OYUN ZAMANI

Bebeğinizi Başarıyla Tanıştırmaya Ne Dersiniz?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 19.09.2014

Bebeginizi Basariyla Tanistirmaya Ne Dersiniz

Bebeğinizle birlikte oynayacağınız bu “çekme oyunu” beyindeki psikomotor ve denge merkezlerinin ilk gelişimi ve nörolojik bağlantılarının sağlamlaştırılması için önemlidir.

Bu Oyun Kaç Aylık Bebekler İçindir?

Uygun yaş aralığında (4-6 aylık bebekler için) bu oyunu günde bir veya iki kez tekrarlamak, emekleme, ayağa kalkma ve yürüme aşamalarında devreye girecek pek çok kas ve sinir yapısının uyarılmasını ve kuvvetlenmesini sağlayabilecektir.

Çekme Oyunu Nasıl Oynanır?

Bu oyun reflekslerle ilgilidir. Bebeğinizin 4-5 aylık olduğu dönemlerde nörolojik yeterliği konusunda bir fikir edinme amacıyla oynanabilir.

Bebeğinizin yüzüne bakıp gülümseyerek ona birlikte ne yapacağınızı anlatın.

Bebeğinizi bileklerinden tutarak oturur konuma getirin ve ağırlığını hafifçe arka tarafa verin (dirsekler esnek ve hafifçe bükülmüş vaziyette.) Ayak tabanlarına destek olacak bir yastığı da tampon şeklinde onunla sizin aranıza yerleştirin. Bu aşamada onunla iletişim kurun:

Bebeğinizle Nasıl Konuşmalısınız?

“Haydi, şimdi çekme oyunu oynuyoruz. Kendini geriye bırak, ben ellerinden tutuyorum. Sonra sen ellerimden güç alarak kendini öne doğru çekeceksin…. Sen bunu başarabilirsiniz… Anlaştık mı?”

Bu durumdayken bebeğinizi kendinize doğru çekin. Kollarına uygulanan bu çok hafif çekme kuvveti karşısında bebeğiniz kendini ileri doğru atarak ayakları üzerine kalkmaya çalışacaktır. Bu konumda durmaya zorlamadan hafifçe yerine oturtun. Başarısından dolayı onu kucaklayıp öpebilirsiniz. Bebeğinizin ilk günlerden başarıyla tanışması çok önemlidir, bunu ona bol bol sunabilirsiniz.

Konular :