ŞİFALI İÇECEKLER

Hangi İçecekler Hamileliğe Engel Oluyor?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 10.11.2016

Hangi İçecekler Hamileliğe Engel Oluyor

İçeceklerin hamile kalmanıza engel olabileceğini hiç düşündünüz mü? Uzmanlar, diyet içecekler ve yapay tatlandırıcıların özellikle de tüp bebek tedavisi görenlerde hamileliğe engel olduğuna dikkat çekti. Eğer uzun süredir hamile kalamıyorsanız belki de sebebi bu olabilir.

Hangi İçecekler Hamileliği Engel Oluyor?

Yapay tatlandırıcılı soğuk içeceklerin ve sıcak içeceklere atılan yapay tatlandırıcıların, kadının üreme potansiyeli üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çeken Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül. Görgen, özellikle tüp bebek tedavisi gören hanımları yakından ilgilendiren bu önemli konuda şu bilgileri verdi:

Diyet İçecekler ve Yapay Tatlandırıcılar Hamileliğe Engel Oluyor

Genel olarak toplumda, şeker tüketmek yerine yapay tatlandırıcıları kullanmanın daha sağlıklı olduğu düşüncesi yaygınken, kalorisi azaltılmış yiyecek ve içeceklerin arkasında gizlediği tehlikenin kimse farkında değil.

Bu sefer de diyet içecekler ve yapay tatlandırıcıların tüp bebeğe engel olduğu ortaya çıktı.

Günlük hayatlarında düzenli olarak yapay tatlandırıcı tüketen kadınların gebe kalma şansı azalıyor. Çünkü yapay tatlandırıcılı içecekler tüketen kadınlar daha kötü yumurta ve embriyo kalitesine sahip oluyor. Sıcak içeceklere konan şeker benzeri tatlandırıcılar ise embriyolarda deformiteye yol açıyor.

 Diyet içecekler ve yapay tatlandırıcılar tüp bebeğe engel

Diyet İçecekler ve Yapay Tatlandırıcılar Embriyo Kalitesini Bozuyor

Yapılan çalışmaların sonucunda, yapay tatlandırıcıların ve sıcak içeceklere atılan şeker yerini tutan maddelerin yumurta kalitesini ve bunun sonucunda embriyo kalitesini bozduğu ortaya çıktı.

Yapılan Araştırmanın Sonuçları Dikkat Çekti

Araştırmalar sırasında tüp bebek merkezlerinde tedavi gören kadınlara diyet alışkanlıkları, diyet içecekler ve tatlandırıcılar kullanıp kullanmadığı soruldu. İki yıldan daha fazla süre, üreme tedavisi gören kadınlardan elde edilen yumurtalar ve embriyolar incelendi.

Diyet içecekleri tüketenlerde ve tatlandırıcı kullanan kadınlardan elde edilen yumurtalarda anomali oranı yüksek çıktı. Aynı kadınlara ait embriyo kaliteleri ve dolayısıyla rahime tutunma olasılıkları da daha düşük olarak saptandı.

Konular :