ÇOCUK BESLENME VE SAĞLIK

Beslenme Çantasına Uzmanlardan Öneriler

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 10.04.2012

Beslenme Çantasına Uzmanlardan Öneriler

Bir anne baba olarak okul yaşantısı ile ilgili olduğu kadar beslenmesi ile ilgili de kaygı duyuyor olabilirsiniz. Çocuğunuzu okula, uygun özelliklerde ve uygun besinlerle doldurulmuş bir beslenme çantası ile yollamanız kaygılarınızı dindirmenizi sağlayabilir. Çünkü sağlıklı bir beslenme çantası, çocuğunuzun sağlıklı bir büyüme ve gelişme sağlayabilmesi için önemli bir anahtardır.

"Sağlıklı bir beslenme çantası hazırlamanın en kolay yolu, içine bütün besin gruplarından bir çeşit besin yerleştirmektir." diyen uzmanlardan tavsiyeler...

•Süt ve süt ürünleri beslenme çantasında mutlaka yer almalıdır. Süt yerine yoğurt veya ayran da tüketilebilir.

•Çocuğunuzun sağlıklı olarak gelişmesi için, 3-4 adet ceviz konulabilir.

•Sebze ve meyvelerin mutlaka beslenme çantasında yer alması gerekir. Sandviçin içine domates veya tatlı biber dilimleri eklenebilir. Mevsimine göre küçük bir adet yıkanmış havuç veya salatalık konulabilir.

•İyi yıkanmış meyvenin beslenme çantasına doğranmadan koyulması besin değerini korur.

•Aşırı saflaştırılmış tahıl ürünleri ile saf şeker tüketiminin artması ve diş bakımının yeterli yapılamaması diş çürüklerine neden olabilir.

•Şekerlemeler, şekerli içecekler, çikolata, gofret, tatlı bisküviler ve diğer tatlı yiyeceklerin enerji değeri yüksektir. Ayrıca hızla kana karıştıkları için iştahı azaltarak çocukları için gerekli olan diğer besinleri yeterli miktarda almalarını engeller. Bu nedenle böyle besinlerin özelikle yemek saatine yakın tüketilmesi sakıncalıdır. Bu tür besinlerin tüketim miktarı ve tüketim zamanına dikkat edilmesi gerekir.

•Ekmeğin dışında, çocuğun menüden sıkılıp dışarıda satılan besinlere yönelmemesi için bir dilim kek, bir-iki parça börekte çantasına konulabilir.

•Patates salatası veya pirinç pilavı gibi besinlerin beslenme çantasında yer almaması daha uygundur. Çünkü bu tür besinlerin oda sıcaklığında bekletilmesi sağlıklı değildir.
Son dikkat edilmesi gereken nokta, çocukların su tüketimidir. Yeterli su tüketimini sağlamak ve sağlığa uygunsuz suları tüketmesini engellemek için, beslenme çantasına su koymak, güzel bir çözümdür. Çantasındaki su tükendiğinde ve susuzluk hissettiğinde kapalı satılan şişeleri tercih etmesinin daha sağlıklı olduğu çocuğa anlatılmalıdır.

Çocuğunuza Beslenme Çantasını Nasıl Kullanması Gerektiğini Öğretmelisiniz

İçine koyduğunuz yiyecekler kadar önemli bir konu, kullandığınız beslenme çantasının özellikleridir.

Yalıtılmış bir beslenme çantası kullanmak ve sıcak havalarda beslenme çantasının kenarlarına plastik buz kalıpları yerleştirmek önemlidir. Çünkü süt, peynir, yumurta ve et gibi besinlerin oda sıcaklığında uzun süre saklanması uygun değildir ve sağlığa zarar veren bakterilerin oluşmasına imkân tanır.

Çocuğunuza beslenme çantasını serin ve güneşten uzak bir yerde saklaması gerektiğini öğretmelisiniz.

Güneş altında saklanan bir beslenme çantası hem çocuğunuzun sağlığını tehdit eder, hem de içinde bulunan yiyeceklerin tadını bozacağı için çocuğunuzun açıkta satılan besinlere yönelmesine neden olabilir.

Konular :