ÇOCUK BESLENME VE SAĞLIK

Çocuğunuz Akıllı Telefon ve Tablet Kullanıyorsa Dikkat!

Hepimiz Aileyiz Kurumsal Icon hepimizaileyiz.com.tr
Yayın : 21.04.2015

Çocuğunuz Akıllı Telefon ve Tablet Kullanıyorsa Dikkat

Akıllı telefon ve tablet kullanımının çocuklarda miyopi rahatsızlığını artırdığı bilimsel olarak ispatlandı!

Çocuklarda Miyop Neden Artıyor?

Okuma mesafesi 40-50 cm olmasına karşın akıllı telefonları çok daha yakın mesafeden kullanmak, küçük cisimleri görmeye çalışmak, gözü yoruyor. Bu da miyobun ortaya çıkmasında önemli bir risk faktörü oluşturuyor. Çocuklarınokulve sosyal başarı ve gelişimini engelleyen göz hastalıkları için zamanında önlem almak büyük önem taşıyor.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hatice Karakaya; akılllı telefon ve tablet kullanımının çocuklarda miyopi rahatsızlığını artırdığı bilimsel olarak ispatlandı duyurdu. Dr. Karakaya, bu nedenle tablet ve akıllı telefon kullanımının 30’uncu aydan 13 yaşına kadar aile kontrolünde gerçekleşmesi gerektiğine dikkat çekti.

Aile Kontrolünde Akıllı Telefon ve Tablet Kullanımı Önemlidir

Çocukların okul ve sosyal başarı ve gelişimini engelleyen göz hastalıkları için zamanında önlem almak büyük önem taşıyor.

Araştırmalar, çocuklarda halk arasında miyop olarak adlandırılan ve gözlerin yakındaki cisimleri net olarak gördüğü ama uzaktaki cisimleri net olarak göremediği bir durum olan ‘miyopi’ rahatsızlığının arttığını gösterdi.

’American Academy Of Ophthalmology’’ dergisinde yayınlanan bilimsel araştırmaya göre; bu artışa çocukların son dönemde adeta günlük hayatlarının bir parçası haline gelen akıllı telefon ve tablet kullanımları neden oluyor.

Çocuğunuz Akıllı Telefon ve Tablet Kullanıyorsa Dikkat

En Azından 6 Yaşına Kadar Akıllı Telefon ve Tabletleri ÇocuklarınızdanUzak Tutun

Çocuklarımız hem okul hem de evde, başta bilgisayar, tablet ve telefon olmak üzere teknolojik aletlerle çok zaman geçiriyor. Genelde tablet ve telefona çok yakın mesafeden bakan çocuğun gözünde uyum kasılması meydana geliyor. Göz içerisindeki lensin kasılı kalmasından dolayı da miyopi ortaya çıkıyor.

Günümüzde gözlük kullanma yaşı 4-5’li yaşlara kadar indi.Bu nedenle,tablet ve akıllı telefon kullanımı 30’uncu aydan 13 yaşına kadar aile kontrolünde gerçekleşmeli. Genellikle bu yaşlardaki çocuklar otokontrol sağlayamadıkları için gelişim sağlayamazlar.

Çocukların Hangi Sıklıkla Göz Muayenesi Yapılmalı?

Göz sağlığının, çocukların okul ve sosyal başarıları ile gelişimleri için çok önemlidir. Çocuklarda ilk muayene bir yaşında, ikinci muayene üç yaşında, okul öncesi muayene ise beş yaşında mutlaka bir göz hekimi tarafından yapılmalıdır. Bu muayeneler zamanında yapılmadığında çocuğun gözlük kullanmaya ihtiyacı olup olmadığı da bilinemez. Bu da çocuklarda miyop rahatsızlığının artması yönünde ciddi bir etkendir.

Unutmayalım, göz sağlığında erken teşhis ve tedavi tüm yaş grupları için çok önemlidir.

Konular :