ÇOCUK BESLENME VE SAĞLIK

Alerjiye Neden Olan Bağışıklık Sistemi Var

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 14.02.2017

Alerjiye Neden Olan Bağışıklık Sistemi Var

İnsan vücudunda iki tür bağışıklık sistemi olduğunu; birinin mikroplardan koruduğuna, diğerinin ise alerjiye neden olduğunu biliyor muydunuz?

Çocuk Alerji, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Akçay; insan vücudunda iki tür bağışıklık sistemi olduğuna, birinin mikroplardan koruduğuna, diğerinin ise alerjiye neden olduğuna dikkat çekti.

Alerjik Hastalar Dikkat!

İki Bağışıklık Sistemi Bulunuyor: “Biri Mikroplardan Koruyor, Diğeri Alerjiye Neden Oluyor”

“Alerjiye Neden Olan Bağışıklık Sistemi Vardır”

Bağışıklık sistemi ile alerjik hastalıklar arasında güçlü bir bağ bulunur. Bu iki sistem birbirine bağlıdır. Biri güçlendiğinde diğeri zayıflar...

İnsan vücudunda iki tür bağışıklık sistemi vardır. Birisi mikroplardan koruyan bağışıklık sistemi, diğeri ise alerjiye neden olan bağışıklık sistemidir. Evet doğru duydunuz. Alerjiye neden olan bağışıklık sistemi vardır. Bu iki sistem denge halindedir.

Mikroplara karşı olan bağışıklık sistemi zayıflarsa alerjiye neden olan bağışıklık sistemi kuvvetli hale gelir ve alerjik hastalıklar ortaya çıkar. Bu nedenle mikroplara karşı olan bağışıklık sisteminin zayıflatılmaması gerekir. Mikroplarla ne kadar güçlü savaşırsanız alerjik hastalıklar sizden o kadar uzak olacak demektir.

Gereksiz Antibiyotik Bağışıklık Sistemini Zayıflatıyor

Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için yapılması gereken en önemli şeyin gereksiz antibiyotik kullanmamak olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Akçay;

Doğumdan Sonra Kullanılan Antibiyotikler Bağışıklık Sistemini Yavaşlatıyor

Gereksiz antibiyotik kullanımı astım ve alerjik hastalıklarını artırıyor. Özellikle doğumdan sonra kullanılan antibiyotiklerin, faydalı mikropları öldürmesi ve vücudun bağışıklık sistemini zayıflatması sebebiyle astım ve alerjik hastalıkları artırdığını vurguladı.

Alerjik Hastalıkları Artıran Etkenler Neler?

Doğumda hafif derecede alerjiye eğilim yaratan bağışıklık sistemi baskındır. Doğumla birlikte vajinadaki ve dışkıdaki flora ile karşılaşma, mikroplara karşı olan bağışıklık sistemini devreye sokar ve alerjiye eğilim azalır. Çocuğun bağışıklık sistemi gelişirken az mikropla karşılaşması ve mikroplarla karşılaşsa da hemen antibiyotik kullanmaya başlanması, alerjik hastalıkları arttırır. Çünkü bağışıklık sistemi zayıflayınca alerji artar, alerji artınca bağışıklık sistemi zayıflar.

Alerjiye Neden Olan Bağışıklık Sistemi

Aşı Tedavisi, Yeni Alerjilerin Gelişmesini Önler

Gribal enfeksiyonlar, virüsler nedeniyle geliştiği için antibiyotikler yarar sağlamaz. Özellikle 2 haftayı geçmeyen ve ateşsiz olan öksürük durumlarında antibiyotik kullanımına gerek yoktur.

Alerjik hastalıklarda aşı tedavisi çok etkilidir. Astımlı veya alerjik nezleli çocuklarda alerjiye karşı tolerans oluşturmak için kullanılır. Aşı tedavisi ilaç gereksinimini azaltır veya ortadan kaldırır, yeni alerjilerin gelişmesini önler ve hayat kalitesini artırmaktadır. Çocuklarda aşının etkisi yetişkinlere göre çok daha fazladır. Çünkü çocuklarda immun sistem değişim içindedir.

Konular :