BOŞANMA

Boşanmaya Sebep Olan Hastalık "RA"

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 13.10.2014 - Güncelleme : 08.07.2022
Bosanmaya Sebep Olan Hastalik RA

Romatizmal hastalıkların evlilik hayatını olumsuz etkilediğini biliyor muydunuz? Hastalığı yaşayanlar, deformasyonlar ve ağrı nedeniyle günlük işlerini yapmakta zorlanıyor ve doğal olarak da yaşam kaliteleri bozuluyor. Uzmanlar12 Ekim Dünya Artrit Günü nedeniyle, romatoid artrit (RA) ile boşanma oranları arasındaki ilişkiye dikkat çekti.

Belirtilerin ortaya çıkmasından itibaren, ilk 12 hafta içerisinde doktora gidilip tedaviye başlanıldığı takdirde,hastalığın yok olma ihtimalinin olduğunu söyleyen Romatizma ve Ağrı Derneği (RADER) Genel Başkanı Prof. Dr. Ömer Kuru'nun önemli açıklamaları.

RA'lı Hasta Kendini Çok Halsiz ve Yorgun Hissediyor

Türkiye’de yaklaşık 350 bin romatoid artrit, 200 bin de ankilozanspondilit hastası bulunuyor. Görülme oranlarındaki yüksek rakamlara rağmen romatizmal hastalıklarla ilgili toplumsal farkındalık düzeyi ise bir hayli düşük.

RA, Ağrı ve FonksiyonKayıplarına Neden Olabiliyor

Romatizmal hastalıklar evlilik hayatını olumsuz etkiliyor. Hastalık seyri sırasında yoğun bir iltihabik aktivite vardır. Bu nedenle hasta gün içerisinde kendini çok yorgun ve halsiz hisseder. Hastanın bu durumu, zaman içerisinde evlilik yaşamını da olumsuz etkiler. RA'lı hastalarda boşanma oranları, hasta olmayanlara göre daha yüksektir. Boşanmış RA hastalarının yeniden evlenme oranları ise boşanmış ancak RA'lı olmayanlara göre daha düşüktür. RA, ağrı ve fonksiyon kayıplarıyla seyreden kronik bir hastalıktır. Bunun sonucunda hastaların yüzde 40'ında depresyon gelişmekte ve depresyon etkili şekilde tedavi edilmezse, hasta sosyal çevreden izole olmaktadır” dedi.

RA'daki ölüm oranları, hasta olmayanlara göre iki-üç kat daha fazladır. Yaşam süresi de hasta olmayanlara göre 5-10 yıl daha kısadır. En önemli ölüm nedenleri kalp-damar hastalıkları, enfeksiyonlar ve mide-bağırsak kanamalarıdır. Vücuttaki şiddetli iltihap, damarları da etkileyerek damar sertliğine neden olmaktadır. RA, yaşam kalitesini bozan hastalıklar arasında Multipl Skleroz ve kalp hastalıklarıyla beraber en üst sırada yer almaktadır. Hastalar eklemlerdeki ağrı nedeniyle; düğme açıp kapama, çatal bıçak tutma, kavanoz açma gibi basit hareketleri yapamayabilir.

Bosanmaya Sebep Olan Hastalik RA

RA Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın ortaya çıkışında % 60 genetik, % 40 çevresel faktörlerin etkili. Genetik faktörleri değiştirme şansımız yok ama çevresel faktörlerle ilgili böyle bir şansımız olabilir. Sigara içilmesi RA'nın hem ortaya çıkışında hem de ağır seyretmesinde önemli rol oynuyor. Dolayısıyla özellikle RA hastalarının sigarayı bırakması gerekiyor. Romatoidartrit hastalığında da erken teşhiş çok önemli.

Erken Teşhis Edildiğinde RA Hastalığını Durdurmak Mümkün

Hasta, belirtilerin ortaya çıkmasından itibaren ilk 12 hafta içerisinde doktora giderse ve tedaviye başlanırsa, hastalığın yok olma ihtimali var. Öte yandan son 10-12 yıldır kullanıma giren yeni biyolojik ajanlar ile romatoidartrit tedavisinde çok önemli bir aşama kaydedilmiştir. Biyolojik ajanlar sayesinde; hastaların yarısından fazlasında, RA'yı durdurmak mümkün hale gelmiştir.

Konular :