KÖŞE - ÖZLEM DİRİM

Satranç Bir Çocuğa Ne Kazandırır?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 07.03.2014

Satranc Bir Cocuga Ne Kazandirir

Günümüzde aileler için en önemli konulardan biri çocukların hangi aktivitelere yönlendirileceği konusudur. Çocukların ilgi alanlarına göre, atölye çalışmaları gibi kısa süreli faaliyetlerin yanı sıra, sporun herhangi bir dalı ya da sanatsal faaliyetler gibi daha uzun soluklu aktiviteler de tercih edilebilmektedir. Uzun soluklu aktivitelerden biri de satrançtır.

Unutmayın En İyi Beyin Egzersizlerinden BiriSatrançtır

Satranç, tarihi neredeyse 4000 yıl öncesine dayanmasına rağmen, son yıllarda ilgi görmeye başlayan bir oyun. Oyun dediğime bakmayın aslında satranç tam anlamıyla bir beyin egzersizi yani spordur.

Gerek ailelerin gerekse eğitimcilerin teşvik etmesiyle özellikle küçük yaşlarda satranca başlayan çocuklarda pek çok olumlu davranış kazanımları görülmektedir.

Satranç Bir Çocuğa Ne Kazandırır?

Satranç bir çocuğa:

-Planlı hareket etme alışkanlığı kazandırır.

-Süratli ve doğru düşünebilmeyi sağlar.

-Konsantrasyonu sağlar.

-Olaylara farklı açılardan bakabilmeyi geliştirir.

-Mantıksal düşünmeyi öğretir.

-Satranç oynayan çocuklar daha sabırlı ve tedbirlidir.

-Açılışlar ve uzun varyasyonların incelenmesi hafızayı geliştirir.

-Satrançla ilgilenen çocukların diğer ders konularında da daha başarılı oldukları gözlemlenmekte olup, disiplinli ve sistemli çalışma alışkanlığı kazandırır.

-Oyunda kazanmak kadar kaybetmenin de doğal bir sonuç olduğunu öğrenen çocuk, dostça oynamayı, başarısı karşısında arkadaşını kutlamayı ve kaybetmeyi kabullenmeyi bilir.

İşte tüm bu sebeplerden dolayı ve satrancın çocuklar üzerinde yarattığı olumlu davranış biçimlerine tanık olan birisi olarak, olabildiğince küçük yaşlardan itibaren çocuklarınızı satrançla tanıştırmanızı öneriyorum çünkü satranç hayatın ta kendisidir.

Yaşadığımız her olayda farklı bakış açılarına sahip olabilirsek, olayları tüm sonuçlarıyla ele alabilirsek ve mücadeleden vazgeçmezsek hayata karşı “Şah ve mat “ hamlesini gerçekleştirmememiz için hiçbir neden kalmaz. Satranç öğrenin, oynayın ve lütfen çocuklarınızı satrançla tanıştırın.

Az mücadeleli, güzel hamlelerinizin olduğu, bol kazanımlı günleriniz olsun...

Sevgiler,

Özlem Dirim

Satranç Antrenörü

Konular :