İLİŞKİLER

Evlilikte Duygusal İhmal En Önemli Boşanma Sebebi!

Cansu Buldu ÇAN Cansu Buldu ÇAN
Yayın : 24.02.2012 - Güncelleme : 04.06.2024

Eşinizin ağzından "sevgi seviyorum" sözcüklerini duymayalı aylar, yıllar mı oldu?"  Eşinizin sizi hala sevdiğini nasıl anlarsınız? Çiftler arasında sevgi dili nasıl keşfedilir?  Araştırmalara göre, evlilikte duygusal ihmal en önemli boşanma sebebi arasında yer alıyor. Peki duygusal ihmal yaşıyorsanız ne yapmalısınız?

"Kocam beni ihmal ediyor, sürekli işiyle ilgileniyor." "Değer vermeyen eşe nasıl davranılmalı?" Bu cümleler size tanıdık geliyor mu öyleyse okumaya devam edin... 

Evlilikte duygusal ihmal, kimsenin dilemediği, üzücü bir deneyimdir.

Bir an için kocası tarafından ihmal edilmiş bir eş olduğunuzu hayal edin. Duygusal destek eksikliği gün gibi ortada ve eşinizin dikkatini tekrar kendinize çekmek için elinizden geleni yaptınız fakat hiçbir sonuç alamadınız. Sadece bu düşüncelerin sizde yarattığı acıyı hissedebiliyor musunuz?

Kocanız Tarafından İhmal Edildiğinizi Hiç Düşündünüz mü?  

Eğer kocanız tarafından ihmal edilme düşüncesi bile sizde bu tepkileri uyandırıyorsa, bu deneyimi gerçekten yaşamak zorunda olan insanların gerçekte ne hissettiklerini hayal edebiliyor musunuz? Hayal bile edilemez…

Her durumda, evlilikte veya ilişkinizde kendinizi ihmal edilmiş hissediyorsanız, bu makale özellikle sizin için. Bu yazıda size bu duygularla nasıl başa çıkacağınızı, evlilikte duygusal ihmalin belirtilerini ve evlilikte duygusal ihmalin üstesinden gelmek için kanıtlanmış bazı stratejilerden bahsedeceğiz.

Uzman terapistler, evliliği uzun yıllar sağlıklı şekilde yürüten çiftler ile boşanmış çiftler arasındaki en önemli farkın çiftlerin karşılıklı duygusal isteklerine cevap verme sıklığı olduğunu belirtiyor. Duygusal ihmal günümüzde en önemli boşanma sebepleri arasında yer alıyor. 

“Eşinizin; sevgi dili, fiziksel, temas, hediyeleşmek, beraber zaman geçirmek, açık iletişim kurmak vs.’den hangisiyse o dili fark ederek o yoldan ilerlemek gerekir. Yüz kapılı bir saray, sarayın doksan kapısı kapalıysa, bu kapılardan zorla girmek yerine, biraz uğraşıp açık olan on kapıyı bulmak ve buradan içeri girmeye çalışmak daha doğrudur” diyen Prof. Dr. Nevzat Tarhan’dan evlilikleri boşanma noktasına getirebilen duygusal ihmal ile ilgili çiftlere tavsiyeler:  Evlilikte Duygusal İhmal En Önemli Boşanma Sebebi: Duygusal İhmal Yaşıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Evliliğinizde İhmal Edildiğinizin İşaretleri

Evlilikte Duygusal İhmal En Önemli Boşanma Sebebi: Duygusal İhmal Yaşıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Evlilikte Duygusal İhmal En Önemli Boşanma Sebebi

1. Duygusal İhmal Nedir?

Eşlerin birbirlerine duydukları sevgiyi canlı tutmaları, beyinsel ihtiyaçları için de gereklidir. Nasıl ki bedenin giyeceklere ihtiyacı varsa, beynin de duyguları düzenleyen alanlarının sevgiye ihtiyacı vardır. Bu alanlar sevgiyle beslendiği için, sevgi olmadığı zaman beyinde bir boşluk hissi oluşur ve kişi sevilmediğini düşünür. Birbirine karşı soğuk ve ilgisiz davranan çiftler arasında kimi zaman boşanma kaçınılmaz olur.  

Soğuk Davranan Kadın, Soğuk Davranan Koca 

Bu da kişinin yanlış adamlar atmasına, depresif bir ruh haline girmesine ve farklı arayışlara yönelmesine neden olur. Buna, “evlilikte duygusal ihmal diyoruz” diyoruz. Erkek, eşini sevdiği halde ona sürekli ters davranıyor, bağırıp çağırıyorsa kadında sevilmediği şeklinde bir düşünce geliştir. Kadın sevildiğini bilse bile, kaçınılmaz olarak zamanla güvensizlik duymayı başlar.

Duygusal Yönden İhmal Edildiğinizi Nasıl Anlarsınız? 

