BOŞANMA

"Eşimle Boşanma Aşamasındayız" Diyenlere... Boşanma Kararı Almadan Önce Kendinize Şu Soruları Mutlaka Sorun

Aysegul Baran Ayşegül BAŞARAN
Yayın : 24.09.2011 - Güncelleme : 23.03.2023

Boşanmaya karar vermek, hayatınız boyunca yapacağınız en zor şeylerden biridir. Lisede, üniversitede ve ötesinde yaşadığınız kalp kırıklıklarının aksine, boşanmanın sıkıntısı, incinmesi ve hatta aşağılanması farklıdır.

Evliliğinizi kurtarmaya çalışmaktan zarar gelmez, ancak duygularınızla müzakere etmeye ve nasıl ilerleyeceğinizi anlamaya çalışırken, boşanmanın tek seçenek olduğu bazı durumlar vardır. Peki, evliliğinizin kurtarılmaya değer olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Sürecin neresinde olursanız olun, ister evliliğiniz için mücadele edin, ister boşanmaya karar verin, ilişkinizi neyin rahatsız ettiğine dair net bir bakış açısı elde etmek, karşılaştığınız kararları ve seçimleri anlama yolunda bir basamak taşıdır.

İlişkiyle ilgili endişelerinizi açıkça dile getirdiniz mi? Eşiniz olmadan gerçekten daha mutlu olur muydunuz? Evliliği kurtarmanın bir yolu olsaydı, bu ne olurdu?

Hayatınızda neyin en önemli olduğuna dair net bir fikir edinmek, evliliğe devam edip etmeme kararını daha az bunaltıcı hale getirebilir.

Ayrılma veya boşanma zamanının geldiğini nasıl anlayabilirsiniz? Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan boşanma arefesinde olan çiftlere önemli tavsiyelerde bulundu. 

Eşler evliliğin sürmesi için gösterdikleri bütün çabalara rağmen boşanma kararı alma aşamasına geldilerse, bu aşamada mantıklı hareket edilmelidir. Boşanma kararı insanın hayatındaki kırılma noktalarından birisi olduğu için, bir anlık heyecanla evliliği sonlandırmak seçeneğini hemen düşünmemek gerekir.

Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan'a göre boşanma kararından önce taraflar şu kritik soruları kendilerine sormalıdırlar: 

Eşimle Boşanma Aşamasındayız

Daha mutlu, daha sağlıklı bir evliliğe sahip olmak ister misiniz? 

Boşanma Kararı Almadan Önce Çiftlere Tavsiyeler  

1. Boşanma İlk Değil Son Çare Olmalı 

  • Evliliğinizi kurtarmak için elinizden geleni yaptınız mı?

Bu soruyu sormadan alınan ayrılık kararı, insana sonradan “keşke” dedirtir. Yapabileceğiniz her şeyi yapmadığınızı düşünerek bir evliliği asla bitirmek istemezsiniz. Bu süreçte yardım almak için her fırsatı değerlendirmeniz önemlidir.

Çift danışmanlığını veya evliliği etkileyen bir bağımlılık sorunu varsa bunun için de profesyonel yardım almalısınız.  Mümkün ise boşanmaya karar vermeden önce size bu konuda yardımcı olabilecek kişiler ile görüşün. Evliliğinizi sona erdirmemek için elinizden gelen her şeyi yapmazsanız, boşanma kararınızla yaşamakta zorlanabilirsiniz.

Birlikte 'son çare' bir tatile çıkma konusuna gelince… Bazı çiftler tatil yaparken ellerinden gelenin en iyisini yaparlar ve bu onların yeniden bağ kurmalarına yardımcı olur. Bunun yanı sıra, birlikte tatil yapmanın "derin evlilik sorunlarını" çözmediğini de göz ardı etmeyin. 

2. Mutsuzluğunuzun Gerçek Sebebini Bulun 

  • "Mutsuzluğumun sebebi gerçekten evliliğim mi, yoksa kendimden kaynaklanan sebepler var mı?"

