OYUN ZAMANI

Çocuklar Hangi Yaşta Hangi Oyuncakla İlgilenir?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 30.04.2013

Çocuklar Hangi Yaşta Hangi Oyuncakla İlgilenir

Oyuncak bir çocuk için yaşamsal ihtiyaçları kadar önemlidir. Oyuncak seçiminde en önemli şey oyuncağın çocuğa yönelik bir oyuncak olması gerektiğidir; ailelerin kendi isteklerine değil.

Yaşa Göre Oyuncak Seçimi

Çocuk oyun ve oyuncaklar aracılığıyla gerçek hayata hazırlanmaktadır. Doğru oyuncak seçimi ancak, çocuğun kişilik özelliklerini, zeka ve fiziksel özelliklerini, ilgi alanlarını doğru saptamak yoluyla mümkündür. Oyuncak seçiminde çocuğun zevki ve seçimi mutlaka dikkate alınmalıdır. Özellikle renk ve şekil açısından çocuğun seçimine önem verilmelidir.


0-6Aylık Bebekler Hangi Oyuncaklara İlgi Duyar?

Parlak ve ses çıkaran dönenceler, üzerinde siyah-beyaz kontrast bulunan oyuncaklar, halkalar, sıkmasını sağlayacak hatta rahatça ısırabileceği çıngıraklar.

6-9 Aylık Bebekler Hangi Oyuncaklara İlgi Duyar?

Yıkanabilir bebekler, hayvanlar, halkalar, ısırması ve temizliği kolay hayvan vb. şekilli oyuncaklar yine gelişimi için uygundur. Minik kitaplar da bu listeye eklenebilir.

9-12 Aylık Bebekler Hangi Oyuncaklara İlgi Duyar?

Yer çekimini kavramaya başlayan bebişler artık ellerine ne geçse yere atmaya başlamışlardır. Bu küçük Newton'ların bu özelliğini desteklemek için yere atınca kırılmayan, parçalanmayan ama ses çıkaran oyuncaklar almak en doğrusudur. Küpler, şekilleri içine dizebildiği kovalar, tef, zil, davul ve minik bir orgolabilir.


2 Yaşındaki Çocuklar Hangi Oyuncaklara İlgi Duyar?

Dizilen kuleler, küpler, 3-4 iri parçalı yap-bozlar, toplar, bebekler, mutfak oyuncakları, arabalar ilgilerini çeker. Bebekleri giysi giydirme, saçlarını tarama gibi oyunlar dikkatlerini çeker ve oynarlar. Topa vurma, araba sürme gibi eğilimleri oluşabilir.

3 YaşındakiÇocuklar Hangi Oyuncaklara İlgi Duyar?

Bu yaş çocuğu gerekli güvenlik önlemleri alınırsa 3 tekerlekli bisiklete binebilir. Yap-bozlar, tamir setleri gibi parça bütün ilişkisi kurmaya yönelik oyuncaklar gelişimini destekleyebilir. Oyun hamurları, kağıt kesme ve yapıştırma etkinlikleri ilgisini çekebilir. Oyuncak hayvanlar ve bahçe oyuncaklarıyla daha çok ilgilenebilir.

4 Yaşındaki Çocuklar Hangi Oyuncaklara İlgi Duyadr?

Boyamayla arası iyidir. Bu nedenle boyalar, parmak boyaları, tebeşirler ilgisini çok çekecektir. Doktor setleri, tamir setleri yine, müzik aletleri, örneğin gitar çok ilgisini çekebilir. Artık çizgi film karakterleri ve masal kahramanlarıyla kendini özdeşleştirme özelliği söz konusudur. Tercihlerini bu şekilde yapmak isteyebilir.

Çocuklar Hangi Yaşta Hangi Oyuncakla İlgilenir


5Yaşındaki Çocuklar Hangi Oyuncaklarla İlgilenir?

Daha gerçekçi düşündüğü için oyuncak tercihi daha reele dönük olacaktır. Örneğin, günlük hayatta olan biten konulara dair oyuncakları tercih edebilir. Gerçekçi düşünmeyi öğrenen çocuklara, deney setleri, mikroskoplar, dürbünler, fotoğraf makineleri alınabilir. Yardımcı tekerlekler olmadan 2 tekerlekli bisiklete binmesi mümkündür, çünkü denge duyusu epey gelişmiştir.

Uzman Psikolojik Danışman Serap Duygulu oyuncak seçiminin önemine dair bakın neler söylüyor:

Çocuklar İçin Aslında Her Şey Bir Oyuncaktır

Tuvalet kağıdı ruloları, boş kutular, makaralar, plastik mutfak eşyaları, küçük kaşıklar da harika oyuncaklardır. Üstelik bir çok ailenin çok iyi bildiği gibi çocuklar kucak dolusu paralar ödenerek alınmış oyuncaklarla değil,bu tarz eşyalarla oynamaya bayılırlar.

Bir araştırmaya göre, çocukların hazır bir oyuncağa gösterdikleri ilgi tam 90 saniyedir. Çünkü her şeyiyle hazır bir oyuncakta keşfedeceği, araştırıp karıştıracağı fazla bir şey yoktur. O nedenle oyuncak alırken basit oyuncaklar ya da yapıp bozabileceği ve yeniden inşa edebileceği oyuncakları seçmek daha yararlı olacaktır.

En basit görünen ama çocuğa kattıkları açısından ciddi faydaları olan oyuncak ise kum ve sudur. Bir kap suyla saatlerce oyalanabilir ve çok mutlu olur . Aynı şekilde yaşı kaç olursa olsun yırtılmayan kitaplar okumayı sevdirmesi ve göz aşinalığı bakımından çok etkilidir.

Oyuncak alırken içerdiği malzemelere, üretiminde kullanılmış maddelere, boyasının çıkıp çıkmadığına da mutlaka dikkat etmek gerekir. Çocuk oyuncakla oynarken her zaman sizin gözetiminizde olmayacağını düşünerek zarar verici, kesici ve küçük parçalar içeren oyuncaklardan uzak durmak önemlidir.

El ve parmak kaslarını güçlendiren hamurlar çocuğu oyunun içine aktif olarak katacağı için büyük yarar sağlar.

Oyuncağın üretiminde kullanılan maddelerin yanıcı, parlayıcı özellikler taşımaması gerektiği unutulmamalıdır. Oyuncak seçiminde en önemli şey oyuncağın çocuğa yönelik bir oyuncak olması gerektiğidir. Ailelerin kendi isteklerine değil.

Bir çocuk için oyuncağa kaç para verildiği ya da nereden alındığı ve markası hiçbir şey ifade etmez. Çocuk oyuncakla severek oynamalıdır. Eğer istenirse her şey oyuncak olabilir, hatta satın alınan diğerlerine göre daha yararlı bile olabilir. Bütün gereken biraz yaratıcılık ve dikkattir.

Konular :