GÜNCEL

YKS 2022de Maske Zorunlu mu? YKS’de HES Kodu Gerekli mi?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 17.06.2022

YKS 2022de Maske Zorunlu mu YKS’de HES Kodu Gerekli mi

YKS 2022’de Maske Zorunlu mu? YKS’de HES Kodu Gerekli mi?

18-19 Haziran'da 81 ilde gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS 2022) maske konusuna dair bilgiler yoğun bir şekilde sorgulanıyor. YKS 2022’de maske ve HES kodu zorunlu sorusunu Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün yanıtladı:

YKS’de Maske ve HES Kodu Gerekli mi?

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karar ile HES kodunun kaldırılmasının ardından sınavlarda HES kodu zorunluluğunun kaldırıldığını belirten Aygün, bundan sonraki sınavlarda maske ve dezenfektan dağıtılmayacağını, sınav binalarına girişte dezenfektanlı mendil verileceğini söyledi.

ÖSYM: YKS'de HES Kodu Uygulamasını Kaldırdık

ÖSYM olarak salgın dönemi sınav uygulamalarını Sağlık Bakanlığı görüş ve önerileri doğrultusunda hazırladıkları "Pandemi Dönemi Sınav Uygulamaları" rehberine göre gerçekleştirdiklerini belirten Aygün, şunları kaydetti:

"Pandemi döneminden bugüne kadar yapılan sınavlarda, adaylara ve görevlilere 24 milyon 354 bin 152 maske, 24 milyon 388 bin 806 dezenfektan mendil, 6 milyon 324 bin 156 eldiven, 119 bin 177 litrelik el dezenfektanı, 111 bin 116 yüz koruyucu siperlik ve 95 bin 937 tek kullanımlık koruyucu önlük verildi. Sağlık Bakanlığının almış olduğu kararla HES Kodu uygulaması kaldırılınca biz de Bakanlığımızın kararı doğrultusunda, sınav başvurularında zorunlu tuttuğumuz HES Kodu uygulamasını kaldırdık.

YKS'de İsteyen Maske Takabilecek mi?

Bundan sonraki sınavlarımızda maske ve dezenfektan dağıtımı yapılmayacak, sınav binası girişlerinde adaylara sadece dezenfektanlı mendil verilecek. Sınav görevlilerimiz ve adaylarımız, isterlerse kendi maskeleriyle sınava gelebilecekler. Sınav günü Kovid-19 durumu olan adaylarımız olursa Sağlık Bakanlığı e-Nabız üzerinden edinecekleri Kovid-19 pozitif durumunu bildirir laboratuvar sonuç raporunun bir dökümünü sınav günü, atandıkları sınav binası girişindeki görevlilere teslim ettikleri takdirde sınav binasında sadece Kovid-19 pozitif durumu olan adaylar için hazırlanan yedek sınav salonlarında sınava alınacaklardır.

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR