İLİŞKİLER

Toksik Bir İlişkinin İşaretleri Neler?

Cansu Buldu ÇAN Cansu Buldu ÇAN
Yayın : 11.05.2024

Uzmanlar uyarıyor: Toksik bir ilişki yaşam enerjisini azaltıyor! 

Başlangıçta zararsız gibi görünen ilişkilerin zamanla insanın ruhunu ve bedenini zehirlemeye başlayabileceğini dile getiren uzmanlar, sağlıklı bir ilişkiye kıyasla, toksik bir ilişkide yaşam enerjisinin azaldığını vurguluyor.

Uzmanlar, toksik ilişkiler sonrası psikolojik iyileşmenin oldukça sancılı ve zor bir dönem olduğunu söylüyor. Ve birçok insanın kendileri için uzun süredir tatmin edici olmayan ilişkilere katlanmasına neden olan da tam olarak bu bilginin güvenilirliğini kontrol etme isteksizliğidir. 

“Toksik ilişkilerde, yalnızlık ve terk edilme korkusu yaygındır.” diyen Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, kişinin, zaman zaman sevildiğini hissetse de bazen sevilmediğini düşünebildiğini ifade ederek, “Bu duygusal dalgalanmalar, kişinin genel olarak duygusal çöküş yaşamasına neden olabilir. Sonunda, kişi kendini başkalarına karşı kapatabilir ve ait olmadığı bir yerde hissedebilir.” dedi.

Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, son dönemde sık sık gündeme gelen toksik ilişki konusunu değerlendirdi.

Toksik Bir İlişkinin İşaretleri Neler

Toksik ilişkilerde, yalnızlık ve terk edilme korkusu yaygın!

Toksik Bir İlişki İçinde Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

1. Toksik İlişki Ruh Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor? 

  • İlişkiler hayatın önemli bir parçası

Bu, o kadar zehirli bir ilişki ki onu asla bırakamayacağınızı veya kendi başınıza hayatta kalamayacağınızı hissedirsiniz. İşte toksik, istismarcı veya zehirli bir ilişki, dünyanızın yapışkan bir tuzak gibi yapıştırılmış gibi hissetmenize ve içinde yavaş yavaş boğulmanıza neden olabilir.

Toksik ilişkilerin ruh sağlığınızı nasıl etkilediğini hiç düşündünüz mü? Birlikte yaşamak artık sizi mutlu etmiyorsa ve hatta size yük oluyorsa, çektiğiniz acılar eninde sonunda ortaya çıkacak ve bir ayrılık kaçınılmaz hale gelecektir. Kendinize eziyet etmeyin, umudunuzu yitirmeyin ve partnerinizi aldatmayın; kendinizin ve onun değişmesine izin verin, gelişmeye devam edin, hayattan keyif alın ve yolunuzu kendi başınıza arayın.

Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, ilişkilerin, hayatımızın önemli bir parçası olduğunu; ancak bazen, başlangıçta zararsız gibi görünen ilişkilerin zamanla ruhumuzu ve bedenimizi zehirlemeye başlayabileceğini dile getirerek;“Sağlıklı bir ilişkiye kıyasla, toksik bir ilişkide yaşam enerjimiz azalır, tepkilerimiz değişir ve ruhsal olarak huzursuzluk hissederiz.

Zamanla, bu zehirleme süreci fiziksel sağlığımızı da etkileyebilir. Adım adım zehirlenmeye başlar. Zehir var kör eder, zehir var felç eder, zehir var düşündürür ve öldürür.” dedi.

Toksik İlişki Düzelir mi?

2. Toksik İlişki Döngüsü Değişmez 

  • İlişkinin düzelebileceği düşünülüyor ama…

“Toksik ilişkiler genellikle tekrar eden döngülere girme eğilimindedir.” diyen Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, şöyle devam etti:

Toksik Bir İlişkinin İşaretleri Neler

“İnsanlar, ilişkinin düzelebileceğini ya da sorunun kendi hatalarında olduğunu düşünmeye başlarlar. Bu düşünce tarzı, manipülasyonun bir parçası olabilir. Manipülatif davranışlar, kişinin karar mekanizmasını ele geçirir ve bu da diğer tarafı manipülasyona açık hale getirir.

Ayrıca, kişinin kendi yetmezlik duyguları varsa, ilişkide bu duygulardan daha fazla etkilenebilirler. Aile de bu duruma katkıda bulunabilir; örneğin, bir baba kendi yetmezlik hissini çocuğuna yansıtabilir.

Toksik İlişkilerden Nasıl Kurtuluruz?

  • Kişi kendini başkalarına karşı kapatabiliyor

Toksik ilişkilerde, yalnızlık ve terk edilme korkusu yaygındır. Kişi, zaman zaman sevildiğini hissetse de bazen sevilmediğini düşünebilir. Bu duygusal dalgalanmalar, kişinin genel olarak duygusal çöküş yaşamasına neden olabilir.

Sonunda, kişi kendini başkalarına karşı kapatabilir ve ait olmadığı bir yerde hissedebilir.”

3. Toksik İlişkiden Nasıl Uzaklaşılır? 

  • Kişinin kendi sınırlarını belirlemesi önemli

Toksik ilişkileri bitirmek, farkındalık gerektiren tek başına bir süreçtir. Uzun süredir yıkıcı bir ilişki içindeyseniz ilişkilere ve mutluluğa dair algınız değişebilir. Eski arkadaşlarınızla nasıl etkileşim kurduğunuzu etkiler ve sonuçta kim olduğunuzu değiştirir...

Toksik insanlara sınırlar koymadan önce, kişinin kendi sınırlarını belirlemesinin önemli olduğunu da söyleyen Uzman Klinik Psikolog Cumali Aydın, “Sınırlar koymak, dışarıdan gelebilecek problemlere karşı kendimizi korumanın bir yolu olarak hizmet eder.

Eğer bir durum rahatsızlık veriyorsa, kişinin duygularını ve düşüncelerini ifade etmesi önemlidir. Ancak, her zaman doğrunun söylenmesi uygun olmayabilir; bu nedenle, iletişimde dengeyi bulmak önemlidir.” dedi.

Neyi sevdiğinizi veya sevmediğinizi hatırlamak, kendinize özel hedefler belirlemek için bundan daha iyi bir zaman olamaz. Toksik ilişkilerde partnerinizle çok fazla zaman ve enerji harcarsınız, kendi ihtiyaçlarınızı unutursunuz. Ayrıldıktan sonra kendinizi yeniden bulabilecek ve eski yaşam zevklerine dönebileceksiniz. Ne istediğinize karar verin ve isteklerinizin peşinden gidin!

Bir ilişkide diğer kişinin arzularını dikkate almak önemlidir, ancak sizin mutluluğunuz, öz saygınız her zaman önce gelmelidir. Unutmayın, ilişkilerinizi sevgi üzerine kurduğunuzda sizi onarır, mutlu eder ve yaşam enerjinizi yükseltir... 

Konular :

#toksik ilişki #ilişkide anlaşmazlık #ilişkide sık sık kavga #toksik ilişkiler #toksik ilişkiden kurtulmak #manipülatif davranışlar #manipülasyon #terk edilme korkusu #yalnızlık korkusu