imkânlarını da araştıracaklarını söylediler.

Açıklamada, şirketler arasında Avrupa'da bir satın alma ortak girişimiyle desteklenen, ortak bir satın alma organizasyonu oluşturmaya yönelik kesin bir anlaşmanın imzalandığı ve antitröst onayını beklendiği belirtildi.

Kriz yaşayan ve büyük bir rekabete sahne olan Avrupa'nın yeni otomobil pazarında, daha fazla zarar etmek istemeyen iki şirketin aldığı kararlar, bu yılın başlarında üzerinde anlaştıkları küresel ittifakı daha da ileri götürüyor.

Şirketler daha önce ittifakın iki küçük otomobili, kompakt bir SUV'u ve büyük bir aracı içeren, ortak araç programlarına odaklanacağını açıklamışlardı, ama bugünkü açıklamada sadece iki kompakt ve bir alt kompakt otomobilin üretiminin onaylandığı belirtildi.

Daha önceki planlarda otomobil üreticilerinin Brezilya için ortaklaşa küçük bir otomobil geliştirecekleri de belirtilmişti, ama ondan da vazgeçildi.

ensonhaber

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR