ÇOCUK BESLENME VE SAĞLIK

Arı Sütü Çocuklara Verilmeli mi?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 29.12.2012

Arı Sütü Çocuklara Verilmeli mi

Günümüzde faydası saymakla bitmeyen arı sütünün çocuklarda hangi yaşlarda güvenle kullanılacağına dair araştırmalar maalesef pek yok. Peki ama arı sütünü çocuğumuza vermemiz doğru mu, yoksa sakıncalı mı? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehtap Coşar birçok annenin merak ettiği bu soruyu yanıtladı.

Arı Sütü Neleer İyi Gelir?

Ülkemizde oldukça tanıdık olduğumuz arı sütü, bugün için dünyada ve ülkemizde insan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve korunması, çocukların dengeli beslenmesi ve fiziksel olarak sağlıklı gelişimleri, kan dolaşımının hızlandırılması, kolesterolü ve tansiyonu düşürmek, cinsel fonksiyonları iyileştirmek, hücre yenileyici ve onarıcı etkisinden dolayı cilt ve saç problemleri ile bedensel ve zihinsel yorgunluğun giderilmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca son dönemlerde kanser tedavileri, ms gibi ciddi rahatsızlıkların tedavisindeki yararları da araştırılmaktadır. Ancak nadir de olsa arı sütüne bağlı olarak astım, anafilaksi dediğimiz ölüm riski barındıran ciddi alerjiler, eozinofilik gastroenterit, hemorajik kolit ve kontakt dermatit gibi yan etkiler bildirilmiştir.

Arı Sütü Ne Kadar Yenilmeli?

Arı sütünün sabahları aç karnına, kahvaltıdan yarım saat önce, tahta bir kaşık yardımıyla ve tek başına alınması tavsiye edilmektedir. Yetişkinler için normalde 500 mg’ın yeterli olduğu, çocuklarda ise 1 mg ̸ kg (yani her kilo başına 1 mg olacak şekilde) verilmesi önerilmekte. Ancak çocuklarda hangi yaşlarda güvenle kullanılabileceği konusunda belirgin araştırmalar yok.

Arı Sütü Çocuklara Verilmeli mi

Arı Sütü Kimlere Verilmemeli? Verilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Özellikle çocuklara çoğunlukla bal ile karıştırılarak verilmesi nedeniyle, arı sütünün 1 yaşın altında verilmesini kesinlike önermediğimi, daha büyük çocuklar için de, arı sütünün içindeki herhangi bir maddeye olası bir alerjinin varlığı akıldan hiç çıkarmadan, önerilen dozu ile 10 birim bal ile tekrar karıştırarak vermenin akıllıca olacağını beriltmek isterim.

Arı Sütünün Yüksek Alerji Yapıcı Etkisi Vardır

Arı sütü her ne kadar ülkemizde ve dünyada belirlenmiş yararlara sahipse de, içeriklerindeki hala bilinmeyen maddelerin varlığı ve yüksek alerji yapıcı yönü nedeniyle çocuklarda çok önermediğim bir ürün. Bu ürün hakkında daha çok araştırma yapılması gerektiği kanaatindeyim. Ancak yine de bu ürünü bebeğinize vermeyi denemek isterseniz, mutlaka çocuğunuzu takip eden doktora danışmalısınız.

Konular :