İLİŞKİLER

Eşler Neden Kavga Eder?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 01.09.2011
İşte Sevgilileri ve Eşleri Birbirinden Ayıran Sebepler

Evli ya da sevgili, herkes kavga eder. Ancak, bu kavganın ne kadar şiddetli olduğu ve ne kadar sık olduğu, evliliğinizin nereye gideceğini göstermez. Her evli çift kavga eder, fakat her kavga aynı olmaz. Kavganın niteliğini belirleyen şey, kavganın sonunda eşlerin nasıl duygular içinde olduklarıdır.

Aile terapistleri uzun süreli ve sık sık yapılan kavgaların ilişkideki bozulmaların ilk sinyallerini verdiğini belirtiyor: “Eğer çiftler biraz atıştıktan sonra eskisi gibi ilişkilerine devam edebiliyorlarsa, sorun yok demektir. Lakin eşler bu kavganın sonunda öfkeli, asi ve kırgın oluyorlar, dolayısıyla birbirlerinden uzaklaşıyorlarsa, evliliklerini gözden geçirmelerinin zamanı gelmiş demektir. Bir terapist veya psikologa danışmaları da faydalı olabilir.”

İşte zaman zaman çiftlerin ayrılmasına dahi sebep olan nedenler:

* Sakal tıraşı olduktan sonra lavabonun kirli kalması
* Tuvaletin kirli bırakılması
* Tuvalet kâğıdının değiştirilmemesi
* TV’de sürekli zaplama
* Işıkları açık bırakma
* Ortalıkta kirli fincan bırakma
* Islak havluları yerde veya yatağın üzerinde bırakma
* Sifonu çekmemek
* Gereksiz şeyleri biriktirmek
* Hazırlanmak için çok uzun süre bekletmek
* Dırdır etmek
* Dizi izlemek

Kavga Başlatan İlk Cümlelerde Liste Başını Çekenler…

Kimdi o kadın?
Telefonun niye kapalıydı?
Ne bakıyorsun?
En büyük Fener. (takım tartışmaları)
Sen beni eskisi kadar sevmiyorsun.
Karıcığım bu elbiseyi kaç paraya aldın? Çok aradın mı?
Kadının içine düşecektin az kalsın.
Karıcığım hiç kızma, ama üzerindekiler hiç yakışmamış.
Kocacığım annem bize kalmaya gelecek, çok sevindin değil mi?
Yüzüne ne yaptın, o ne makyaj öyle? Kendini aynada gördün mü?
Yinemi maç izliyorsun, bıktım senin maçlarından
Maçla mı evlendin, benimle mi?

Peki Ne Yapmalı?

Yardım almanız da öfkenizi kontrol etmenizi kolaylaştırmadığı takdirde ne yapacaksınız? Ekonomik sıkıntıların arttığı şu zamanda giderek artan kavgalarınızı durduracak bir çözüm yok mu? İşte çiftlere aile terapistlerinden öneriler.

Huzurlu Bir Evlilik için Tavsiyeler

* Erken yatın: Genelde, kavga eden eşlerin uyumadan önce barışıp anlaşmaları gerektiği düşünülür. Uzmanlar ise bu inanışın aksini destekliyor. Yazar ve 23 yıllık evlilik uzmanı olan Lisa Earle McLeod bu konuda şunları diyor: “Araştırmalarımıza göre, eğer kavga sırasında öfkeliyseniz, uyumanız en iyi çözümdür. Bu sayede düşüncelerinizden uzaklaşır, biraz rahatlar ve bir gün önceki kavgayı daha iyi değerlendirebilirsiniz”.

* Tartışmaya ara verin: Uzman klinik danışmanı, Timothy Warneka, 30 saniyelik bir aranın bile eşlerin kavgayı durdurup düşüncelerini toparlamalarını böylece her şeyi yeniden değerlendirmelerini sağladığını söylüyor ve ekliyor: “Dur, odadan dışarı çık ve biraz sakinleş. Tartışmaya sonra devam et”.

* Suçunu sahiplen: Uzman bir evlilik ve aile terapisti olan Melody Brooke şiddetli kavgaları durduran iki şeyin olduğunu söylüyor: Suçunu kabullenmek ve kendini eşinin yerine koymak. Suçlama Oyunu’nun yazarı olan Brooke, bunun eşler için zor olduğunu fakat oldukça başarılı bir yöntem olduğunu vurguluyor. “Kavganın en şiddetli olduğu anda kendini savunmayı kesmek, beklenmedik bir şeydir fakat çok etkilidir.”

* Sus ve dokun: Brooke, “ Bazen tartışmakla bir yere varmak imkânsızdır. Böyle zamanlarda eşlerin yapmaları gereken tek şey birbirlerine sarılmaktır. Dokunuşla iletişim kurmak çok önemlidir” diyor.

* “Ama” demeyi yasakla: Eşler, diğer eşi olduğu gibi kabul ederek işleri yoluna koymuşken bir “ama” diyerek başladıkları konuşmalarıyla yine her şeyi berbat ederler. Bir örnek: “Niçin oturma odasındaki bulaşıklarını mutfağa götürmediğini anlayabiliyorum, ‘ama’ niçin benim senin hizmetçin olduğumu düşünüyorsun?”

* Neyin önemli olduğunu hatırlayın: “Fark ettik ki evliliğimizde sadece iki kişi değiliz. Aslında biz 3 kişiyiz: Ben, eşim ve evliliğimiz. Bu yüzden üçümüzü de hesaba katarak hareket etmeliyiz”, diyor Jacqueline Freeman.

“Şayet evdeki dağınıklığın sebebi hakkında tartıştığımız zaman, ben daha fazla para kazanabilmek için bir proje üzerinde çalıştığımı, eşim ise evde bozulmuş ya da kırılmış bir şeyi tamir ettiğini öne sürer, böylece kendimizi haklı çıkaracak şekilde savunmamızı yapardık ve bu şekilde epey tartışırdık. Fakat yıllar geçtikçe tartışmalarımız 15 dakikaya indi. Çünkü ikimizden biri mutlaka kendimize sormamız gereken asıl soruyu hatırlıyor: Evliliğimiz için en iyisi ne?”

Bununla birlikte, terapistler hiçbir evliliğin mükemmel olmadığını da belirtiyor.

Konular :