2. Duygusal İhmalin Belirtileri - Evlilikte Duygusal İhmale Uğradığınızı Anlamanın Yolları 

Duygusal ihmalin ilişkinizi sessizce zayıflattığının nasıl fark edersiniz? İşte, ilişkinizde  duygusal ihmale uğradığınızın 10 işareti...

 1. Birbirinizin gerçek duygularını, düşüncelerini, hareketlerini veya niyetlerini çok sık yanlış yorumladığınızda...
 2. Bir çift olarak, eşinizi üzmemek için zor şeyleri gündeme getirmekten kaçındığınızda...
 3. Nasıl verimli bir şekilde tartışacağınızı bulamadığınızda…
 4. Konuşmalarınızın konusu çoğunlukla gündemdek olaylar, ev ihtiyaçları ya da çocuklar üzerine olduğunda...
 5. Güzel bir haber aldığınızda veya bir sorun çıktığında söylemek istediğiniz ilk kişi partneriniz/eşiniz olmadığında…
 6. Eşinizden teselli aradığınızda size genellikle alakasız, yanlış şeyler söylediğinde…
 7. Hayatı birlikte üstlenen bir takım gibi hissetmediğinizde…
 8. Partnerinizle/eşinizle birlikteyken genellikle kendinizi yalnız hissettiğinizde…
 9. Birlikte konuşacak bir şey bulmakta zorlandığınızda…
 10. Aşk, sıcaklık veya duygusal bağ gibi olumlu duygular size çok uzak kaldığında veya sadece seks sırasında ortaya çıktığında…

Duygusal İhmal Yaşıyorsanız Ne Yapmalısınız?

3. Sevgi Dilinizi Paylaşın, Konuşun

Zaman İçinde Davranışlar Gibi, Sevgi Dili de Değişir

Bizim geleneksel yapımızda, erkekler eşlerine “sen seviyorum” dedikleri zaman, onun kontrolünü kaybedeceğini, kendilerinin de otoritelerinin zayıflayacağını düşünürler. Kadınlar ise, genellikle sevgiyi ifade etmenin ayıplanacağı anlayışıyla yetiştirilirler. Halbuki nasıl yüz sene öncesine göre kıyafetler, günlük ihtiyaçlar değiştiyse, bazı davranış kalıplarının da değişmesi kaçınılmazdır.

Zaman içinde kaçınılmaz olarak değişen davranış kalıpları sevgi dilleri için de geçerlidir.

İşte bu değişimlere uyum sağlamak için, eşlerin farklı sevgi dillerini ve birbirinden farklı sevgi dillerine sahip olsalar bile bunu paylaşmayı öğrenmesi gerekir.

İlişkinizde Duygusal İhmal Yaşıyorsanız Ne Yapmalısınız?

Mutluluğa Giden Yol Sevgi Dilini Keşfetmekten Geçiyor

Sevgi, para yönetimi gibidir. Nasıl ki başarılı işadamları riske girerek yatırım yaparlar ve bu risk kar olarak geri dönerse, sevgiye yapılan yatırım da mutlaka kişiye geri döner. Verilen sevginin boşa gitme, değerlendirilmeme, anlaşılmama ihtimali vardır. Bu ihtimal, farklı sevgi dillerine sahip eşler arasında daha da yüksektir. Eşlerden biri “Ben seni seviyorum” diyerek sonuç alamadıysa, B planına geçmeli, yani eşinin anladığı sevgi dilini konuşmaya çalışmalıdır.

 • İlişkinizde Duygusal İhmal Yaşadığınızı Nasıl Anlarsınız?

“Bunca yıldır evliyim, eşimin bazı huylarını yeni keşfettim” diyorsanız...

Bu ise ancak onun davranışlarını inceleyerek yapılabilir. “Ben şunu istiyorum” deyip beklemek yerine, çok iyi gözlemci olup hangi durumların onu mutlu ettiğini öğrenmek gerekir.

Karşı tarafın sevgi dili, fiziksel, temas, hediyeleşmek, beraber zaman geçirmek, açık iletişim kurmak vs.’den hangisiyse o dili fark ederek o yoldan ilerlemek gerekir. Yüz kapılı bir saray, sarayın doksan kapısı kapalıysa, bu kapılardan zorla girmek yerine biraz uğraşıp açık olan on kapıyı bulmak ve buradan içer girmeye çalışmak daha doğrudur. 

İlişkinizde Duygusal İhmal Yaşıyoryanız Ne Yapmalısınız

Evlilikte Duygusal İhmal En Önemli Boşanma Sebebi: Duygusal İhmal Yaşıyorsanız Ne Yapmalısınız?

İlişkinizde İhmal Edildiğinizinin İşaretleri 

Eşinizin sevgi dilini fark etmek, tıpkı sarayın kapılarını bulmak için harcanan çaba gibi, onunla olan iletişiminiz üzerine düşünmeyi, çaba sarf etmeyi gerektirir. Bunun için yıllarca çaba gösterilmesi gerekebilir.

