KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Pera Müzesi Öğrenme Programları Başlıyor!

Melis Demiryas Melis DEMİRYAS
Yayın : 25.05.2023

Pera Müzesi Öğrenme Programları, 24 Haziran’a dek devam eden “Tasarımın Ritmi” programında farklı yaş gruplarına yönelik tasarım atölyeleri düzenliyor. 

Cumartesi günleri gerçekleşen Pera Çocuk ve Pera Genç atölyelerinde, taş ve bronz ağırlıkların efsane ve hikâyeler barındıran sembolleri ile çini ve seramiklerin tekrarlayan motifleri, yaratıcı sanatsal çalışmalara ilham oluyor.

Pera Öğrenmeden Tasarımın Ritmi Atölyeleri Başlıyor

 Pera Öğrenme Programları'nda Çocuklar İçin Neler Var?

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi Öğrenme Programları, Osman Hamdi Bey, Kahve Molası ve Ağırlık ve Ölçü Sanatı sergilerindan ilhamla çocuk ve gençlere yönelik tasarım odaklı atölyeler hazırladı.

Pera Müzesi’nde yüz yüze gerçekleşecek “Tasarımın Ritmi” başlıklı atölye programında 4-6, 7-12 ve 13-17 yaş grubu katılımcılar, müze koleksiyonundaki ağırlıklardan, çini ve seramik motiflerinden yola çıkarak kendi tasarımlarını üretecek. 

 • Sembollerin ve efsanelerin şekil verdiği tasarımlar

Kahve Molası sergisindeki çini ve seramiklerden yola çıkarak hazırlanan Mono Baskı ile Motifler atölyesinde, Osman Hamdi Bey’in tablolarında yer alan çini duvar süslemelerini, seramiklerin doğal motiflerle süslü renkli dünyasını rehberli eşliğinde keşfeden 4-6 yaş grubu çocuklar, sergi turunun ardından mono baskı yöntemiyle kendi motiflerini yaratıyor.

Pera Üç Boyutlu Çini Motifleri Atölyesi

Yine 4-6 yaş grubuna yönelik Üç Boyutlu Çini Motifleri atölyesinde, Kahve Molası ve Ağırlık ve Ölçü Sanatı sergilerini gezen katılımcılar, çini ve seramiklerin tekrarlayan simetrik motifleriyle, kurşun ağırlık ve kil tabletlerin üzerindeki sembolleri keşfediyor. Atölye çalışmasında ise seramik hamuru ve desen oklavaları ile oluşturdukları tasarımlara, şönil, boncuk gibi malzemelerle boyut katıyor.

İlhamını Ağırlık ve Ölçü Sanatı sergisinden alan Kilden Efsanevi Ağırlıklar atölyesi 7-12 yaş grubu için tasarlandı. Sergi turunda, Zeus’un sinirlendiğinde insanların üzerine yıldırımlar yollamak için kullandığı kartallar, Büyük İskender’in bir generalle savaşmaya gönderdiği aslanı, kral Erichthonius’un sayısı binleri bulan atları gibi efsanevi hikâyelerin betimlendiği kurşun ağırlıkları inceleyen çocuklar, hayallerindeki efsanenin sembolleriyle kendi ağırlıklarını tasarlıyor.

Pera Tılsım Tasarımı Atölyesi

Gençler tılsım ağırlıklar tasarlıyor

13-17 yaş grubuna yönelik Tılsım Tasarımı atölyesinde ise Ağırlık ve Ölçü Sanatı sergisini rehber eşliğinde gezen katılımcılar, dünyayı ölçme ve tartma eylemleriyle anlamaya çalışan insanların farklı coğrafyalarda ortaya çıkardıkları üretimleri ve hikâyeleri keşfediyor. Milattan önce ikinci binyıl Mezopotamya’sından günümüze ulaşan ilgi çekici objeleri inceleyen katılımcılar, insanların geçmişte boyunlarına tılsım olarak taktıkları uyuyan ördek biçimli taş ağırlıklardan ilhamla kendi tılsımlarını tasarlıyor.

ATÖLYE PROGRAMI

 • Mono Baskı ile Motifler
  27 Mayıs Cumartesi, 10.30
  17 Haziran Cumartesi, 10.30
 • Kilden Efsanevi Ağırlıklar
  27 Mayıs Cumartesi, 13.30
  10 Haziran Cumartesi, 13.30
  17 Haziran Cumartesi, 13.30
 • Üç Boyutlu Çini Motifleri
  10 Haziran Cumartesi, 10.30
  24 Haziran Cumartesi, 10.30
 • Tılsım Tasarımı
  24 Haziran Cumartesi, 13.30

Pera Müzesi’nde (yüz yüze) gerçekleşecek etkinliklerin biletleri Biletix’ten alınabilir. PERAkart AİLE’lilere özel %50 indirim uygulanmaktadır. Detaylı bilgi: ogrenme@peramuzesi.org. tr 

Konular :

pera müzesi, pera müzesi öğrenme programları, pera öğrenme, pera öğrenme programları, atölyeler, çocuklar için atölye çalışmaları, pera tasarım ritmi atölyeleri, çocuk yaz etkinlik 2023, yaz tatili etkinlikleri 2023

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR