KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

3 Özel Film Önerisi

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 19.07.2013

Haftanın 2 Özel Film Önerisi

Sizlerden gelen önerilerdoğrultusunda derlediğimiz haftanın filmlerine göz atmaya ne dersiniz?..

Bir Rüya için Ağıt (Requiem For A Dream)

Bazen gerçek ile hayal olanı ayırt edemeyiz. Karşımızdaki sanal dünyayı bile abartır duruma geliriz, gerçekmiş gibi… Bir Rüya İçin Ağıt (Requiem For A Dream) 1978 tarihli Hubert Selby, Jr.'ün romanından uyarlanan ve yönetmenliğini de Darren Aronofsky'nin yaptığı bir filmdir. Başrollerini Ellen Burstyn, Jennifer Connelly, Marlon Wayans ve Jared Leto'nun paylaştığı bir dram-suç filmidir. Doğruluk değerlerimiz haykırabilir mi bize gerçek olanı? Gerçek ile hayal dünyasında sıkışmış ve uyuşmuş beyinleri aklayabilir miyiz yazgımızla? Buna, izleyip karar verebileceğiniz güzel bir film karşınızda. Bir yandan etrafımızda ve içimizde olan bitenler bu film kadar gerçek. Bu film hayal ürünü olamayacak kadar bizden.

Dört karakterin uyuşturucu bağımlısı olmasının sonucunda yaşamlarının nasıl da değiştiğini göreceksiniz. Soluksuz bırakacak ve koltuklarınıza kilitleyecek bir film. Bağımlı olma konusunda kendinizi çevrenizi irdelemenize yardımcı olacaktır. Madde bağımlılığının zor ve çetrefilli yolarında yer alan kahramanlarla birlikte yol alacaksınız…

Pelin Çalış

"Her Çocuk Özeldir"

Başrollerini Aamir Khan, Darsheel Safary ve Tanay Chheda'nın oynadığı 2007 yapımı harika bir Hint filmi. Filmin IMDB puanı 8.4’tür. Filmfare ödüllerinde, filmin hem yapımcısı hem başrolü hem de yönetmeni olan Aamir Khan en iyi yönetmen, ‘Her Çocuk Özeldir’ en iyi film, başrolündeki Darsheel Sofory en iyi erkek oyuncu seçilmiştir.

Film, çevresi ve ailesi tarafından tembel ve yaramaz olduğu düşünülen 8 yaşındaki İshaan'ın sınıfta kalmasıyla beraber düzelmesi, çalışmayı öğrenmesi için okuduğu okuldan alınarak yatılı bir okula gönderilmesiyle başlıyor.

Haftanın 2 Özel Film Önerisi

Yeni okulunda kimseyle pek iletişim kuramayan İshaan’ın hayatı, okula yeni gelen resim öğretmeni Ram Shankar Nikumbh ile değişir. Film bilinçli bir eğitmenin neler başarabileceğiniz gözler önüne sermiştir. Yer yer güldürürken çoğu zaman ağlatan bu eşsiz yapıtı herkesin izlemesini tavsiye ediyorum. İyi seyirler…

Derya Soğancı

Mies vailla menneisyyttä (Geçmişi Olmayan Adam)

Finli yönetmen Aki Kaurismäki'nin "Finlandiya Üçlemesi"nin ikinci filmi Geçmişi Olmayan Adam, hafıza kaybı gibi klişe bir konuyu farklı bir dille anlatıyor. 2002'de Cannes Film Festivali'nde Grand Prix ödülünü kazanan filmde, isimsiz kahramanımız başkent Helsinki'ye yaptığı bir tren yolculuğunun sonunda uğradığı saldırı sonucunda hiçbir şey hatırlamaz hale geliyor. Tüm parasını kaybeden karakterimiz, fakir balıkçıların ve yardım kurumlarının arasında mekik dokurken yeni hayatına da alışıyor. Eski hayatıyla bir gazete ilanı sonucunda yüzleşmek zorunda kaldığındaysa işlerin döndürülemeyecek biçimde karıştığını görüyor.

Haftanın 2 Özel Film Önerisi

En İyi Yabancı Film dalında 2002'de Oscar adayı da olan Geçmişi Olmayan Adam, Kuzey ülkelerindeki hayatı esprili bir dille anlatıyor. Kaurismäki'nin kullandığı sinema dili ve başroldeki Markku Peltola'nın başarılı performansı filmin sürükleyiciliğini artırıyor. Üstelik çaresizlik ve sadakat gibi kavramların üzerinde durmanızı da sağlıyor. Bu filmi izledikten sonra Kaurismäki'nin diğer filmlerine de ilgi duyacağınıza kuşku yok.

Rafet Baran Eryılmaz

Hazırlayan: Özlem Topaloğlu

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR