CİNSEL HAYAT

Neler Cinsel Hayatı Kabusa Çevirir? Cinsel Detoks Nedir?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 07.04.2017 - Güncelleme : 27.07.2022

Neler cinsel hayatı kabusa çevirir ve insanı cinsellikten soğutur? İnsan zihnindeki olumlu ya da olumsuz her düşüncenin cinsel hayatı doğrudan etkilediğini biliyor muydunuz?

Aslında cinsel sorunların kökeninde çoğu zaman kişinin olumsuz düşünceleri yatar. Peki, bu olumsuz düşüncelerden kurtulmak için ne yapmalı? 

Cinsel sorunlardan kurtulmak ve mutlu bir cinsel hayata kavuşmak için “cinsel detoks”un önemini vurgulayan CİSED Genel Başkanı Psikoterapist Cem Keçe, cinsel detoks için çiftlere önemli tavsiyelerde bulundu.  

Neler Cinsel Hayatı Kabusa Çevirir

Çoğu çiftin yaşadığı cinsel sorunların büyük çoğunluğunun kaynağında olumsuz düşünceler yatar. 

1. Cinsel Detoks Nedir? Cinsel Detoks Ne Demek? 

Vücudun ürettiği ya da dışarıdan aldığı toksinlerin, yani zehirlerin dışarı atılması demek olan detoksa cinsel hayat açısından gereklidir. Tıpkı vücuttaki toksinlerin dışarı atılamamasının zamanla birçok fiziksel soruna yol açması gibi, zihinde biriken toksinler olan olumsuz düşünceler de zamanla birçok ruhsal ve cinsel soruna neden olur. Olumsuz düşünceler girdikleri her yeri kemirip bitiren kurtlar gibidir.

Cinsel hayat da olumsuz düşüncelerin doğrudan etkisi altındadır. Bu nedenle de çoğu çiftin yaşadığı cinsel sorunların büyük çoğunluğunun kaynağında olumsuz düşünceler yatar. 

Neler Cinsel Hayatı Kabusa Çevirir

Neler Cinsel Hayatı Kabusa Çevirir? 

Unutmayın; Düşüncelerini Yöneten, Duygularını ve Davranışlarını da Yönetir

Her olumsuz düşünce bir yerlerde bir şeyleri bozar ve sanılanın aksine olumsuz düşünceler cinsel hayatı da etkiler.

Performans kaygısı, partneri tatmin etme zorunluluğu hissetme, kendi bedeniyle barışık olmama, cinselliği pis, günah, ayıp, yasak, suç gibi görme ve cinsel tabuları yıkamama gibi pek çok olumsuz düşüncenin zihinden atılarak etkisiz hale getirilmesi cinsel detokstur.

2. Olumsuz Düşünceler Cinsel Hayatı Etkiliyor 

Düşünce tıpkı doğurgan bir ana gibidir, duyguları doğurur. Bir düşünceden çok sayıda duygu doğabilir. Doğan duygular gelişerek bedensel tepkilere, sonra da bir sonuç olarak davranışlara, söylemlere ve seçimlere dönüşür.

 

Hangi Tohumu Ekeceğiniz Sizin Elinizde... 

Düşünce tıpkı bir tohuma benzer, ne ekilirse o biçilir, yani bir gül tohumundan çalı büyümeyeceği ya da tam tersine bir çalı tohumundan gül açmayacağı gibi, olumsuz düşüncelerden olumlu duygular ve davranışlar doğmaz; olumlu düşünceler de mutlaka olumlu duygular ve davranışlar ortaya çıkarır. Hangi düşünce tohumunu ekeceğiniz sizin elinizdedir. Düşüncelerini yönetebilen insan, duygularını ve davranışlarını değiştirebilme gücüne sahip olur. 

Olumsuz Düşünceler Cinsel Davranışları Etkiler  

Fizyolojik etkenler dışında, erken boşalma, sertleşme sorunları, cinsel isteksizlik, vajinismus başta olmak üzere tüm cinsel işlev bozukluklarının kökeninde olumsuz düşünceler yatar.  

Cinsellik hakkındaki olumsuz düşünceler duyguları, duygular bedensel duyumları ve cinsel davranışları etkiler. Burada bilinç çoğu zaman bu sürecin farkında olmaz ve her geçen gün otomatik olarak olumsuz düşüncelerin esiri olur ve kişinin korktuğu başına gelir. Buna ‘kendini gerçekleştiren kehanet’ diyoruz. Örneğin; ‘Kalçamın çok büyük olduğunu düşünürse’, ‘Göğüslerimi sarkık bulursa’, ‘Onu tatmin edemezsem’, ‘Erken boşalırsam’ gibi olumsuz düşünceler de birer kendini gerçekleştiren kehanet haline gelerek cinsel hayatı kabusa çevirir.

Cinsellikten Soğutan Düşünceleri Yenmek
Evlilikte tutkuyu canlı tutmak önemli.

3. Sorunun Çözümü: Ana Odaklanmak 

Geçmişte yaşanan olumsuzluklara saplanan ve gelecek kaygısı yaşayanların temel sorunu, şimdiye odaklanmakta güçlük çekerek anı yaşayamamalarıdır. Oysa cinsellikte sonucun değil, anda kalarak ve hissederek sürecin yaşanması gerekir.

Bedensel duyumlara odaklanarak yaşanan anın hazzını hissedebilmek önemli. İşte bu tip yaklaşımlar da cinsel detoksun temelini oluşturur. 

Cinsellikte Sonuca Odaklanmayın Anda Kalın!  

Her düşünce, sonuca götüren bir araçtır. Işık gök gürültüsünden, düşünce de eylemden önce gelir. Bu nedenle cinselliği zehirleyen ve doğal akışını bozan, performans kaygısı, beğenilme arzusu, ‘süper erkek ve süper kadın olma’ beklentisi, mutlak orgazm ya da aynı anda orgazm olma gibi abartılı beklentiler, cinsel hayattan uzak tutulmalıdır.

Neler Cinsel Hayatı Kabusa Çevirir

 Neler Cinsel Hayatı Kabusa Çevirir? 

4Cinsellikte Görünmez Dikenler: Mitler

Olumsuz Düşüncelerle Savaşmak Yerine Hayatın Sunduklarını Kabul Edin  

Aklımıza gelen, bizi rahatsız eden olumsuz düşünceler görünmez dikenlere benzer. Bu dikenler cinsel mitlerdir (doğru bilinen yanlışlar), bir yerden değil, binlerce yerden gelip kalbimize batmaktadır. Olumlu düşünceler hayatımızın yakıtıdır. Ancak, olumlu düşüncenin gücünü ve etkisini gösterebilmesi için cinsel detoks yapıp, beynimizdeki engelleri, önyargıları ve sınırları kaldırmak şarttır. 

Cinsel Detoks Yapmak Ne Demek?

İnsan algılarının var olan en üst seviyesi olan ‘sevişmek’, sevginin paylaşılmasıdır, aşk yapmaktır, karşı karşıya değil, yan yana durabilmektir; ‘bir olma’ sanatıdır, iki ayrı vücudun ve ruhun bir olmasıdır.

Cinsel detoks, insanın ‘savaşma seviş’ sloganıyla hareket edip hem kendiyle hem de olumsuz düşünceleriyle savaşmak yerine, hayatı ve sunduklarını olduğu gibi koşulsuzca kabul etmesiyle mümkündür. 

 

"Yatak Odanızdan Olumsuz Her Şeyi Uzak Tutun!"  

Peki Bunu Nasıl Başarabilirsiniz?

İşte, zihninizden ve yatak odanızdan olumsuz düşünceleri uzaklaştırmanın püf noktaları...  

5. Cinsellik ile İlgili Olumsuz Düşüncelerden Nasıl Uzaklaşılır? 

Cinsellik Korkuları İçin Ne Yapılmalı?

Olumsuz düşünce ve duygulardan mümkün olduğunca uzak durmak ve özellikle cinsellik esnasında bu tip düşüncelere beyni kapatmak gerekir. Bunun için cinsel eğitim kitapları okunabilir, cinsel eğitim videoları izlenebilir.

Zihniniz bir bahçeye benzer; olumlu düşünceler, olumlu iç konuşmalar, olumlu hayaller ve telkinlerle bu bahçeyi beslerseniz başarı ve mutluluk sizin olacaktır.

Endişe, kaygı, ümitsizlik ve korku gibi olumsuzluklarla beslerseniz, bunlar adeta zehirli atıklar gibi sonuç doğuracaktır. Mevlana’nın deyişiyle ‘Sen kötü düşünceyi zehirli tırnak gibi bil. Bu tırnak derinleştikçe canın yüzünü tırmalar.

Kişisel gelişim ile stres yönetimini ve öfke kontrolünü başarabilmek gerekir. 

Neler Cinsel Hayatı Kabusa Çevirir

 Neler Cinsel Hayatı Kabusa Çevirir? 

6. Nasıl Cinsel Detoks Yapılır? 

"Cinsellikten Soğudum" Diyenlere Öneriler 

  • Partner ile samimi, açık ve dürüst bir cinsel iletişim kurabilmek önemlidir. 
  • Pornografi gibi gerçeklikten uzak bir cinselliği referans almayıp, karşılıklı sınırların belirlendiği gerçekçi cinsel beklentilere sahip olmak doğru bir yaklaşımdır. 
  • Partnere duygulan saygının ve kalitenin bir gereği olarak öz bakıma özen göstermek olmazsa olmazdır.
  • Yatağın dışında da partnerle yeniden sevgili olabilmek ve kaliteli zaman geçirerek, partnerine değerli ve özel olduğunu hissettirebilmek önemlidir. Bu sayede çift olabilme duygusu daha derinden yaşanabilir. 
  • Nasıl ki düzenli ve yeterli uyku sağlıklı bir beden için önemli ise, düzenli cinsel hayat da sağlıklı ilişkiler için önemli ve gereklidir. 
  • Cinsellikte süreklilik ve zamandan koparak sevişmek daha doyumlu cinsel hayata sahip olmanın kapısını aralar. 
  • Sağlıklı bir zihinsel süreç ve bununla paralel giden sağlıklı bir cinsel hayat için size destek olabilecek en yararlı mecra, alanında uzman cinsel terapistlerdir. Bu yüzden gerektiğinde cinsel terapi desteği almaktan çekinmeyin.

 

Konular :