Günümüzde hâkim olan şartlar nedeniyle, insanlar genellikle mutsuz ve depresif durumdadırlar. Başka nedenlerle yaşamdan zevk almayan insanlar, zaman zaman “Evliliğim biterse mutlu olurum” düşüncesine kapılabilirler. Bu nedenle, boşanma kararı almadan önce, kişinin mutsuzluğununu nedenini iyice analiz etmesi gerekir.

Eşinizin mutsuz olduğunuzu bilmesini sağlayan ancak bunu yaparken de gafil avlamayın.  Eşiniz çift terapisi seanslarına katılmayı reddederse, ona; 'Bu şekilde artık evli olabileceğimi sanmıyorum, bu benim son çarem, lütfen benimle gelir misin?' diyebilmelisiniz.

Eşinizin risklerin ne olduğunu bilmesine müsaade edin ancak her evliliğin kurtarılması gerekmediğini de unutmayın.

Araştırmalar, insanların kendilerine söylenenlerin yalnızca yüzde 30 ila 35'ini duyduklarını gösteriyor. Örneğin, eşinizin size öncelik vermediğini ve sizinle yeterli zaman geçirmediğinizi düşünüyorsanız, bu davranışını, o endişelerinizin farkında olmadığı sürece değiştiremeyeceğini bilin. 

Eşinize ilişkinizle ilgili düşüncelerinizi söylediğiniz konusunda net olmanız da bir diğer önemli husustur. 

Boşanmak için son kararı verdiyseniz, bunu evde veya halka açık bir yerde değil, bir terapistin ofisinde eşinizle konuşun. İdeal olan, bunu tarafsız bir yerde yapmaktır ve terapi de esasında tarafsız bir alandır. 

 

Eşinize Düşüncelerinizi Açıkça Anlatın

3. Yalnızlığa Hazır Olmak

  • Ayrıldıktan sonra ortaya çıkacak sorunlarla baş edilebilir miyim? 

Boşanma kadın ve erkek için yeni bir başlangıç demektir. Eşler boşandıktan sonra, tek başına hayatın üstesinden gelip gelemeyeceklerini hesap etmelidirler. Uzun yıllar süren evliliklerde boşanma kararı alınmadan önce, bu soru tekrar tekrar düşünülmelidir. Çünkü yıllardır birbirlerine alışkın eşler, boşanmanın ardından yalnız kalacaklardır.

4. Başka Birine  İlgi Duymak

Sırf Başka Birine İlgi Duyduğunuz İçin Hemen Boşanmayı Düşünmeyin

The Relationship Fix (İlişkileri Düzeltme) kitabının yazarı, Psikoterapist Dr. Jenn Mann; sırf başka birine ilgi duyduğunuz için hemen boşanmayı düşünmeyin tavsiyesinde bulunuyor:

“Birinden hoşlanmak normal bir şeydir. Evlisiniz sonuçta ölü değilsiniz… Bir çekim veya arzu hissetmek, evliliğinizi bitirmeniz gerektiği anlamına gelmez. İnsanlar başka insanlara ilgi duydukları için evliliklerini bitirselerdi, hiç kimse asla evlenmezdi!

Kendinizi başka birine çekici bulursanız, sizin içinizde neler olup bittiğini keşfedin. Bu gerçekten diğer kişiyle mi ilgili yoksa eşinizle aranızdaki cinsel sorunlar yüzünden mi?   

İdeal olarak bunu bir terapistle birlikte sorgulamalısınız biraz kendi kendinizi keşfetmeniz gerekir. Birinden kesinlikle tek eşli kalamayacak kadar etkileniyorsanız ya evliliğinizi bitirmelisiniz ya da partnerinizle bununla nasıl başa çıkacağınızı konuşmalısınız. Bu, bireysel bir karar değil, çiftlerin ortak alması gereken bir karardır. " 

Boşanma Vaktinin Geldiğini Nasıl Anlarsınız?

