KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Bedensiz Kadın

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 02.05.2012

Bedensiz Kadın

Oyun; Bosna savaşının ardından sorunlu bir karakter olarak ortaya çıkan Martin ile yaşı geçmiş bir hayat kadını Emkma arasında geçen alışıldık bir diyalgo ile başlıyor.

Kadın, mesleğinin gereğini mekanik bir şekilde yerine getirmeye çalışırken, erkek de nazik ve içten bir şekilde davranıyr, onunla konuşup ilgi gösteriyor. belik de cinsel açıdan bir yetersizli var.

Ancak konuşmalar ilerledikçe ve sahneye üçüncü bir kili (Mladen) girdikten sonra, kadınla olan krandevunun hiç de tesadüf olmadığı anlaşılıyor. Bu iki adamdan; Martin ne kadar ince ve nazikse, Mladen de o derece kaba, acımasız.

Sonuçta, iki erkeğin başka suç ortaklarıyla birlikte savaş yıllarında Emma'nın kocasını öldürüp ona da tecavüz ettikleri ortaya çıkıyor.

Oyun anında ise, Martin, ruhunu ezen bir suçluluk duygusundan kurtulmak için kadınla evlenmeyi ve yaklaşan ölümünden sonra maaşını ona miras bırakmayı planlıyor. Mladen ise gerçeğin ortaya çıkmasında bu ikisini öldürmeyi bile düşünebiliyor. Emma'ya gelince; o kocasının ve kendisinin yaşamını mahvedenlerin cezalandırılmasını istiyor.

Hırvat Mate Matisic'in yazdığı tiyatro oyunu,Türçeye Füsun Günersel tarafından "Bedensiz Kadın" adıyla çevrilmiş ve bu sezon İstanbul Devlet Tiyatroları oyuncuları tarafından sahneleniyor.

Oyun Hakkında:

Yazan: Mate Matisic
Çeviren: Füsün Günersel
Yöneten: Kazım Akşar
Dekor Tasarım: Şirin Dağtekin
Giysi Tasarım: Şirin Dağtekin
Işık Tasarım: Enver Başar
Müzik: Nurettin Özşuca
Asistan: Gökçen Tongut
Sahne Amiri: Reşit Arslan

Rol Dağılımı:
Reha Özcan
Ahenk Demir
Gılman Kahyaoğlu Peremeci
N. Hakan Güneri
Gökalp Kulan

Küçükçekece CKSM'de Sahnelene Oyunun Programı Şöyle:

3 Mayıs 2012, Saat: 20:00
4 Mayıs 2012, saat: 20:00
5 Mayıs 2012, Saat: 15:00 ve Saat: 20:00
6 Mayıs 2012, Saat: 15:00

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR