İLİŞKİLER

Aile Olmanın İncelikleri

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 01.01.2010

Aile Olmanın İncelikleri...

Aile Olmanın İncelikleri

Çocuk, anne ve baba üçgeni bir bütündür. Anne ve baba hem birbirlerine hem de çocuklarına sevgi ve anlayış göstermelidirler. Pazarlığa koşmadan, karşılık beklemeden vermek esastır. Bu tür verişler zamanla “veriş-alış”a dönüşür.

Eşinden ve çocuğundan saygı görmek isteyen kişi, eşine ve çocuğuna saygılı davranarak aile içi ilişkileri beslemelidir. Şuurlu bir eğitim, bilginin yanı sıra ilgi ve sevgiyi de şart koşar. Anne ve babaların en büyük görevleri çocukları için sade ve olumlu birer örnek olmayı başarmaktır. Bu yoldaki davranışları uzun sözlerden daha geçerli ve yararlıdır.

Ceza hiçbir zaman öğretici ve eğitici özellik taşımaz. Yerinde ve zamanında bağışlamayı bilmek, ceza vermekten çok daha olumlu sonucu götürür.

Aileyi oluşturan kişiler, tartışmanın kavga anlamına gelmediğini çok iyi bilmeli ve kavga etmeden tartışmalıdırlar. Meseleler, sıcağı sıcağına ve tatlılıkla çözümlenmelidir.

Aileyi oluşturan kişiler, birbirlerine her zaman açık ve dürüst davranmalı, fakat sözleriyle de birbirlerini incitmemelidirler.

Hep karşımızdakini suçlamak yerine: “Benim yanlışım nerede?” diyebilmeli ve savunma mekanizmalarına her fırsatta başvurmamalıdır.

Yarının mutlu çocukları, sizlerden en çok ne istiyorlar dersiniz?..

Sevgi, sevgi yine sevgi… Katıksız, yalansız ve gerçek sevgi…

Psikolog Suna Tanaltay

Konular :