KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Hat Sanatını Sevenlere Duyurulur

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 23.12.2010

Kafes

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği çalışmaları kapsamında hayata geçirilen “Meşk: Klasik-Çağdaş Hat Yorumları” sergisi 20 Aralık Pazartesi günü Buhara Özbekler Tekkesi - İstanbul Tasarım Merkezi’nde açıldı. Sergi, 27 Aralık Pazartesi gününe kadar ücretsiz görülebilir.

Ahmet Şişman başkanlığında, M. Hüsrev Şeref koordinatörlüğünde gerçekleşen Meşk: Klasik-Çağdaş Hat Yorumları sergisi açılışı, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmenliği’nin ev sahipliğinde 20 Aralık Pazartesi günü Buhara Özbekler Tekkesi - İstanbul Tasarım Merkezi’nde gerçekleşti.

Meşk: Klasik-Çağdaş Hat Yorumları sergisi, klasik hat eserleri ile sülüs, divani, rik’a, kufi gibi geleneksel üslupların dışında çağdaş tasarımı içine katarak yeni yorumlarla oluşturulan hat çalışmalarının bir arada sergilenmesini ve bir katalog halinde yayımlanmasını kapsıyor.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Geleneksel Sanatlar Yönetmeni Ömer Faruk Şerifoğlu serginin açılışında şöyle konuştu:

“Şimdiye kadar bulunan hat sanatı üslupları da yenilik arayışı sonucunda çıkmıştır. Yenilik arayışına girecek hat sanatı ile yeni hat stilleri bulmak mümkündür. Bu yenilik üslubunun eserler ile gerçekleştirilmesi hat sanatı için güzel ve yeni bir yol oluşturacaktır. Nice yeni hat üslupları bu yenilik çalışmaları içinden çıkacaktır. Doğu ile Batı’nın birleşim noktasında bulunan İstanbul Doğu’nun hat sanatı ile Batı’nın grafik üsluplarını yeni bir stilde birleştirerek sahip olduğu kültürleri birleştiren değerini daha da yükseltecektir.”

Meşk: Klasik-Çağdaş Hat Yorumları sergisi kapsamında, klasik çalışan sanatçılar, klasiği üsluplandıran sanatçılar ve çağdaş çalışan sanatçılar yer alıyor.

Sergiye klasik ve çağdaş yorumlarıyla katılan sanatçılar (alfabetik sırayla): Abdullah Gün, Abdurrahman Depeler, Ali Toy, Arda Çakmak, Ayten Tiryaki, Betül Bilgin, Davut Bektaş, Deniz Öktem Bektaş, Fatih Özkafa, Ferhat Kurlu, Fuat Başar, Gülnihal Gül, Gülsüm Aydın, Gürkan Pehlivan, Hüseyin Öksüz, Hüsrev Subaşı, Levent Karaduman, Mehmet Arif Vural, Mehmet Memiş, Menaf Nam, Muhammet Mağ, Muhammet Yaman, Mustafa Parıldar, Mümtaz Seçkin Durdu, Nurullah Özdem, Orhan Dağlı, Ömer Faruk Dere, Savaş Çevik, Seyit Ahmet Depeler, Süleyman Berk, Tahsin Kurt, Turan Sevgili

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR