CİNSEL HAYAT

Kadınların Cinsellikle İlgili Tabuları Nelerdir?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 04.04.2012

Kadınların Cinsellikle İlgili Tabuları Nelerdir

Yaşamımızın en önemli parçalarından biri olan cinsellikle ilgili çok sayıda sorunla karşılaşıyor olabiliriz. Ancak uzmanların söylediğine göre, sorunlardan çok bu sorunları dile getirememek “sorun”. Biz konuşmadıkça hastalıklarımız yerinde duruyor, yani en azından tedavi edilemiyor. İşte bu nedenle uzmanlar, utanıp sıkılmayı bir yana bırakıp cinsel sorunlarımızı anlatmamızı istiyorlar.

Kadınlarda görülen cinsel işlev bozuklukları arasında en önemli oranı, cinsel ilişki sırasında duyulan ağrı oluşturuyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hakan Seyisoğlu, kadınların yaklaşık yüzde 50’sinin cinsel ilişki sırasında ağrı sorunuyla karşı karşıya kaldığını belirtiyor.

Kadınlar Cinsellikle İlgili Şikâyetlerini Söylemiyor

Toplumumuzda kadınlarda cinsel işlev bozukluklarının ortaya çıkma oranı yüzde 25-50 arasında değişiyor. Ancak uzmanlara göre, kadınların önemli bir çoğunluğu bu sorunlarını doktorlara açmaktan çekiniyor. Açıkça anlatılamadığı için de yapılan araştırmalar gerçeği tam olarak yansıtmayabiliyor. Bir araştırmaya göre, kadınlara cinsellikle ilgili şikayetleri sorulduğunda kadınların sadece yüzde 16’sının gerekli bilgiyi verdiği ortaya çıkmış.

Kadınlarda En Sık Görülen Cinsel Sorunlar Nelerdir?

Kadınlarda başlıca 4 cinsel işlev bozukluğu görülüyor: Cinsel ilişki sırasında ağrı, Seksüel arzuda azalma, orgazm olamama, Cinsel ilişkiye girememe (vaginismus).

Cinsel İlişkide Ağrının Nedenleri?

*Ağrı ilk ilişkiden beri süregeldiği gibi, daha sonradan da ortaya çıkabilir.

*Sonradan oluşan ağrılar, kadının ruhsal yapısındaki değişimden, jinekolojik hastalıklardan ve cerrahi işlemlerden kaynaklanabilir.

* Organik nedenin bulunamadığı durumlarda psikolog görüşü alınmalıdır.

* Kadında anksiyete ve depresyona varan sorunlar ortaya çıkabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle soruna yol açan nedeni aradıklarına değinen Prof.Seyisoğlu, kayganlaştırıcı kremler yardımıyla vajinanın kayganlığının sağlanabildiğini söylüyor. Tüm bunların yanı sıra, vajinada sıklıkla görülebilen iltihaplanmalar vajinayı hassaslaştırabildiği için, kadının cinsel ilişkiden ağrı ve yanma duymasına, dolayısıyla cinsel ilişkiden uzaklaşmasına yol açıyor. Cinsel yolla bulaşabildiği gibi, normalde vajinada bulanan bakteri, parazit veya mantarların neden olduğu bu hastalıkların, günümüzde hızlı ve etkin tedavisini gerçekleştiren güçlü ilaçlar kullanılıyor.

Cinsel İstek Azalması Kadınlarda Sık Rastlanan Bir Sorun

Kadınlarda en sık rastlanan cinsel işlev bozukluklarından ikincisi ise, yaklaşık yüzde 20 civarında görülen “cinsel istekteki azalma” sorunu.

Cinsel İsteğin Azalmasının Nedenleri Nelerdir?

* Eşlerden birinin isteğinin azalması diğerini de etkiliyor.

* Güvensizlik, anlaşmazlık, doğum cinsel isteği azaltıyor.

* Psikiyatrik hastalıklar ve tedavisinde kullanılan ilaçlar bu isteği azaltıyor.