5. Evlilikteki Monotonluk ve Rutinler...

Birlikte yıllar geçirdikten sonra, herhangi bir evlilik için son derece normal olan monotonluk başlar. Monotonluk ve rutin, mutsuzluğa ve can sıkıntısına yol açar ve sonunda birçok kişi, tatmin edici olmayan hayatlarına bir çözüm olarak boşanmayı düşünür.

Aranızdaki aşk kıvılcımını, heyecanı nasıl geri getirebilirsiniz? İkinize de zevk ve memnuniyet getiren aktiviteler yapmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle  sadece eski güzel günleri hatırlamakla kalmayacak, aynı zamanda bağınızı beslemek için birlikte zaman geçirmiş olacaksınız. 

Ayrıca flört döneminizde aranızdaki mizahı yeniden kazanın, birbirinize karşı dikkat etmeyi öğrenin ve birbirinize karşı nazik olun, sevgi dolu sözler kullanın: "Teşekkür ederim", "Seni seviyorum", "Anlıyorum" veya "İyi günler" demek kadar basit bir şey; eşinizin sevildiğini ve takdir edildiğini hissetmesi için son derece etkili ve önemlidir.  

6. Evlilikte Çatışan Kişilikler Boşanma Sebebi

Çatışan kişilikler nedeniyle evliliğiniz çöküşün eşiğinde mi yoksa eşinizle artık hiçbir konuda anlaşamıyor musunuz?

Farklı görüşlere ve bakış açılarına sahip olduğunuz için aynı fikirde olmamanız normaldir; ancak eşinizin sizin fikrinizi dikkate almadığını hissetmenin acısı yıkıcı olabilir. Peki ama bunu nasıl çözebilirsiniz? Açık fikirli olmayı öğrenerek ve düşüncelerinizi nazikçe ifade etmeyi öğrenerek işe başlayabilirsiniz 

Kişilik ile evlilik doyumu ve partner eşleşmesi arasındaki ilişkiyi kurmak için yapılan bir çalışmanın sonuçlarında; bireylerin kendilerininkinden farklı bir kişiliğe sahip biriyle eşleşme olasılığının %66 daha fazla olduğu görüldü.

Gururun küçük şeylerden ödün vermenize engel olmasına izin vermeyin. 

Boşanma kararı aldığımızda hepimiz bunu ruhumuzda ve kalbimizde acı bir şekilde hissederiz. Belki de vazgeçmek için birçok nedeniniz vardır ama unutmayın, boşanma acı verici, yaşamı değiştiren ve travmatik bir deneyimdir.

Ne yazık ki, boşanma birçokları için kimi zaman en sağlıklı seçenektir, ancak diğer alternatifleri keşfetmeye açıksanız, deneyin. Terapiye yatırım yapmak, nihai kararı vermeden önce bazı şeyleri netleştirmenize de size yardımcı olabilir.

7. Boşanmada Çocukların Psikolojisi

  • Boşanma Kararı Çocukları Nasıl Etkilecek? 

Çocuklar boşanmanın kendisinden çok, boşanma esnasında yaşananlardan etkilenirler. Bu da çocuğun ruhsal gelişimine zarar verir. Ayrıca boşanma kararı, özellikle küçük yaştaki çocuklar için anne ya da babadan birinin olmadığı bir evde büyümek demektir ki bu durumda çocukların sağlıklı gelişim göstermeleri için daha çok dikkat sarf etmek gerekir.

Kar-zarar hesabının doğru yapıldığı durumlarda boşanma iyi bir çözüm gibi gözükebilir. Ancak bilinmelidir ki bu, geri dönülmeyecek bir karardır ve “keşke” denilmeyecek şekilde bir karar alınmalıdır.

  

Konular :

boşanmak, boşanma kararı, evlilik