CİNSEL HAYAT

Erkekler Doğum Kontrol Hapı Kullanabilecek

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 04.12.2013

Erkekler Doğum Kontrol Hapı Kullanabilecek

Bilim insanları, spermin ilerlemesinde rol oynayan 2 proteinin faaliyetlerini engelleyerek fareleri kısırlaştırdı. Böylece erkekler için doğum kontrol hapının geliştirilmesinde bir adım daha atılmış oldu.

Uzun Vadede Zararına Rastlanmadı

Avustralya'daki Monash Üniversitesi'nden bilim insanları, 2 proteini engeleyerek fareleri kısırlaştırdı. Kısırlaşan farelerin sağlık durumunun son derece iyi olduğu ve çiftleşebildiği belirtildi.

Araştırmaya imza atanlardan Sabatino Ventura, aynı anda 2 proteinin engellenmesinin kısırlığı sağladığını, uzun vadede erkek farelerin sağlığının etkilenmediğini vurguladı.

Ventura, proteinlerin engellenmesiyle spermin ilerlemesini sağlayan kasın bu yönde kimyasal mesajı almadığını açıkladı.

Erkeklere Özel 10 Yıla Kadar Yan Etkisi Olmayan Doğum Kontrol Hapı Geliştirilecek

Melbourne ve İngiltere'deki Leicester üniversitelerinden meslektaşlarıyla çalışan bilimciler, bir sonraki aşamada bu genetik durumu kimyasal olarak yeniden hayata geçirerek 10 yıla kadar erkekler için yan etkisi olmayan doğum kontrol hapı geliştirmeyi amaçlıyor.

Ventura, daha önce erkekler için doğum kontrol hapı geliştirme denemelerinin hormonlara ya da spermin işlevini bozmaya odaklı olduğunu ancak bu yöntemlerin erkeklerin uzun vadede doğurganlığını, cinsel hayatını etkileyebildiğini, hatta ortadan kaldırabildiğini hatırlattı.

Araştırmanın sonuçları " Proceedings of the National Academy of Science" dergisinde yayımlandı.

AA

Konular :