* Depresyon libidoyu azaltıyor.

* Menopoz seksüel isteği olumsuz etkiliyor.

Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel istekte azalma meydana geldiğinde kadınlarda uykusuzluk, iştahsızlık, hayattan zevk alamama, enerji kaybı ve genel isteksizlik görüldüğüne değinen Prof. Seyisoğlu, “Hastada depresyon belirtileri gözlemleniyorsa sadece cinsel sorunların çözümlenmesi yönünde değil, psikolojik anlamda da uzmanlar tarafından destek verilmesi gerekiyor” diyor.

Kadınların % 8-10’u Orgazm Sorunu Yaşıyor

Bilimsel araştırmalar bu konudaki gerçeğin ne kadarını yansıtıyor bilemesek de, kadınların yüzde 8-10’unda “orgazm” sorunu bulunduğunu ortaya koyan araştırmaları inkar edemeyiz. Orgazm sorunu cinsel ilişkinin başlangıcında ortaya çıkabildiği gibi, sonrasında da ortaya çıkabiliyor. Bazı kişiler normal bir şekilde orgazm olamamalarına karşılık, örneğin düşünce, oral seks ya da mastürbasyon yoluyla orgazmı yaşadığını söylemekte.

Orgazm Olamamanın Nedenleri Nelerdir?

* Kadının kültürel yapısı
* Erkeğin erken boşalması
* Erkekte görülen sertleşme sorunu
* Ön sevişme yapılmaması
* Eşlerin cinsellikle ilgili bilgilerinin azlığı

Nasıl Tedavi Edilir?

Eşlerin birlikte tedavisi büyük önem taşıyor. Fiziksel olarak organların tanınması, bedensel ve klitoral uyarının ne olduğu, cinsel birlikteliğe hazırlık gibi bilgilerin verilmesi, tedavinin ana prensipleri arasında yer alıyor. Fakat yine de sonradan gelişen orgazm sorunlarının tedavisi, başlangıçtan beri süregelen problemlerin çözümlenmesine göre daha zor oluyor.

Tıptaki Adıyla Vajinismus Sık Rastlanan Cinsel Sorunlardan Biri

Cinsel ilişkiye girememe, vajina etrafındaki adalelerin istemsiz olarak kasılması sonucunda ortaya çıkan bir hastalık. Tıpta “vajinismus” olarak adlandırılıyor. Cinsel temas girişimi ileri derecede ağrılı olduğundan başarısızlıkla sonuçlanıyor.

Vajinismus’un Nedenleri Nelerdir?

* Vajina ameliyatları ve iltipaları sonucunda oluşabilir
* Psikolojik olarak ağrılı travma yaşamış kişilerde bu olay daha sık görülür
* Erken dönemde çözümlenemezse, ilişkiden korkma, anksiyete gibi psikolojik olaylar devreye girer.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın ortadan kaldırılmasında, öncelikli olarak zeminde yatan psikolojik nedenler araştırılıyor. Bu sırada vajinada uygulanacak genişletme egzersizleri ya da kızlık zarının cerrahi olarak açılması gibi işlemler, temel tedavi olan psikolojik tedavilere yardımcı yöntemler olarak görülüyor.

Menopoz Dönemi Kadının Cinsel İsteğini Azaltıyor

Bu arada kadınlarda menopozdan sonraki evre büyük önem taşıyor. Bu dönemde östrojen hormonu azaldığından, vajina duvarlarında incelme ortaya çıkıyor. Bu da vajinada yanma ve ağrılı cinsel ilişkiye neden oluyor.

Hormon Tedavisi ile Cinsel Fonksiyonlar Normale Dönebiliyor

Kadında seksüel arzu azalıyor ve kadın cinsel yaşamdan uzaklaşmaya başlıyor. Yaşlanma psikolojisine giren kadın, hayatının ikinci baharı olan bu dönemde, uzman bir doktor tarafından düzenlenecek hormon tedavisi ile cinsel fonksiyonları iyileşebiliyor.

Konular :