BOŞANMA

Edebiyle Boşanmak Mümkün mü?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 31.10.2014 - Güncelleme : 09.07.2022
Edebiyle Bosanmak Mumkun mu

Sevgi ateşinin soğuması, bir zamanlar insanı çok mutlu eden kişinin şimdi sadece kötü duygular uyandırması, sonunda hiçbir şekilde bir arada olunamaması ve boşanma kararının verilmesi. Ayrılmaya ister taraftar ister karşı olun, boşanma en üzücü duygu ve durumlara neden olan bir olaydır.

Belki de Daha Başta Bir Yanlış Eş Seçtik...

Bu yüzden boşanmak için son derece açık bir neden olmalıdır. Çoğu durumda taraflar birbirini suçlar. Görünürde karşı taraf suçlu olsa bile, olayı hazmedebilmek ve hayatımızın geri kalan kısmı için dersler çıkarabilmek için işin bu noktaya gelmesinde kendi payımızın ne olduğunu da sorgulamalıyız. Belki de daha başta yanlış bir eş seçtik.

Edebiyle Bosanmak Mumkun mu

Boşluğa Sürüklenmemek İçin Yaşam Ritminizi Bozmayın

Boşanma gündeme geldiğinde eşler bazı uyum sorunları yaşar. Bu her gün yaşanan bir olay olmadığı için fiziksel ve ruhsal tepkiler söz konusu olur. Yaşam ritmini bozmamaya gayret etmek çok önemlidir. Gece belirli bir saatte yatmak, gündüz yapılan işleri aynen sürdürmek insanı büsbütün boşluğa sürüklemekten alıkoyar. Bazı kişilerle arkadaşlık etmek istemeyebilirsiniz, ama en azından dertleşebileceğiniz bir veya iki kişiniz olmalı.

Edebiyle Bosanmak Mumkun mu

Çocuk Varsa Durum Daha Karmaşıklaşabilir

Son derece zor olsa da duygusal çalkantıların etkisiyle mutfak sandalyesi uğruna medyan muharebeleri yapmak yerine, bir aracı ya da avukat kanalıyla bürokratik ve maddi işlemleri çözmek onuru korumayı sağlar. Eğer çocuklar varsa, durum çok daha karmaşıklaşır.

Çocuklar Olumsuz Etkilenir

Boşanma çocukları pek çok açıdan olumsuz etkiler. Çocuğun güven duygusu sarsılır, içe kapanma, sosyal ilişkilerde sorun yaşama, öğrenme ve dikkat bozuklukları, saldırganlık, uyku ve yeme bozuklukları, okulda başarısızlık ve alt ıslatma gibi…

Bu dönemde anneyle babanın –çok zor olsa da –birlikte hareket etmesi oluşabilecek sorunları engellemede önemli bir rol oynar.

Çocuk Kendini Suçlayabilir

Boşanma durumunda çocuklar ilk önce kendilerini suçlar. Bu nedenle çocuğa hem anne hem de baba –mümkünse birlikte-basit bir dille artık bir arada olamayacaklarını, çocuğun bunda hiçbir suçu bulunmadığı (birkaç kez vurgulanmalı) ve onun bundan sonraki yaşamının nasıl olacağı anlatılmalı, hem annesinin hem de babasının onu çok sevdiği hissettirilmelidir. Okulda başarısızlığı ve sosyal ortamdan soyutlanmayı önlemek için çocuğun öğretmeniyle konuşulmalı ve çocuğa anneyle babanın boşanmasının utanılacak bir şey olmadığı anlatılmalıdır. Çocuğun belirsizlik ve güvensizlik yaşamaması içi ortamında büyük farklılık yaratmamak için çaba gösterilmelidir.

Konular :