KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

"Troyalı Kadınlar" Seyircisiyle Buluşuyor

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 12.05.2011

Troyalı Kadınlar Seyircisiyle Buluşuyor

Oyun Hakkında: Oyun, 1988 yılından beri farklı boyutlarda çalışmaları sürdürülen Troya araştırmalarının yeni bir çalışması olarak seyirci karşısına çıkıyor. Çağdaş sahneleme öğeleriyle kurgulanan oyun, Azra Erhat' ın bakış açısıyla örtüşen bir şekilde Troya’nın Anadolu kültürünün bir parçası olduğuna vurgu yapacak şekilde sahneleniyor.

Troyalı kadınlar metni; yakınma şarkıları, acınma konuşmaları, savaş suçu sorunu ve savaşların çıkış nedenleri konusundaki görüşlerden ibarettir. Savaş kaybedilmiş, tüm erkekler idam edilmiştir ve tüm kadınlar çocuklarıyla birlikte köle olacaktır. Oyunun ağırlık merkezini, kaderleri belirlenmiş olan kadınların tepkileri belirleyecektir.

Çağımız seyircisinin Antik Yunan mitlerini bilmeyişi nedeniyle çokça mitsel öge kullanan Sartre gibi Ayla Algan da sahnelemesinde mitsel anlatıları korur. Bunun yanısıra ise Troya’nın Anadolu kültürünün bir parçası oluşunu vurgulama amacıyla sahnede bir Anadolu Epiği yaratmaya çalışır.

J. Paul Sartre’ın “Troyalı Kadınlar” oyunu 28-29 Mayıs 2011 tarihlerinde Maya Sahnesi’nde seyircisiyle buluşacak. Tiyatro Araştırma Laboratuarı (TAL) tarafından gerçekleştirilen oyun Ayla Algan’ın yorumu ve rejisiyle sahnelenmeye başladı.

Yazan: J.P.Sartre

Çeviren: Güzin Dino

Uyarlayan ve Yöneten: Ayla Algan

Koreograf: Sevi Algan

Dramaturg: Duygu Seda Tomru

Koropetitör: İlknur Açıkel,

Kostüm: Kafiye Türkmen

Fotoğraf: Ersin Erçin

Oyuncular: Ayla Algan, Perihan Kurtoğlu, Sevi Algan, Erol Babaoğlu, Kadir Kandemir, Boglarka Csösz, Özgül Sağdıç, Damla Ekin Tokel, Elif Yıldız, Özge Korkmaz, A.Esra Salebçi, Tuba Akten

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR