KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Bebeklerde Alerjik Egzama Çocuklukta Astımın Habercisi Midir?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 10.04.2012

Bebeklerde Alerjik Egzama Çocuklukta Astımın Habercisi Midir?

Bebeklerde Alerjik Egzama Çocuklukta Astımın Habercisi Midir

Genellikle bebeklik döneminde ve daha çok beyaz tenli bebeklerde sıkça rastlanan, halk arasındaki adı “çocuk egzaması”, tıptaki adı “atopik dermatit” olan alerjik kaşıntılı deri hastalığı, genetik de olabiliyor, çevresel de diyor uzmanlar…

Peki yüzyılın hastalığı olarak adlandırılan ve zamanında tedavi edilmediği taktirde astım ve alerjik rinite hastalığına yol açabilen çocuk egzamasıyla ilgili ne kadar bilgi sahibiyiz?

Prof. Dr. Yonca Tabak Nuhoğlu'nun anne babaları Caddebostan Kültür Merkezi'nde ücretsiz bilgilendireceğisemineri kaçırmayın.

Bebeklerde Alerjik Egzama Nedir?

2 ay-2 yaş arası çocuklarda görülür. Belirtiler özellikle yüzde ( sıklıkla yanaklarda ), saçlı deride, boyunda, sırtta, diz ve dirsek bölgelerinde oluşur. Genellikle simetrik sulantılı, kepekli, kızarık yaralar görülür. Bebeklerin sürekli olarak yakınlarındaki cisimlere sürtünerek kaşınmaya çalıştıkları farkedilir. Bu dönemde başlayan hastalık 3 yaşında iyileşebilir veya ileri çocukluk yaşlarında da devam edebilir.

Belirtileri Nelerdir?

Kronik, tekrarlayan, pembe-kırmızı renkli, yüzeyi pütürlü olan kaşıntılı döküntülerdir. Aktif belirtiler tüm vücüttayaygın veya bir bölgede sınırlı olabilir. Bunlar pembe renkli, sulantılı, kaşıntılı yaralar şeklinde olabilir.

Aşırı kaşınma sonucu enfekte olabilirler. Şikâyetlerin sürekli olarak nüks ettiği veya iyileşmediği dönemlerde cilt kalınlaşması, çizgilenmesi, soyulmalar ve renk koyulaşması olabilir.

Genel olarak çocukların %1–3' ünde görülen bu rahatsızlık, annesinde alerjik hastalık olan yeni doğanlarda %27 oranında görülür. En sık görülme yaşı 1 yaştır. Çocukların yaklaşık yarısında ergenlik çağına kadar devam edebilir. Bir kısmında ise hastalık tamamıyla geçmez. 1 yaşından sonra ortaya çıkanların uzun yıllar sürmesi söz konusudur.

Atopik dermatit sıklığı giderek artmakta olan bir deri hastalığıdır. Yeni tanı konan olguların %50’si 12 aylıktan küçük bebeklerdir. Atopik dermatit küçük çocuklarda daha sık görülen kronik bir hastalık olmasına karşın her yaştan hastayı etkileyebilir.

Prof. Dr. Yonca Tabak Nuhoğlu'nun “Bebeklerde alerjik egzama çocuklukta astımın habercisi midir?” sorusunun cevaplanacağı seminerinprogramı şöyle:

27 Nisan 2012, Cuma Saat: 14.00 Caddebostan Kültür Merkezi (Ücretsiz)

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR