KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

"Yakın Menzil" Sergisini Mutlaka Ziyaret Edin

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 09.05.2013

Yakın Menzil Sergisini Mutlaka Ziyaret Edin

İstanbul Modern Sanat Fotoğraf Galerisi, 9 Mayıs-27 Ekim 2013 tarihleri arasında güncel fotoğrafa odaklanan “Yakın Menzil” sergisine ev sahipliği yapıyor.

STFA sponsorluğunda düzenlenen sergi, kişisel bir belgeleme fikrinin etrafında İstanbul Modern Fotoğraf Danışma Kurulu tarafından seçilen 18 sanatçının çalışmalarını bir araya getiriyor.

Sergide basılı fotoğrafların yanı sıra video ve enstalasyon gibi farklı sunumlar da yer alıyor.

Yakın Menzil sergisi, sanatçının fotoğraf çekmek için uzakları keşfetmek yerine kendi yaşantısına ve temas ettiği durumlara odaklandığı bir sergi. Belgesel fotoğrafın tarafsız olma iddiasından ve kurgulanmış sahnelerden uzak, bireysel anlatının izini süren çalışmalarda, sanatçının yaşamı, yakın çevresi, anıları, özenle tutulan bir günlük gibi fotoğrafla şekil buluyor.

İmajlar farklı yorumlara kapı aralayarak, anlamını dayatan otoriter bir sesi değil, taşıdıkları belirsizliğin gücünü kullanıyor. Gündelik hayatın detayları arasında sıradan olanın cazibesi beliriyor. Tanıdık gelen bu görüntüler başkalarının hikâyelerinde yeniden biçimleniyor. Bireysel dışavurumun, öznel gerçekliğin öne çıktığı bu alanda, fotoğrafın teknik niteliği geri planda kalırken, amatör bir dille izleyici ve sanatçı arasındaki mesafe de kapanmaya başlıyor.

Özlem Topaloğlu
hepimizaileyiz.com

Konular :
BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR