ÇOCUK BESLENME VE SAĞLIK

Az Yemek Yiyen Çocuk Doyar mı?

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 17.01.2017

Sevmediği Yiyecekleri Cazip Hale Getirin

Bir çocuk eğer her hafta hastalanmıyorsa, halsizliği yoksa, ayda bir kez ateşli hastalık geçirmiyorsa bırakın çocuğunuz zayıf kalsın diyenuzmanlar, çocuklarda beslenme ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Çocuklar Yetişkinlerin Yediğinin Üçte Biriyle Doyuyor

Çocukların az yiyerek de sağlıklı olabileceğini belirten Uzman Diyetisyen Ezgi Sakar, yetişkinlerin çocuklara göre üç kat fazla yemek yiyebildiğini vurguladı.

Unutmayın, Çocuklarınızın Midesi ile Sizinki Aynı Değil!

Çocukların küçük yaşta kazanacağı beslenme alışkanlıkları gelecek yaşamlarını etkiliyor. Doğru beslenme, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi için en önemli faktör. Uzman Diyetisyen Ezgi Sakar, ebeveynlere çocuk beslenmesiyle ilgili bilgi verdi.

Sevmediği Yiyecekleri Cazip Hale Getirin

Çocukların kahvaltı alışkanlığı kazanması gerekir. Peynir, zeytin yemeyen çocuk yüzdesi çok fazla. Peyniri sevmiyorsa peynirli omlet yapın. Sebze yemiyorsa, sebzeli omlet yapın. Sevmediği yiyecekleri cazip hale getirmeniz önemli. Çikolatalı ekmek yerine, kaşarlı yağsız bir tost yeme alışkanlığı kazandırın. Kola yerine, sodanın içine limon sıkın. Taze nane yaprakları koyun.

Çocuklar Annelerinden Ne Görürse Onu Yapar

10-12 yaş üzeri çocuğunuza sürekli olmamak kaydıyla bunu içirme alışkanlığı kazandırın. Çocuklar annelerinden ne görürse onu yapar. Örneğin çocuğunuz su içmesi için önce siz su içmelisiniz. Bazı çocuklar hiç tadına bakmadığı bir şeyi sevmediğini ifade eder. Aileden birini rol model almıştır. Bu anlamda ebeveynler de dikkatli olmalıdır.

Yeme Alışkanlıklarınıza Dikkat!

Kişilerin, kilo alımı genetiğe bağlı. "Annem de kilolu, teyzem de kilolu" deriz ama yeme alışkanlıklarımız önemlidir. Anneniz nasıl yemek yapıyorsa, siz de öyle yaparsınız. Böylece fazla kilolarla birlikte gelen rahatsızlıklar, takipçiniz olur. Yemek için çocukları zorlamak son derece yanlış bir tutum.

Bir Çocuk Kendini Asla Aç Bırakmaz

Çocukların midesi ve sizin midenizin boyutu aynı değil. Çocuğunuz sizin yediğinizin üçte biriyle doyar. İki köfte ile doydum diyorsa, doğrudur. Bir çocuk kendini, inat yaptığı zamanlar dışında asla aç bırakmaz. Her hafta hastalanmıyorsa, halsizliği yoksa, ayda bir kez ateşli hastalık geçirmiyorsa bırakın çocuğunuz zayıf kalsın.

Konular :