Nitekim bizler sık sık, “Bunca yıldır evliyim, eşimin bazı huylarını yeni keşfettim” diyenlere ya da eşine sürekli sevgi gösterip karşılığını ancak yıllar sonra alan kişilere rastlarız.

Duygusal Yönden İhmal Edildiğinizi Düşünüyorsanız Ne Yapmalısınız?

4. Sevgini Davranışlarınıza Yansıtın

Çiftler Sözden Ziyade, Davranışlara Odaklanmalı

Bazı insanlar, sevgilerini direkt olarak belli etmezler. Bu kişiler arasında evliliğini çok güzel yürütenler de vardır. Bu demektir ki, bu çiftlerin sevgi dilleri birbirine yakındır ve iki taraf da birbirine duyduğu sevgiyi sözden ziyade davranışla ifade etmektedir.

Sevgi, Beyinsel Bir İhtiyaçtır

Sevgiyi yaşama biçimi, kadın ve erkek fıtratına göre değişir. Erkek sevgisini cinsellikle birlikte yaşamak isterken, kadın cinsellikten ziyade göz temasına ya da fiziksel temasa öncelik verir.

Kadınlar İlgi İster... 

Erkeğin, cinsellik olmadan eşine sarılarak yatması, onunla göz teması kurması, “Seni seviyorum” demesi, iltifat etmesi ve güzelliğini övmesi, kadınlar açısından önemli sevgi gösterme biçimleridir ve eşler arası iletişimde sevginin canlı tutulması için gereklidir. Çünkü insanın fıtratında bulunan sevgi beslenmezse, eşler arasındaki uyum ve iletişim ne kadar sağlıkla olursa olsun, zamanla körelir.

İlişkinizde Duygusal İhmal Yaşıyorsanız Bunları Deneyin!

5. Duygusal Bağlarınızı Güçlendirin 

Peki Ne Yapmalı? Değer Vermeyen Eşe Nasıl Davranmalı? 

İlk olarak, duygusal ihmalin belirtilerinden bazıları sizin evliliğiniz için de geçerliyse, duygusal ihmalin başında olduğunuz olasılığını düşünün. Ardından, burada birbirinizi suçlamanın faydasız ve gereksiz olduğunu kendinize hatırlatın.

Eşinizden duygusal destek isteyin ya da mutlu, üzgün ya da acı verici bir anınızı onunla paylaşın. Eşiniz sizden duygusal bir bağ talep ettiği zaman, onu görmezden gelmeyin, empati yapın ve birbirinizin sevgi ve ilgi ihtiyaçlarını karşılamaya çalışın. 

Bir evlilikte veya ilişkide duygusal bağın anahtarı, çiftlerin birbirlerinin duygusal ihtiyaçlarına cevap vermelerinden geçiyor. Eşinizle/partnerinizle duygusal bağlarınızı ne kadar karşılarsanız ilişkinizin/evliliğinizin ömrü de o kadar uzun oluyor.

Duygusal bağı görmek ve tanımak zor olsa da, bir evlilikte, ilişkide duygusal ihmal kişilerde gerçek bir acı nedeni olabiliyor. Duygusal bağlantı, sahip olduğunuz veya sahip olmadığınız bir şey değildir; çiftlerin karşılıklı yapabilecekleri bir eylemdir.

Evlilite Duygusal İhmali Önlemek Mümkün 

Güçlü ve dengeli bir ilişki kurmak ve sürdürmek için gerekli alışkanlıklar: 

1. Birbirinizi tamamlamayı değil, birbirinizi desteklemeyi hedefleyin.
2. Birbirinize karşı takıntılı, baskıcı veya ezici ilgiyle değil, birlikte anlaşılan bir tutkuyla bağlanın.
3. Olumsuz duyguları, olumlu duygulara dönüştürmeye gayret edin.
4. İkinize de neşe ve mutluluk getiren şeyleri birlikte yapın.
5. Partnerinizin/eşinizin güçlü yanlarını kabul edin ve bunları olumlu yönde kullanın.
7. Birbirinizi takdir ettiğinizi gösterin.
8. Birlikte olumlu bir şekilde, kaliteli zaman geçirin.
9. Genel olarak, hayatın her anında olumluya odaklanın.

Son olarak, ilişkinizin içinde sessizce incinmek yerine, birlikte yarattıklarınızla birbirinize daha da sıkı bağlanacak ve ilişkinizi eskisinden de güçlü hale getireceksiniz. Ve bunu sadece siz ikiniz başaracaksınız... 

Konular :

#ilgisiz eş #ihmal edilen eş  #evlilikte duygsal ihmal #boşanma #boşanma nedenleri #ilişkide mutsuzluk #evlilikte mutsuzluk