İLİŞKİLER

Evleniyorum Demeden Önce

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 01.01.2010

Evleniyorum Demeden Önce

Mutluluk, eşlerin birbirine karşılıklı saygısıyla var olabilir. Evliliğinizi eşinizle karşılıklı bir mücadele ortamına dönüştürmeyin. Eşinizin yaptığı ya da yapmayı ihmal ettiği şeylerin hangisi sizi en çok üzer? En çok inciten şeyin zıddı sizin sevgi dilinizdir. Eşinizden en sık neyi rica edersiniz? En sık istediğiniz şey muhtemelen sevildiğinizi en çok hissetmenizi sağlayacak şeydir. Eşinize sevginizi ne şekilde ifade edersiniz? Bu yöntem sevildiğinizi hissetmenizi sağlayacak şeyin bir işareti olabilir.

Benim için ideal eş nedir? Eğer mükemmel bir eşim olsaydı nasıl biri olurdu? diye sormak da sevgi dilini ortaya çıkarır.

Evlilikteki en büyük yanlış, eşlerinin kendilerinin bir parçası olmasını, kendi gibi düşünmesini, davranmasını ve her dediğine "evet" demesini istemeleridir. Daha doğrusu eşlerinin kendilerinin bir kopyası olmasında diretmeleridir. Halbuki, bu yaratılışa zıttır. Çünkü bir elma armuda, armut da elmaya dönüşemez. Fakat bir meyve tabağında yan yana yer alarak birbirlerini tamamlayabilirler.

Abraham Maslow, her insanda temel bazı ihtiyaçların olduğunu ileri sürer ve bu ihtiyaçları şöyle sıralıyor:

1. Fizyolojik ihtiyaçlar

2. Güvenlikte olma ihtiyacı

3. Sevme, sevilme, bir gruba ait olma ihtiyacı

4. İtibar görme, kendine saygı duyma, statü kazanma ihtiyacı

5. Kendini gerçekleştirme (anlama) ihtiyacı

6. Katkı ihtiyacı (Maslow bu ihtiyacı ölürken eklemiş.)

Bu ihtiyaçlar hiyerarşisini öğrenmek aileye acaba nasıl bir katkı sağlar?

Bunu aileye şöyle uygulayabiliriz:

• Fiziksel ihtiyaç, yeme-içme,

• Güvenlik, aile giderlerini beraber karşılama,

• Sevgi, saygı ve dostluk ihtiyacının ailede karşılanması,

• Saygı, eşin kişiliğine itibar gösterme,

• Kendini gerçekleştirme, eşle beraber kalıcı bir eser bırakma,

• Katkı, çocuk yetiştirerek topluma katkıda bulunmak.

Kadın sevgi ihtiyacını karşılamaya çalışıyorken, koca kendini gerçekleştirme peşindeyse bu evlilikte sıkıntılar yaşanabilir. Bunun gibi koca, kariyer yapmaya çalışıyor ve eşinden saygı bekliyorken, kadın sevgi ihtiyacındaysa ve sıcaklık, yakınlık, şefkat, anlayış, romantizm bekliyorsa bu çiftler farklı ihtiyaç katmanına sahiptirler. Muhtemelen birbirlerinde aradıklarını bulamayacaklar ve hırçınlaşacaklardır. Ama eğer birbirlerinin ihtiyaç katmanlarını anlarlarsa birbirlerine anlayış gösterecek ve yardımcı olacaklardır.

Konular :